Video oyunları dünyasının son günlerde ana gündemi haline gelen yeni God of War oyununun yankılarının daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bildiğimiz iki şey var ki; bunlardan bir tanesi, oyunun pek çok otorite tarafından kabul gören başarısı. Bir diğer bilinen gerçek ise serinin hikayesinden mekanına, mitolojik temasından oynanış mekaniklerine kadar neredeyse tamamen yenilenmiş olması. Bu yenilenme kervanından haliyle oyunun ana karakteri Kratos da nasibini aldı. O artık sakallarına ak düşmüş bir baba ve intikam için savaşmadığı biliniyor. Oyunun yönetmeni Cory Barlog da ana karakter üzerinden, oyundaki değişimi anlatıyor. Kratos’un değişiminin, oyunun geneline nasıl yayıldığını aktaran yönetmenin açıklamalarını, haberimizin en alt kısmındaki videodan seyredebilirsiniz.

God of War

Her insan için bir iç yolculuk vardır, diyor oyunun yönetmeni Cory Barlog. Açıklamalara göre, serinin daha önceki oyunlarında bu kapsamda fiziksel yolculuk ele alındığı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde çıkacak yeni God of War ise fiziksel yolculuk ve mücadeleden çok, duygusal yolculuk ve iç yolculuk kavramlarını ele alıyor. Açıklamaların bu kısmından anlayacağımız üzere, oyuncuların kalbine dokunan, oyunu içselleştirmesine neden olan bir etkenin sunulduğunu anlıyoruz.

Kratos değişince, God of War da değişiyor haliyle

Cory Barlog; ana hikayenin sona erdiği ve Kratos’un kendisini bir uçurumdan aşağı attığı God of War III oyunundan itibaren, ana karakterin, her anlamda çok uzun bir yol kat ettiğinin altını çiziyor. Yönetmenin açıklamalarına baktığımızda Kratos’un sadece sakalları uzayıp, kırlaşmadı. Başka bir açıdan bakarsak, yalnızca savaş mekanikleri değişerek zincirli kılıçlarının yerine, birden bire balta almadı ve yanında gezinen oğlu da birden bire olmadı. Tüm bunların aniden olmaması gibi ana karakterin ruhsal kişiliği de yenilendi.

Artık Kratos’un farklı bir mizacı ve tarzı olduğunu belirten yönetmen, bu durumun yeni oyun için çok önemli olduğu hususuna değiniyor. God of War serisinin şimdiye kadar çıkışını gerçekleştiren tüm oyunlarında ana karakterin koşulsuz soğukkanlılığı ve kana susamış öfkesi ön plana çıkmıştı. Cory Barlog’un değerlendirmelerine göre; serinin tüm platformlara çıkan 6 oyununun hepsinde bu tema üzerinden gidilmişti ve bu artık yeterliydi. Oyuncular, bu koşulsuz öfkeli kahramanı, 6 farklı video oyunu boyunca yönetmekten sıkılmadılar, mevcut kana susamışlık hikayeyi devam ettirebiliyordu.

Yönetmenin açıklamalarından ve izlenimlere bakıldığında yeni God of War oyununun en başta ana karakter üzerinden bir değişime uğradığını görüyoruz. Açıklamaların tamamını ve konuyla ilgili hazırlanan videoyu haberimizin en alt kısmından izleyebileceğinizi belirtmiştik. Yeni God of War oyununun 20 Nisan 2018 tarihinde, PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro cihazlarına özel olarak çıkışını gerçekleştireceğini de hatırlatalım.

Etiketler: