Modern oyunlar, çevrim içi servis sistemiyle birlikte ev ödevine benziyor

Eskiden açık dünya oyunları için aynı şeyi düşünüyordum ama zaman geçtikçe durum daha da kötü bir hale geliyor.

Bundan birkaç sene önce, God of War oyununun yönetmeni olan Cory Barlog, açık dünya oyunlarını eleştirmişti. Bu eleştiriye göre modern oyunlar, özellikle de açık dünya oyunları, haritasında o kadar çok noktaya ev sahipliği yapıyordu ki oyun, oyun olmaktan çıkıyordu; bir ev ödevine dönüşüyordu. Zamanında, farklı bir yerde bu fikri katılmıştım ve şimdi de konuların daha da ilerlediğini fark ettim.

Battlefield V

Modern oyunlar, bir kabus gibi çöküyor üstüme

Cory Barlog, bu açıklamaları yaptığı zaman çevrim içi servis tipi dediğimiz yapıtlar, daha yeni yeni oyuncuların karşısına çıkıyordu. Günümüzde ise durumlar farklı. Günümüzde, geliştiriciler ve dağıtımcılar, tekli oyuncu temelli video oyunlarını bile bir çevrim içi servis yapmaya çalışıyor. Bu durum, başta bana çok güzel görünmüştü ama artık açık dünya oyunları gibi bunlar da bir ev ödevine dönüştü.

Durumuma bir örnek vereyim: Şu an aktif olarak oynadığım video oyunları Forza Horizon 4, FIFA 19, Battlefield V ve Dauntless olarak geçiyor. Bu oyunların hepsini konsolda oynuyorum. Arada sırada PC üzerinde de oyun oynuyorum ama onlar Oxygen Not Included ve American Truck Simulator tarzındaki daha küçük oyunlar ve kendileri pek de bir çevrim içi servis değiller.

Forza Horizon 4 oyununda haftalık ve aylık içerikler bulunuyor. Bu oyuna her hafta girip, görevleri tamamlamanız gerekiyor. Bu sayede yeni kozmetik eşyaların ve özel araçların kilidini açabiliyorsunuz. Dauntless ise haftalık ve sezonluk içerikler bulunduruyor. Haftalık olarak içerikler, meydan okumalar. Sezonluk olan içerikler de klasik bir Battle Pass sistemi.

Battlefield V oyunu da Dauntless gibi hem haftalık, hem de sezonluk içerikleri bulunduruyor içerisinde. Haftalık içeriklerle yeni silahlar ve yeni kozmetik eşyaların kilidini açabilmek mümkün. Sezonluk içerik, Battle Pass ögesi de oldukça önemli bu video oyununda. FIFA 19 ise en azından benim için bir çevrim içi servis değil; onun FIFA Ultimate Team modunu oynamıyorum.

Bir günü, çevrim içi servislere göre ayarlamak

FIFA 19 hariç olmak üzere saymış olduğum tüm bu oyunlar, kısa vadede haftalık olarak oyunculara bir amaç veriyor. Uzun vadeli amaçlar da her zaman aktif tabii ki. İşte durum böyle olunca, ben her sabah gözümü açtığım zaman, “Ya bugün Battlefield V oyununa girip, haftalık görevi bitirmem gerekiyor. Yoksa bu haftanın ödülünü kaçıracağım.” moduna giriyorum.

Tabii ki oyun geliştiricilerinin ve dağıtımcılarının, oyunculara bu tip meydan okumalar sunması hiç kötü bir şey değil. Yalnız ben hem video oyunu sektöründe görev alıyorum, hem de farklı oyunlar oynamayı seviyorum. Yani, ben seneler boyunca tek bir video oyununa bağlı kalabilecek bir insan değilim. Eğer öyle bir kişi olsam bile mesleğim yüzünden bunu yapmam imkansız olurdu.

İşte tam olarak bu durumda da her şey benin için bir kabusa dönüşüyor. Battlefield V ve Dauntless oyunlarının haftalık görevleri; FIFA 19 oyunundan alabildiğim günlük eğlence ve tabii ki buradaki işim derken, kendimi eğlenebileceğim bir şekilde oyun oynamaya hasret hissettim. Bu sırada fark ettiyseniz Forza Horizon 4 oyununu saymadım; o kadar içerik var ki ortada, o oyunu bırakmak zorunda kaldım.

Sabah kalkmak ve her insan gibi kahvaltı yapmak, ardından saatlerce çalışmak, 1 saatliğine FIFA 19 oynamak, ardından tekrar çalışmak, ardından Battlefield V oynamak, ardından bir daha çalışmak ve en sonda da Dauntless oynayarak günü kapatmak, benim için bir standart oldu. Bu standart, benim pek eğlenebildiğim bir şey değil ama böyle bir şeye adım atınca da kendimi geri çekemiyorum ne yazık ki.

Forza Horizon 4

Modern oyunlar, içerik sevdası yüzünden potansiyeline ulaşamıyor

Modern oyunlar, modern oyuncular tarafından çok stres altında bırakılıyor. İnsanlar, 60 Dolar verdiği bir video oyunundan yüzlerce saatlik içerik bekliyor ama dünya üzerinde 60 Dolar ödeyip, yüzlerce saat eğlenebileceğiniz hiçbir sistem de bulunmuyor. Buna rağmen oyun geliştiricileri ve dağıtımcıları, bu modern oyuncuların yüzünü yerde bırakmıyor ve oyunlarını, adeta birer ödeve dönüştürüyor.

Evet, bundan daha önce, açık dünya temelli olan modern oyunlar gerçekten bir ev ödevi gibiydi; o oyunları açtığınız zaman karşınıza bir anda yapacak onlarca, belki yüzlerce şey çıkıyordu. Şimdi ise bu durum çok daha ileriye taşıdı kendisini ve ben bundan hiç zevk almıyorum. Mesela, ben Battlefield V oyununu sevdiğim için oynamak istiyorum; bir yüz boyası almaya şartlanmak için değil.

Eminim ki kendilerini kontrol edebilen insanlar, benim anlattıklarımı anlamayacaktır. Madem Forza Horizon 4 ve Battlefield V gibi oyunlar bu şekilde, onları bırak diyenler de olacaktır ama durum bu kadar basit mi? Forza Horizon 4, benim için tüm zamanların en iyi ve en kaliteli yarış oyunlarından bir tanesi. Battlefield V de kısmen başarılı bir FPS oyunu. Bu durumda, nasıl bırakılır ki bu oyunlar?

Oyunları bırakmak yerine, haftalık içeriklere verilen önemi azaltmayı da düşünebiliriz ama bu sefer de benim takıntılarım devreye giriyor. Evet, ben temelde zaten bir oyunu eğlendiğim için oynuyorum ama mesela, Battlefield V oyununu hazır eğlenerek oynuyorken, aynı zamanda haftalık ve sezonluk içeriklerin de aktif bir üyesi olmak isterim. Aynı zamanda da bunlarda başarılı olmak isterim.

Bu konuda yapılabilecek bir şey var mı?

Çevrim içi servisler, günümüzün ve geleceğin oyun tipi. Marvel’s Avengers gibi video oyunları da çevrim içi servis olarak çıkacak. Yani, benim üretmiş olduğum bu içerik ile çevrim içi servis oyunlarının ölmesi imkansız. Zaten böylesine bir akımı öldürmek de istemem; biliyorum ki birçok oyuncu, tek bir video oyununa odaklanıyor ve çevrim içi servis mantığı ile oldukça keyifli bir deneyim yaşıyor.

Çevrim içi serviler ile verilen ödüllerin, bu tip bir deneyime ayıracak kadar vakti olmayan insanlara daha kolay verilmesi de oldukça büyük bir haksızlık olacaktır. Aynı şekilde benim gibi insanların, bu tip oyunlardan uzak durması da oldukça büyük bir saçmalık olacaktır. Yani, ben açıkçası bu konuda yapılacak bir şey olduğunu hiç sanmıyorum. İş, ne yazık ki kişide bitiyor.

Şu an FIFA 19, Dauntless ve Battlefield V oyunlarına yer veriyorum. Dauntless oyununun beşinci sezonu önümüzdeki haftalarda bitecek. Belki de yeni sezonda Dauntless oyununda yer almam ve Forza Horizon 4 oyununa bu süreçte geri dönerim. Belki de önümüzdeki haftalarda FIFA 19 oyunundan sıkılırım ve daha da rahatlarım. Belki de direkt olarak Mavi Kol’u bırakıp, 24 saat boyunca oyun oynarım?

Şaka bir yana, benim için gerçekten bu tip çevrim içi servis oyunları gerçekten birer ev ödevine benziyor. Bu durumun gelecekte bile pek değişeceğini sanmıyorum. Seneler geçtikçe insanlar daha da meşgul bir hale geliyor. Bu sırada video oyunlarına da özellikle YouTube ve Twitch platformları için daha fazla içerik dolduruluyor. İnsanların birkaç sene boyunca, tek bir oyuna bağımlı kalması bekleniyor. Yapılabilecek tek şey, muhtemelen duruma adapte olmaktır…

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x