PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için özel olarak geliştirilmeye devam eden Ghost of Tsushima oyununun oynanış görüntüleri, bilindiği üzere E3 2018 sırasında gösterilmişti. E3 2018 için hazırlanan demo sürümünü seyredenlerden genellikle beğeni, hatta hayranlık dolu yorumlar geldi. Özellikle grafikleriyle izleyicileri etkileyen bu uzak doğu temalı açık dünya aksiyon oyuyla ilgili yapılan beğeni yorumlarının yanında, bazı şüpheli ifadeler de vardı. Şüphe duyan yorumcular, oyunun basit dövüş mekaniklerine sahip gibi göründüğünü söylüyorlardı. Aslında bu durum pek çok kişiye göre olumlu bir yapıydı ama oyunun geliştirici ekibi, konuyla ilgili açıklama yapma gereği hissetti.

Ghost of Tsushima, sıradışı ve çeşitliliği olan dövüş mekanikleri içerecek

Ghost of Tsushima, bölgeye ve rakibe göre farklı dövüşler sunacak

Oyunun geliştirici ekibi Sucker Punch’ın kurucu ortağı ve aynı zamanda Co-Studio Başkanı olan Chris Zimmerman, yaptığı açıklamada; geliştirdikleri oyundaki dövüş mekaniklerinin çok çeşitli tasarlandığını, oyun alanı boyunca karşılaşılan düşmanlarla, birbirinden farklı dövüş dinamikleriyle mücadele verilecek şekilde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Geliştirdikleri Ghost of Tsushima oyununun bir Hack and Slash türü oyunu olmadığının altını çizen Chris Zimmerman; eğer oyun bu türde olsaydı, E3 2018 sırasında izlenilen demoda karakterin heyecanlandığını, dövüşe hazırlandığını görmeyeceğimizi, rahatlıkla dövüşmeye başlayacağını ifade etti.

Chris Zimmermen ayrıca; E3 2018 sırasında gösterilen oynanabilir demo sürümündeki rakiplerin sayısının yalnızca 3 olduğunu ve bu kişilerle savaşan ana karakterin dövüşe odaklandığını belirtti. Aynı anda 20 kişiyle dövüşmeyi gerektiren pek çok video oyununun bulunduğunu söyleyen Chris Zimmerman; 20 kişiyle dövüşmenin sıradışı olduğunu ama 3 adamla dövüşmenin gayet gerçekçi göründüğünü, oyunun da zaten gerçekçi yapıda olacağını sözlerine ekledi. Yani geliştirici ekibin bu önemli isminin sözlerinden, oyunun bir Hack and Slash gibi lanse edilmesinden rahatsız olduğu sonucunu çıkarıyoruz.

Pek çok kişi tarafından sevilen bir oyun türüne benzetilmek, geliştirici ekip tarafından rahatsızlık uyandırıyorsa; oyun için çok fazla emek sarf ettiklerini, özellikle dövüş mekaniklerinin farklılığı için uğraşıldığı sonucunu çıkartabiliriz. Gerçi dövüş mekanikleri her nasıl olursa olsun, Ghost of Tsushima; özellikle açık dünya atmosferini sunacağından ve Sony etiketiyle geliştirildiğinden ötürü heyecanla beklenmeye devam edecektir. Oyuna dair yeni oynanış videoları gördükçe, oyunu bekleyenlerin merakının giderek artacağını da tahmin etmek zor olmasa gerek.

Etiketler: