Daha önce sizlere sunduğumuz bir haberde Microsoft ekibinin yeni nesil konsolunun kod adının Xbox Scarlett olduğunu söylemiştik. Xbox One X konsoluna Project Scorpio denmesi veya PlayStation 4 Pro konsoluna PlayStation 4 Neo denmesi gibi yani. Bugün ise Xbox Scarlett hakkında yeni bir rapor ortaya çıktı. Bu rapora göre Microsoft, bu yeni nesil konsolunda FPS değerlerini odak noktası yapacak. Yani bu konsol, muhtemelen 8K çözünürlük reklamı ile değil de 60 FPS veya teknolojiye göre 120 FPS üzerinden pazarlanacak. Doğal olarak oyunlar da akıcı olacak.

Xbox

Yeni Xbox konsolu haricinde, şimdiki nesil hakkında da bilgiler var

Ortaya çıkan raporlara göre Microsoft, şu sıralar yeni nesil konsolları üzerinde çalışmaya başladı. Zaten bu marka, E3 2018 sırasında da yeni nesil konsolları hakkında ilk kez konuşmuştu. Şimdi ise ekip daha açık bir şekilde konuşabiliyor. Her neyse, bahsettiğimiz konsol çalışmaları ise raporlara göre FPS üzerinden ilerliyor. Yani Microsoft, yeni nesil konsollarında oyunlarının stabil ve yüksek bir FPS değeri verebilmesini hedefliyor. Bu da bize soracak olursanız çok önemli bir şey. Bizler, çözünürlükten önce FPS değerine önem veriyoruz çünkü. Siz daha farklı düşünüyor olabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde, Microsoft ekibi şimdiki nesil konsolları için de bazı yenilikler düşünüyor. Öyle ki, bazı söylentilere göre ekip, Xbox One konsol ailesine Xbox Community Content adı altında mod desteğini getirmek istiyor. Zaten ekibin mod desteği üzerinde sıkı bir şekilde çalıştığını biliyorduk çünkü şirket, uzun bir zamandır bu tip bir destek üzerinde çalışacak insanlar arıyordu takımlarına. Belli ki o çalışanlar bulundu ve desteğin planı çıkartıldı.

Sistemin şu anki aşamasında şirket, bahsettiğimiz sistem ile Fallout 4, Halo 5 ve The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition oyunlarını modlar ile destekleyebiliyor. Yapılan açıklamalara göre bu sistem üzerinde kendileri değil, oyunların geliştirici ekipleri çalışacak. Yani Bethesda, bahsettiğimiz konsol üzerinde Fallout 4 için mod desteği istiyorsa, Microsoft’un yeni sistemine kendisi bir düzenek hazırlayacak. Söylentilere göre bahsedilen sistem, Steam Atölyesi gibi işleyecek. Oyuncular, katalogdan modlar seçebilecek ve tek bir işlem ile bu modlar, oyunlara kurulabilecek. Tabii konsolların donanımından ötürü bu modlara kesinlikle sınırlandırma gelecektir. Bu konu hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Etiketler:

,