Bir deli, kuyuya bir taş atmış diye başlayan bir söz vardır ya, bu tabir çoğu yerde olduğu gibi video oyunları için de geçerli olabilir. Tabii tam manasıyla olmasa da çılgın bir adamın aklından geçen oyun modu; kazandığı beğeniyle, milyon dolarlık yapımların aklını çelmeye devam ediyor. Pek çok düşük bütçeli Battle Royale türünde video oyunuyla karşılaşılırken, pastadan haliyle büyük şirketler de pay almanın derdine düşüyorlar. Son dönemde mobil sürümüyle de rekorlar kıran Fortnite oyunu, Activision cephesinin ağzını sulandırmış vaziyette olduğunu, yöneticiler tarafından yapılan açıklamalarla anlıyoruz.

Fortnite, Acitivision cephesinin de aklını başından aldı

Activision şirketinin, 2018 yılı ilk çeyrek mali raporu sunumunda; şirket yetkililerine bazı sorular yöneltildi. Şirketin mali genel müdürü Spencer Adam Neumann tarafından yanıtlanan soruların odağında Fortnite oyunu ve bu oyunun mobil başarısı odak noktasındaydı. Yöneticiye; özellikle Fortnite oyununun gözle görülür üstünlüğüyle ilgili sorular yöneltildi. Bu sorular genel anlamda; Battle Royale türünün, video oyunları endüstrisine etkisi üzerineydi. Spencer Adam Neumann tarafından verilen yanıtlar ise, bu türün tüm video oyunları endüstrisini etkilediği yönündeydi.

Fortnite etkisi gittikçe büyüyor, mobil başarısı ilgi çekiyor.

Verilen olumlu yanıtların yanı sıra ilgi çekici bir kısım vardı ki; bu da Activision şirketinin, Fortnite oyununun mobil başarısından oldukça etkilendikleri şeklinde yorumlandı. Diğer örnekleriyle arasında büyük fark olmamasına rağmen, kısa sürede nasıl böylesine yüksek gelir edebildiği sorularının yanıtı ise yöneticilere göre basitti. Hızlı başarıyı getiren gerçek; oyunun çalıştığı tüm platformlarda aynı oyunu sunması ve çapraz platform desteğiydi. Bilindiği gibi Fortnite oyunu, örneğin; akıllı telefonlar üzerinden PC oyuncularıyla oynanabilmekte.

Fortnite oyununun yakaladığı başarının, Activision şirketinin dikkatini çektiği çok belli oluyor. Çapraz platform desteğinin, şirketin gelecekteki oyunları için örnek alabileceği bir unsur olacağı belirtiliyor. Buradan da akıllara haliyle, şirketin en büyük markası olan Call of Duty geliyor. Hatırlatalım, Activision; 2018 senesi içerisinde çıkışını gerçekleştirecek olan Call of Duty: Black Ops IIII için farklı bir yöntem belirledi. Bu oyunun Battle Royale modu için Raven Softwere ile çalışılıyor. Ayrıca bu modun, ayrı bir oyun olarak Nintendo Switch için çıkış yapacağı söylentileri de bulunuyor. Yakın zamanda, video oyunları dünyasındaki Battle Royale etkilerini daha fazla göreceğimiz de yapılan değerlendirmelerden sonra anlaşılıyor.

Etiketler:

,