Felaketlerin arasındaki başka bir felaket, Destiny 2: Guardian Games 2020

The Almighty veya The Darkness tamamen bizi yok edebilir. Bu olaylar, Guardian Games 2020 etkinliğinden çok daha heyecan verici.

Dominus Ghaul’un nihai projesi, güneş sistemlerini ortadan kaldırabilecek kadar güçlü, en olarak muhtemelen Merkür ile yarışıyor… Tabii ki Destiny 2 evrenindeki The Almighty isimli süper silahtan bahsediyorum. Şu anda bu süper silah, Dünya’ya doğru başı boş bir şekilde ilerliyor ve eğer bu süper silah, gezegenimize çarpacak olursa bütün hayat sona erecek. Tabii bir de senelerdir gölgesinde yaşadığımız, son birkaç haftadır da büyük bir ordu ile bize doğru geldiklerini öğrendiğimiz The Darkness var. Peki, bu sırada bizler ne yapıyoruz?

Kısa vadede insanlığı tehdit eden The Almighty ve orta vadede bütün ışık gücünü tehdit eden The Darkness varken Gardiyanlar olarak bizler ne yapıyoruz? Tabii ki Gardiyan Olimpiyatları tadında bir etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinliğin adı Guardian Games 2020 ve ben de bu yazımda bahsi geçen bu etkinliği eleştireceğim. Aslında bu eleştirim sadece etkinliğin kendisine değil, temel oyuna ve muhtemelen oyunun geleceğine de yönelecek. Sonuçta bu etkinlik hakkında söyleyebilecek pek bir şey bulunmuyor, basit bir Bounty simülasyonu kendisi.

Destiny 2

Destiny 2 zaten bir Bounty simülasyonu

İlk Destiny oyununun başlarında Bounty sistemi yoktu ve meydan okuma tipi görevler vardı. Yalnız bu görevlerin tamamı gezegenlere özeldi ve çok zayıf bir sistem üzerine kurulmuştu. Bu dönemde herkes Bounty sistemini istemişti ve bu konuda bazı adımlar atılmıştı da. Destiny 2 oyunu çıktığı zaman Bounty sistemi çok da güçlü değildi ama özellikle Forsaken isimli genişletme paketi ile kendisi oyunda çok etkili olmaya başlamıştı. Shadowkeep isimli genişletme paketi ile ise bu oyun tam bir Bounty simülasyonuna dönüştü.

Şu anda Destiny 2 oyunundaki tüm ilerleme sistemi Bounty tipi görevler üzerinden yürüyor. Oyunun kendisi bu sebepten ötürü oldukça sıkıcı. Şu anda başımızda iki büyük felaket olmasına karşın Guardian Games 2020 etkinliğinin yer alması bana saçma geliyor ama bu sezonluk bir etkinlik tabii. İlkbahar dönemi için illa bir şey yapılacaktı. Bu yüzden etkinliğin gerçekleşmiş olmasını problem etmiyorum. Asıl problem, etkinliğin kendisi. Guardian Games 2020 ile oyundaki üç sınıf da yarışacak şeklinde tanıtılmıştı bu etkinlik.

Guardian Games 2020 ile sınıflar mı yarışacak? Etkinliğin temasında olimpiyatlar mı var? Kesinlikle birbirinden farklı aktiviteler karşımıza çıkacak ve sınıflar arasındaki yarışı gerçekten göreceğiz, değil mi? Değil efendim. Guardian Games 2020, Destiny 2 oyunundaki Bounty simülasyonu ögesinin birebir aynısı. Bu etkinlik ile oyuna eklenen tek yeni içerik, sadece değiştirilmiş bir Bounty sistemi. Kendisine madalya deniyor ve her madalyada şu kadar adam öldür, şu kadar aktivite bitir, şu kadar yerden garip öge topla deniyor.

Tüm bu madalyaların üzerine klasik Bounty tipi içerikler de var ve onları da yapmak gerekiyor. Tüm bunların karşılığında alabileceğiniz nihai ödül ise egzotik seviyedeki bir hafif makineli tüfek. Şimdi, silah gerçekten güzel. Bu noktada Bungie ekibinin hakkını vermek lazım ama üç haftalık koskoca bir Bounty simülasyonunun ucunda egzotik bir silahtan daha fazlası olmalı idi. En azından yeni silahlar, yeni zırh setleri, yeni aktiviteler olmalı idi ama hiçbiri yok. Etkinlik temalı kozmetik ögelerin tamamı mikro ödeme ile satılıyor be!

Destiny 2

Yok muydu daha farklı bir şey?

Season of the Worthy, tam bir hayal kırıklığı idi. Hatta Guardian Games 2020 ile birlikte Seraph Towers aktivitesi de değiştirilmişti ama çok kötü bir yönde bu değişiklik yapılmıştı. Normalde bu aktiviteleri 4 kişi bitirebiliyorduk ama zorlaştırılmış halde minimum 6 kişi gerekiyor ve sosyal alanlarda ne yaptığını bilen 6 kişiyi toplamak oldukça zor. Yani, senelerdir ama senelerdir Bungie ekibine bu konu hakkında geri bildirim veriliyor. Şu büyük etkinliklere eşleştirme sistemi ekleyin deniyor ama Bungie, bunu bir türlü anlamıyor.

Destiny 2 oyununun şu andaki sezonu nasıl? Tam bir Bounty simülasyonu ve sıkıcı. Sezonda ilgimi çeken tek şey ilerleyen hikaye. Guardian Games 2020 etkinliği şu anda nasıl? İnanılmaz sıkıcı ve inanılmaz kendisini tekrar eden bir halde. Yani, temel oyunda ne yapıyorsak, bu etkinlikte de aynı şeyi yapıyoruz ki bu şey, Bounty bitirmek. Peki, bu oyunun geleceği nasıl? On birinci sezon nasıl? Sonbahar aylarında gelebilecek olan genişletme paketi nasıl? Bu soruya tabii ki şu anda net bir cevap veremem ama birkaç düşünce sunabilirim.

Bungie, geçtiğimiz günlerde oyunlarındaki sorunlardan bahsetmeye başladı. Bu bahsetmeler her hafta bir kere yapılacak. Bu hafta da Trials of Osiris modundan bahsedildi. Açıkçası bu mod hiç umurumda değil. Bungie ekibinin söylediğine göre gelecekte Eververse, sezon sistemi ve daha fazlasından bahsedilecek. Yalnız, bahsetmek yetmez ve aksiyon gerekiyor. Yalnız, Trials of Osiris için bile en küçük iyileştirmeler, önümüzdeki sezonda, yani bir ay sonra gelebilecek. Daha büyük yenilikler ise on ikinci sezon için planlanıyor.

Trials of Osiris, tek bir oyun modu ve bu kadar küçük iyileştirmeleri eklemek minimum bir ay sürüyorsa, koskoca sezonluk sistemin ne kadar uzun sürede düzeltilebileceğini düşünemiyorum bile. Bunun üzerine Eververse sisteminin değişiklikleri, Bounty sistemi üzerinde yapılabilecek olan yenilikler ve çok daha fazlası o kadar uzak görünüyor ki anlatamam. Bungie, bağımsız bir geliştirici stüdyosu değil. Kendileri oldukça büyük, AAA seviyesinde oyunlar yapabilen bir stüdyo ve bu kadar yavaşlık gerçekten çok sinir bozucu.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x