Akıllı telefonlar, bütün dünya genelinde insanların dört bir yanını sarmış vaziyette. Tabii akıllı telefon denildiğinde de akla birkaç isim geliyor hemen. Samsung, Android ve benzeri isimler bir yana, bir de Apple, iPhone ve iOS isimleri beliriyor insanın aklında. Herkesin hayatının bir parçası haline gelmiş olan akıllı telefonlar, biz kullanıcıların birçok özel bilgilerini de içeriyor tabii. Bu bilgileri korumak için de, birtakım şifreler koyuyoruz telefonumuza. Bu haberimizin konuğu olan GrayKey Box da, akıllı telefonlarınızda kullanmakta olduğunuz şifrelerinizi çözebilen bir cihaz. Tabii, henüz sadece Amerika’daki polis ve benzeri görevliler tarafından kullanılabilir durumda. Fakat, gelecekte herkese sunulmayacak diye bir şey yok.

GrayKey Box

GrayKey Box ile birlikte, iOS şifresi kırma hayalleri gerçek oluyor

GrayKey Box isimli aletin özelliği, iOS işletim sistemine sahip olan cihazların şifrelerini kırabilmesi. Hem de, böylesi bir işlemi çok da aşırı uzun sayılmayacak sürelerde başarabiliyor. Bu da, onu önemli bir cihaz haline getiriyor. İnternet korsanları arasında, “Brute Force” olarak da bilinen yöntem ile bağlanabildiği iOS işletim sistemli cihazların şifrelerini kırabiliyor. Tabii, kabaca çeviri ile kaba kuvvet olarak çevirisini yapabileceğimiz yöntem, normal şartlarda bir hayli zaman aldığı için bu işlem gerçekleşirken de biraz beklemek gerekiyor.

Düşük bütçeli bir cihaz olan GrayKey Box, iOS cihazlarında bulunan yanlış şifreden sonra kilitlenme mevzusunu ortadan kaldırıyor. Normal şartlarda ilk 4 denemede herhangi bir bekleme olmazdı, fakat sonrasında yavaş yavaş süreler eklenirdi. 5. denemede 1 dakika, 6. denemede 6 dakika, 8. denemede 15 dakika, 9. denemede 1 saat, 10. denemede ise cihazın hafızasını sıfırlama seçeneğini sunuyordu bizlere. Bu GrayKey Box isimli cihaz da, iOS işletim sistemli cihazların sunduğu bu uzun bekleme sürelerini tetiklemeden işini görebiliyor.

Tabii, aletin şifrenizi çözebilmesi, şifrenizin uzunluğuna da bağlı olarak değişiyor. 4 haneli bir şifre, ortalama 6.5 dakikada, en kötü ise 13 dakikada çözülebiliyor. 6 haneli bir şifre, ortalama 11.1 saatte, en kötü ise 22.2 saatte çözülebiliyor. 8 haneli bir şifre ise, ortalama 46 gün, en kötü 92.5 günde çözülüyor. Eğer şifreniz 10 haneli ise, ortalama 4629 gün, en kötü 9259 günde çözülebiliyor. Böylesi bir cihazın, sadece Amerika’daki polis ve türevleri tarafından kullanılabiliyor olması elbette acı. Fakat, bu durum bizleri umutsuzluğa düşürmemeli. Zira, belki yarın bir gün biz normal insanlara da satışı gerçekleştirilebilir.

Etiketler: