Son zamanlarda birbirinden güzel ve farklı büyük strateji oyunları görür olduk. Victoria 3, bunların en iyi örneklerinden biri olabilir herhalde. Şimdi ise sırada Knights of Honor II: Sovereign var. Bir kral olarak Avrupa bölgesine hükmetmeye çalıştığımız bu video oyununda, bunu yapabilmek tahmin ettiğiniz üzere hiç de kolay değil. Ordularınızı yönetmek, diplomasi yapmak, dini göz önünde bulundurmak, halkın memnuniyetini sağlamak ve birkaç farklı şeyi daha aynı anda yapmaya çalışmak oldukça yorucu olabiliyor. Bu strateji oyunundaki yorucu maceranız da 1110, 1224 veya 1360 senelerinden birinde başlıyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda hangi seneyi seçerseniz seçin, deneyiminiz aslında oldukça benzer bir şekilde başlıyor. Seneler arasındaki en büyük fark tabii ki haritada yer alan krallıklar ve onların sınırları. Mesela, Moğol İmparatorluğu sadece 1224 senesinde başladığınız zaman mevcut. Bunun gibi birkaç diğer farklılık da var; Vikingler, İskandinav krallıklar için sadece 1110 senesinde başladığınız zaman birer asker grubu olarak veriliyor. Diğer zaman dilimlerinde kendilerine erişim sağlayamıyorsunuz. Hangi seneden başlarsanız başlayın, amacınız değişmiyor: Haritadaki tüm vilayetlerin sahibi olmak.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda başarılı bir hükümdar olabilmek için bazı kaynakları da yakından takip etmeniz gerekiyor. Bunlardan bazıları altın, kitap, din, yemek ve vergi olarak geçiyor. Altın, tahmin edebileceğiniz üzere para birimi olarak kullanılıyor ve askerlerden tutun da binalara kadar her şeyin ücretini bununla ödüyorsunuz. Kitaplar ise krallığınızdaki gelenekleri düzen içerisinde tutabilmeniz için kullanılıyor. Oyunda karşınıza çıkan bu ve diğer kaynaklar, her ne olursa olsun kritik bir önem taşıyor. Din gibi bazı kaynaklar en başlarda önemsiz görünse bile hiçbir zaman göz ardı edilebilecek kadar değersiz olmuyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda sağlıklı bir şekilde kaynak elde edebilmek için de şövalyelerinizi kullanmanız gerekiyor. Şövalyeler; diplomatlar, tüccarlar, mareşaller, din adamları ve casuslar olarak geliyor; krallığınızda bir role sahip oluyorlar ve böylece kaynak oluşturuyorlar. Daha sonra bu şövalyeleri yetenekler, kitaplar ve altınlar kullanarak geliştirmeniz gerekiyor ki kendileri daha hızlı ve daha bol bir şekilde kaynak toplayabilsin. Tabii ki tüm bunları etkileyebilecek diğer elementler de bulunuyor oyunun içerisinde. Yetenekler de kaynaklardan daha fazlasını rahatlıkla etki altında bırakabiliyor.

Knights of Honor II: Sovereign

Knights of Honor II: Sovereign, şövalyeler ile ön plana çıkıyor

Knights of Honor II: Sovereign oyunundaki her şövalye, farklı bir vilayetin başına geçebiliyor ve bu şövalyelerin doğru vilayetlerde olduğundan emin olmanız gerekiyor. Mesela, bir din adamı, dinin yüksek olduğu bir vilayette başa geçmeli. Böylece vilayetleri kontrol altında tutabiliyorsunuz. Ayrıca, şövalyeler sayesinde farklı aksiyonlar da gerçekleştirebiliyorsunuz. Mesela, tüccarlar yeni ticaret rotaları oluşturabiliyor ve diplomatlar da diğer krallıklar arasında anlaşmalar yapmanıza olanak tanıyor. Yani, bu oyunun en temelinde yatan sistem şövalyeler olarak görünüyor. Kendilerine ciddi anlamda özen göstermeniz gerekiyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda politika da soylular, askerler, tüccarlar, din adamları ve köylüler olarak gruplara ayrılıyor. Bu grupları hem dengede tutmak, hem de mutlu etmek büyük bir önem taşıyor. Bu gruplar dengede ve mutlu olduğu zaman krallığınıza ek getiriler sağlayabiliyorlar. Mutsuz ve dengesiz bir politik gruplaşma ise tabii ki problemlere yol açıyor. Eğer krallığınızın içindeki sıkıntıları çözmeyi başarırsanız, şimdi sırada dışarı doğru açılmak yer alıyor. Burada da diplomasi ön plana çıkıyor. Diğer krallıklarla dilediğiniz zaman iletişime geçebiliyorsunuz ama diplomat şövalyeniz olmadan, yapabilecekleriniz sınırlı oluyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda diğer krallıklarla etkileşime geçmek, diğer büyük strateji oyunlarına kıyasla öyle çok da farklı sayılmaz. Barış antlaşması imzalama, savaş ilan etme, ticaret oluşturma ve benzeri seçenekler mevcut. Yalnız, diplomasi tek başına galibiyet getirebilecek bir şey değil bu video oyununda. Her ne yaparsanız yapın, bir noktadan sonra savaş kaçınılmaz oluyor. Oyunda farklı gruplardan ordular oluşturabiliyorsunuz ve daha sonra bu orduları savaş alanında, gerçek zamanlı bir strateji türünde kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer isterseniz, savaşları otomatik bir şekilde geçip, direkt olarak kazanan tarafı görebiliyorsunuz.

Knights of Honor II: Sovereign oyununda ter dökmek için ise savaşa inmeniz gerekiyor. Taktiksel bir harita üzerinden ordularınızı kontrol edip, savaşıyorsunuz ve bu noktada sunulan deneyim, herhangi bir geleneksel gerçek zamanlı strateji oyunundan farklı görünmüyor. Her asker tipinin güçlü ve zayıf olduğu yönler bulunuyor ve özetle, savaş alanında taş-kağıt-makas oynuyorsunuz. Tabii yine de savaş anlarında belli bir detay seviyesi de mevcut. Mesela, ordunuzun diziliş şeklini özelleştirebiliyorsunuz. Tabii ki bu oynanışa öyle kritik bir etki bırakmıyor. Oyun, geleneksel yapısından pek uzaklaşmıyor.

Knights of Honor II: Sovereign

Kusursuz bir video oyunu yok karşımızda

Knights of Honor II: Sovereign, ne yazık ki kusursuz bir video oyunu değil. Savaş alanında da, krallığınızı yönetirken de birbirinden farklı sıkıntılar baş gösterebiliyor. Mesela, savaş anlarında haritadan kamerayı çok uzaklaştıramamak biraz sınırlayıcı hissettiriyor. Ayrıca oyundaki yapay zeka da pek akıllı sayılmaz; hem savaş anlarında, hem de diplomasi anlarında sürekli olarak kötü kararlar veriliyor. Özellikle de savaşlar çok kolay geçebiliyor; karşı ordunun liderine odaklanmak, en kolay çözüm gibi duruyor. Yapay zeka, generali pek de iyi koruyamıyor. Ayrıca, savaşları da oynamak yerine otomatik olarak geçmek çok daha kolay bir işlem gibi duruyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununu farklı şekillerde kazanabiliyorsunuz. Ekonomik galibiyetler mevcut, tüm haritayı domine edebilmek mevcut, tüm diğer krallıklar tarafından dünya lideri olarak seçilebilmek mevcut ve eğer dilerseniz oyuna ufak görevler/amaçlar ekleyip, onları tamamlayıp da galibiyeti ele alabilmek mevcut. Sıkıntı şu ki inceleme yazım boyunca saydığım her element, diğer büyük strateji oyunlarında da mevcut. Bu video oyunu, kesinlikle sağlam temellere sahip ve eğlenceli bir şekilde oynanabilecek bir oyun ama içerisinde herhangi bir yenilik veya benzersizlik bulundurmuyor.

Knights of Honor II: Sovereign oyununun sunum tarafına baktığımız zaman ise görsellik, sesler ve müzikler hakkında ne olumlu, ne de olumsuz şeyler söyleyebilmek mümkün. Yani, oyun bu kategorilerde gayet normal görünüyor ama hiçbir şey öne çıkmıyor. Performans ise ayrı bir konu. Oyunda herhangi bir optimizasyon sıkıntısı veya oyun içi hata ile hiçbir şekilde karşılaşmadım. Yani, sunum kalitesi bir tık vasat olsa bile en azından güzelce cila çekilmiş gibi görünüyor. Sistem gereksinimleriniz karşıladığı sürece bu video oyununda sıkıntı yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Benim sistemim biraz daha minimum cephesinde idi.

Durumu özetlemek gerekirse Knights of Honor II: Sovereign, gayet eğlenceli ve kaliteli bir büyük strateji oyunu gibi hissettiriyor. Oyunun en büyük problemleri ise ne yazık ki çok geleneksel hissettirmesi, türe herhangi bir yenilik getirmiyor olması ve yapay zekasının çok dengesiz durması. Piyasada şu anda birbirinden büyük ve güçlü aynı türden oyun mevcut iken bu oyunun nasıl aradan sıyrılıp, kendisini göstereceğini çok merak ediyorum. Belki, zamanla gelecek olan güncellemeler ile yapay zeka biraz daha cilalanır ve yeni sistemler/mekanikler eklenirse, durum ciddi anlamda değişebilir.

Knights of Honor II: Sovereign
Knights of Honor II: Sovereign
Olumlu
Krallığınızı yönetebilmek ve zafere ulaşabilmek için bolca yol mevcut.
Gerçek zamanlı strateji anlarında savaşmak eğlenceli olabiliyor.
Şövalye sistemi üzerinden kurulan mekanikler gayet hoş.
Performansı oldukça stabil; optimizasyonu tam ve cilalı bir deneyim.
Olumsuz
Türe getirilen önemli bir yenilik yok; her şey çok geleneksel.
Yapay zeka dengesiz; bazen çok kolay, bazen çok zor duruyor.
Görsellik, sesler ve müziklerde öne çıkan hiçbir öge yok.
Tekrar oynanabilirlik açısından pek de zengin değil.
8

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster