Xbox One x ve Metro Exodus flörtünün uzun süredir var olduğu bir gerçek. Oyunun duyurusuyla birlikte gelmeye başlayan pek çok açıklamada; Microsoft’un bu güçlü cihazlarında, diğerlerine nazaran farklı bir oyun deneyimi yaşanılacağı söyleniyordu. Şimdiyse bu farklılığın yalnızca grafik veya performans anlamında değil, oyuncuya yaşatacağı his olarak da bir geri dönüş sağlayacağı bilgilerine ulaşıyoruz. Oyunun yayıncısı Deep Silver’ın küresel marka yönetim müdürü Huw Beyton tarafından yapılan açıklamalar sayesinde ulaştığımız bilgileri, haberimizin devamında sizler için derledik. Bakalım, bu güçlü konsollarda nasıl bir oyun deneyimi yaşatmayı hedefliyorlar?

Metro Exodus, Xbox One X kullanıcılarını farklı hissettirecek

Metro Exodus dinamikleri, Xbox One X ile çok daha güçlü bir etki verecek

Resmi Xbox Dergisi’nin Ağustos 2018 sayısına açıklamalarda bulunan Huw Beynon; oyunun geliştiricisi olan 4A Games ekibinin, donanımların gücünü sonuna kadar kullanmak hedefiyle işlerini sürdürdüklerini belirtti. Xbox One X cihazlarının, diğer oyun konsollarında yapılmasına izin vermeyen pek çok özelliği gerçekleşmesine izin verdiğinin altını çizen Huw Beynon; yerel 4K çözünürlük ve HDR desteğiyle, oyunun diğer platformlara göre çok daha iyi görüneceğini söyledi. Tabii burada diğer platformlar derken oyun konsollarını işaret ettiğini söylememiz gerekiyor. Çünkü PC donanımlarının; özellikle oyunun çıkışından önce, NVIDIA GeForce GTX 1100 serisiyle zenginleşeceğini de unutmamamız gerekiyor.

Öte yandan, Huw Beynon tarafından Metro Exodus oyununun, oyunculara vereceği hissiyatla ilgili bazı bilgilerin de bu röportaj kapsamında verildiğini belirtelim. Geliştirilmekte olan oyunun, serinin diğer oyunları kadar rahat hissettirmeyeceğini söyleyen Huw Beynon; oyuncuları farklı ruhsal değişikliklere sokacak bir oyunun tasarlandığını ifade etti. Açıklamalara baktığımızda, Metro Exodus oynarken oyuncular beklemedikleri pek çok şeyle karşılaşacaklar. Kurşunlarının azalması, gaz maskesindeki hasarlar gibi etkenlere düşman saldırıları eklendiğinde, oyuncular stresli anlar geçirebilecekler. Tabii bu stresli durumdan kurtulunca da yaşanılan rahatlama hissi tarifsiz olacak.

Huw Beynon tarafından yapılan açıklamalarda bir diğer ilgi çeken kısmın, oyundaki gece gündür döngüsüyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Açıklamalara göre; oyuncular bazı taktiksel adımları için, oyundaki gece gündür döngüsünü mantıklı kullanmak isteyecekler. Oyundaki dinlenme istasyonlarına girerek, zamanı hızlı geçirebilen oyuncular, tercihlerine göre gündüz veya gece hareket etmeyi seçmeleri gerekecek. Huw Beynon tarafından, gündüz saldırılarında başarılı olunmazsa, düşman tarafından daha kolay takip edileceği örneği verilerek durum özetleniyor. Tabii bu etkilerin, Xbox One X cihazlarının gücüyle birleştiğinde, bambaşka bir etki bırakacağını da ekleyelim. Bizlerin de merakla beklediği Metro Exodus; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için bir erteleme daha olmazsa 22 Şubat 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster