Marvel’s Avengers oyununun kahraman geliştirme konusunda biraz değişikliğe mi ihtiyacı var?

Marvel's Avengers oyununda aynı anda sadece tek bir kahramana odaklanabileceğiz ve bu beraberinde problem mi getirecek?

Marvel’s Avengers oyununun iki farklı beta sürecinde yer aldım. Tabii bu iki süreçte de denenebilecek olan içerikler aynıydı ama yine de iki kere oynamış oldum kendisini. Özellikle de ikinci beta sürecinin gerçekleştirilmesi ardından oyun hakkında çok ciddi söylentiler ve sızıntılar ortaya çıktı; oyuna eklenecek olan yeni kahramanların isimleri ve yetenekleri filan görüntüleniyordu. Yalnız, listede o kadar çok farklı kahraman vardı ki bu noktada benim aklıma çok önemli bir şey takıldı: Bu oyunun ilerleme sistemi, bu kadar fazla kahramanı sağlıklı bir şekilde geliştirmeme izin verecek mi?

Marvel's Avengers

Marvel’s Avengers için bir özellik ama benim için bir problem

Marvel’s Avengers isimli bu video oyununda kendimize süper kahramanlardan dört kişilik bir takım kurup, maceradan maceraya atlayabiliyoruz. Yalnız, bu sırada sadece tek bir kahramana odaklanabiliyoruz. Oyun sırasında hangi karakteri kontrol ediyorsak, onun için tecrübe puanı, ekipman ve kozmetik öge kazanıyoruz. Yani, oyun boyunca sadece Iron Man isimli sevilen kahramanımızı kontrol ederseniz, diğer kahramanların çoğu birkaç seviye ileri bile gidememiş olacak. Birkaç seviye de diyorum; bazı görevlerde belli kahramanları kullanmak gerekecek ama tek bir görevde en fazla kaç seviye atlanabilir ki?

Aslında anlatmış olduğum bu sistem, Marvel’s Avengers için bir özellik ama benim için bir problem. Oyunun çıkışında altı farklı süper kahraman olacak. Eğer söylentiler ve sızıntılar da doğruysa oyuna sıklıkla yeni kahramanlar eklenecek. Bu durumda ben oyundaki ana kahramanımı Iron Man olarak seçtiğim zaman diğer tüm kahramanlar işe yaramaz seviyede kalacak. Ayrıca, aylar boyunca çok yüksek seviyeli ve kapsamlı bir kahramanı oynadıktan sonra, birinci seviyede ve sıfır gücü olan bir kahramana geçiş yapmanın da pek eğlenceli olacağını düşünmüyorum ki bu durum beni betada bile pek eğlendirmedi.

Hayatta birçok şeyin çözümü var. Aslında, bahsetmiş olduğum bu problemin de güzel bir çözümü var ama çıkışa bu kadar yakın bir tarihte ve hiçbir oyuncu da bunu bir problem olarak görmüyorken, geliştirici ekibin ilgileneceği bir şeyden bahsettiğimi sanmıyorum. Her neyse, bence benim anlattığım durumun en basit çözümü, kadromuzda yer alan diğer yapay zeka karakterlerin de kendileri için ekipman ve tecrübe puanı elde etme imkanlarının olması. Yani, belki ben 100 puan alıyorsam, onlar yapay zeka olduğu için 25 puan almalı ama bir şeyler almalılar. Benim derdim, kendilerinin tamamen pasif bir şekilde durması.

Eğer oyuna böyle bir destek gelecek olursa, bir sonraki adımda da işi daha kompleks bir seviyeye çekip, gerçek zamanlı olarak kahraman değiştirmeyi de düşünebiliriz. Yani, bir göreve girdiğiniz zaman yine dört farklı kahraman ile oyunu deneyeceksiniz ve o kahramanlar eğer yapay zeka ise kendilerini anlık olarak kontrol edebileceksiniz. Yani, ben Iron Man ile oynarken, bir anda Hulk veya Black Widow olabileceğim. Bu Bu değişikliğin sonucunda, seçtiğim karakterin tecrübe puanı elde etme değeri filan da normal olacak. Böylece aslında zorlu görevlerde çok daha stratejik hareket edilebilir; benzersiz kombolar yapılabilir.

Tekrar oynanabilirlik ne olacak?

Bana soracak olursanız, Marvel’s Avengers oyununda sadece tek bir kahramanı ilerletebiliyor olmamızın sebebi, geliştirici ekibin çok ucuz bir tekrar oynanabilirlik katmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Yani, oyuncular ilk olarak mesela Hulk kahramanını maksimum seviyeye getirecek, ardından da aynı şey Iron Man, Black Widow, Spider-Man, Captain America, Hawkeye ve oyuna eklenecek olan diğer karakterler için geçerli olacak. Bu sayede de oyun, ciddi bir tekrar oynanabilirlik kazanmış olacak. Açıkçası, böyle dendiği zaman çok da büyük bir problem yokmuş gibi görünüyor ama aslında olabilir.

Marvel’s Avengers oyununun kadrosundaki tüm kahramanları tek tek en yüksek seviyeye çıkartmak ve en kaliteli ekipmanları onlara vermek eğlenceli olacaktır. Yalnız, bunu yaparken bizim içerikleri deneyimlememiz gerekiyor. Sorun şu ki benim gördüğüm kadarıyla bu video oyununda pek de çeşitli içerik bulunmuyor. Yani, ön inceleme yazımda da belirtmiştim; düşman görünümleri ayrı, çevre detayları neredeyse kopyala-yapıştır seviyesinde, bölüm sonu karşılaşmaları pek de etkileyici değil… Bu durumda ben aynı içeriği onlarca kez oynayarak, onlarca kahramanı en yüksek seviyeye çıkartmaya çalışır mıyım?

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x