Heyecanlı bir E3 2018 sürecinin ardından, her birimizi memnun eden veya edemeyen sunumlar bizlerleydi. Tabii bu sunumlardan her birine olan ilgimiz de aynı değildi. Beklentilerimiz, merakımız ve kullanmış olduğumuz platformlara göre sunumlara olan ilgimiz değişiklik gösterdi. Sunumlara dair bu ilgi odaklarının, dünya genelinde nasıl dağılım gösterdiğini merak eden okurlarımız için veriler var elimizde. Veri analizi sitelerinden GitHyp; E3 2018 sırasında hangi sunumun, ne kadar izlendiği hakkında bir rapor yayımladı. Twitch üzerinden anlık izlenme sayısı verilerine baktığımızda, bu senenin şampiyonunun Microsoft veya bir başka deyişle Xbox sunumu olduğunu görüyoruz.

E3 2018 basın konferanslarında Twitch üzerinden en çok ilgiyi Microsoft çekti

Xbox ekibinin E3 2018 sunumu, çok merak edildi

Büyük bir beklenti oluşturan ve bolca sürprizle karşılaşılacağı iddialarıyla gelen Microsoft firmasının gerçekleştirdiği E3 2018 sunumunun çok büyük farklarla olmasa da Twitch üzerinden anlık olarak en çok izlenen sunum olduğunu görüyoruz. Aynı verilere baktığımızda; Ubisioft sunumunun ikinci, PlayStation sunumunun da üçüncü olduğunu belirtelim. Listenin devamı, rakamsal veriler ve geçtiğimiz sene gerçekleşen E3 2017 sırasında yapılan sunumların izlenme rakamlarıyla haberimizi sürdürelim dilerseniz.

GitHyp raporuna göre, Xbox ekibinin E3 2018 sunumu; Twitch platformu üzerinden, eş zamanlı olarak 1,7 milyon kişi tarafından izlendi. Aynı firmanın bir önceki sene gerçekleştirdiği sunumun eş zamanlı izlenme sayısının 1,1 milyon kişi olduğunu da belirtelim. Sunulan rapordaki verilere baktığımızda, oyuncuların ilgisinin çeken ikinci E3 2018 etkinliğinin ise 1,6 milyon eş zamanlı izleyici getiren, Ubisoft sunumu olduğunu görüyoruz. Yıllardır büyük övgülerle anılan PlayStation ekibinin E3 2018 sunumununsa, 1,5 milyon Twitch izleyicisini ekran başına çektiği görülüyor.

Hemen belirtelim; raporlardaki sıralamada ikinci sırayı alan Ubisoft sunumu E3 2017 sırasında 986 bin eş zamanlı kişi tarafından, PlayStation ekibinin E3 2017 sunumuysa 926 bin Twitch kullanıcısı tarafından takip edilmişlerdi. Listenin devamına baktığımızda; 964 bin kişi tarafından eş zamanlı olarak izlenen Bethesda ekibinin E3 2018 sunumunun dördüncü, 893 bin kişi tarafından izlenen PC Gaming Show beşinci, 679 bin kişi tarafından takip edilen Nintendo sunumunun ise altıncı en çok izlenen yayın olduğunu görüyoruz.

Bunlarla birlikte E3 2018 bünyesinde bulunmayıp; aynı dönemde fakat ayrı bir etkinlikle oyun dünyasının karşısına çıkan EA firmasının gerçekleştirdiği basın konferansının, yukarıda saydığımız listenin en alt kısmında yer aldığını belirtelim. EA Play 2018 kapsamında gerçekleştirilen sunumun 528 bin Twitch kullanıcısı tarafından anlık olarak takip edildiğini söylerken; bir önceki seneye göre izleyici kaybı yaşayan tek firmanın da EA olduğunun altını çizelim. EA Play 2017 sırasında gerçekleştirilen sunumunu, Twitch üzerinden eş zamanlı olarak 676 Bin kişi seyretmişti.

Etiketler:

, ,