Grand Theft Auto VI (GTA 6), muhtemelen tarihin en çok beklenen oyunlarından biri ve dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca oyuncu, yaklaşmakta olan bu açık dünya ve suç oyununa dair herhangi bir bilgi kırıntısı veya ekran görüntüsü bekliyor. Ancak, uzaktan çalışanlar, Rockstar Games cephesinden gelen istenmeyen ofise dönüş emriyle mücadele ederken, Kotaku ise oyunun geliştirme süreci hakkında bilgi sahibi kaynaklardan, bu yapıtın 2025 için planlanan çıkış penceresini kaçırabileceğini ve 2026 senesine ertelenebileceğini öğrendi.

2022 senesindeki büyük sızıntının ardından, Aralık 2023 içerisinde ilk defa gösterilmiş olan Grand Theft Auto VI (GTA 6), 2013 senesinde çıkan Grand Theft Auto V yapıtının devam oyunu. Rockstar Games, oyunun piyasaya sürülmesinden on yıldan fazla bir süre sonra – ve hala muazzam satış rakamları artarken – Miami, Florida bölgesinin kurgusal bir görünümü olan Vice City içerisinde geçen devam oyunu üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor. Oyunun, 2025 yılında PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarına gelmesi planlanıyor ve dahili olarak plan hala bu. Kotaku tarafına konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar tarafından, 2025 senesinin başları, şu anda hedefin bu olduğu söylendi.

Kotaku, bahsi geçen bu devam oyununun 2025 yılının sonlarına kadar çıkmama ihtimalinin giderek arttığını da öğrendi. Üretimin geride kaldığı bildirildiğinden, 2026 senesine bile kayması da mümkün. Şubat 2024 içerisinde, çok sayıda sızıntının ardından Bloomberg, Rockstar Games şirketinin çalışanlarına Nisan 2024 döneminden itibaren haftada beş gün ofiste çalışma zorunluluğu getirdiğini bildirdi. 19 Mart 2023 tarihinde yayımlanan haberlere göre, bu kısa süreli ve köklü değişiklik pek çok kişiyi şaşırttı ve uzaktan işe alındıktan sonra dışarı itildiklerini düşünen personelin hayal kırıklığına uğramasına yol açtı.

Güvenlik ve kalitenin, Rockstar Games şirketinin ofise dönme zorunluluğunu başlatmasının ana nedenleri olduğu bildirilirken, olası misillemelerden kaçınmak için isimlerini vermek istemeyen kaynaklar tarafından Grand Theft Auto VI oyununun geliştirilmesinin geride kalmaya başladı, Kotaku tarafına söylendi. Söylenenlere göre bu durum, Rockstar Games şirketinin yönetimini tedirgin ediyor ve oyunun 2025 için hedeflenen çıkışını kaçırıp, 2026 senesine kaymasından endişe ediyor ve şirketin Nisan 2024 içerisinde ofise dönmek için bastırmasının büyük nedeni de bu.

Şu anda Rockstar Games şirketinin hala Grand Theft Auto VI (GTA 6) oyununun 2025 yılının ilkbaharında çıkmasını hedeflediği söyleniyor. Hedef, 2025 senesinin başlarında piyasaya sürmek olsa da kaynaklar, bunun aslında gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğinden emin olmadıklarını ve 2025 yılının sonbaharında piyasaya sürülmesinin daha makul ve uygulanabilir göründüğünü söylüyor. Bu arada oyunun 2026 dönemine ertelenmesi de gerekirse bir tür yedek plan ya da acil durum seçeneği olarak masada duruyor. Rockstar Games şirketinin tarihsel olarak planlarda değişiklik yapmak ya da planları değiştirmek için son dakikaya kadar beklediği unutulmamalıdır.

Grand Theft Auto VI oyununun bir sonraki tanıtım videosu ki kendisinin ne zaman yayımlanacağı belli değil, şirket geliştirme çalışmalarını ilerletirken bir gecikmeyi yansıtmayabilir. Açıklama yapan bir çalışan, son birkaç yıldaki gelişimin ardından Rockstar Games şirketinin Grand Theft Auto VI oyununun uzun geliştirme sürecinin son kısmına girmesiyle birlikte geliştirme sıkıntısına geri dönebileceğine dair endişelerini paylaştı. Yapılan açıklama ise şu şekilde idi: “Bu duruma geri dönmekten endişe duyuyoruz. Her ikisi de sıkışık olan birkaç projeden geçtim. İlki son derece zordu. O zamanlar saçlarım daha az beyazlamıştı. Bu zehirli kültürü ortadan kaldırmak için şirket olarak attığımız adımları sürdürmek istiyoruz.”

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster