Microsoft, E3 2018 sırasında önemli bir duyuru yapmıştı. Bu duyuruda, şirketin birçok farklı stüdyoyu satın aldığı açıklanmıştı. Bu stüdyolar arasında Compulsion Games ve Ninja Theory bile bulunuyordu. Bunların üzerine bir de şirket, The Initiative isimli yeni bir stüdyo açmıştı. Bu stüdyoda da dünya klasında geliştiriciler bulunuyordu. Şirketin verdiği yeni bilgilere göre bu stüdyolarda tekli oyuncu temelli video oyunları geliştirilecek.

Microsoft

Microsoft, bu stüdyolarla çok güzel işler ortaya çıkartabilir

Microsoft ekibinin patronlarından olan Matt Booty, Metro GameCentral ekibine konuştu ve bahsettiğimiz bilgiler de bu sırada verildi zaten. Yapılan açıklamalara göre bahsetmiş olduğumuz üç stüdyo da, kreatif yönden hiçbir konuda zorlanmayacak. Özellikle de çoklu oyuncu modlarında. Şirket, söylediğine göre bu ekiplere herhangi bir zorunluluk tanımayacak çoklu oyunculu mod hakkında. Bahsettiğimiz stüdyolar daha önce de senaryo temelli, tekli oyuncu video oyunları geliştirdiği için, şimdi bu stüdyoların da benzer bir şekilde çalışacağını tahmin ediyoruz.

Bu stüdyolardan Compulsion Games, 2009 senesinde hayata gözlerini açtı ve We Happy Few ile Contrast oyunlarını geliştirdi. Ninja Theory ise Hellblade: Senua’s Sacrifice, DmC: Devil May Cry Definitive Edition ve Heavenly Sword gibi video oyunları üzerinde çalışmıştı. The Initiative yeni bir stüdyo olduğu için henüz bir oyun geliştirmedi ama bu stüdyonun patronu, daha önce Tomb Raider serilerinde görev almış bir insan. Bunu da not düşmek lazım.

Tüm bunların sonucu olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Microsoft ekibi satın aldığı yeni stüdyolara kreatif özgürlük sunuyor. Bu da video oyunu geliştirme sektöründe oldukça önemli bir öge bizce. Bu yüzden, böyle büyük bir şirketin çatısının altında Compulsion Games, Ninja Theory ve The Initiative ekiplerinin çok başarılı video oyunları üreteceğini düşünüyoruz.

Etiketler: