Günümüzdeki tarihsel video oyunlarının genelde doğruluğu tartışılır. Mesela İkinci Dünya Savaşı temasına sahip olan bir video oyununun, gerçek tarihi yansıtması istenir. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için çıkışını gerçekleştirecek olan Ghost of Tsushima da tarihsel bir video oyunu olacak. Çünkü bu oyun ile samuray dönemine geri döneceğiz. Peki, bu oyun o eski zamanların tarihini ne kadar doğru yansıtacak? Bu sorunun cevabını direkt olarak oyunun geliştirici ekibi verdi.

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima gerçek bir tarihi oyunculara yansıtacak

GameSpot ekibine röportaj veren geliştirici ekip, “Oyunumuzda tarihsel gerçeklikten sapacağız ama bunu bilinçli olarak yapacağız. Şu an bu konu hakkında Sony Japonya ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Amacımız, kontrollü bir şekilde tarihsel gerçeklikten sapmak, yanlışlıkla değil. Oyunumuzda tarihten farklı olarak almak istediğimiz noktalar var ve bunu bilinçli bir şekilde yapabilmek istiyoruz. Bizim için işin zor kısmı; orijinal bir hikayeye sahip olup, gerçek bir zamanda geçen video oyunu yapmak. Tarihsel gerçeklikten sapıyor olsak da oyuncuların anlayabileceği, alternatif bir tarih sunmak istiyoruz.” dedi bu konu hakkında.

Açıklamalar, “Eğer bir samurayın nasıl göründüğü hakkında ve neler yaptığı hakkında doğru bildiğiniz bir bilgi varsa, Ghost of Tsushima size onları gösterecek. Samuray deyince birçok insanın aklına 16. ile 18. yüzyıl arasından bir samuray modeli geliyor. Fakat bizler 13. yüzyıldan oyunumuzu işleyeceğiz. Mesela oyun için yayımlanmış olan oynanış videosunda görmüş olduğunuz kıyafet, 13ç yüzyıla ait değil. Kullandığımız zırh, daha ileri bir yüzyıla ait çünkü 13. yüzyılda kullanılmış olan zırhların, insanları etkileyeceğini düşünmüyoruz.” şeklinde devam etti ve sonlandı.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster