Bir sohbet yazılımı olan ve genellikle oyuncular tarafından kullanılan Discord; son bir yılda büyük bir atılım yaparak, toplam kullanıcı sayısını 130 milyon kişiye kadar çıkarttı. Bu yüksek kullanıcı sayısının açıklanmasıyla birlikte, şirketin borsa üzerindeki değerinde de yoğun bir artışın yaşandığı gözlendi. Toplam kullanıcı sayısına dair açıklamaların ardından, haberi olumlu karşılayan borsa yatırımcıların talepleriyle, hisse senetlerinde de artış kaydedildi. Son açıklanan rakamlara göre; şirketin değerinin 1,65 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Discord

Discord uygulaması, 750’den fazla video oyunu için kullanılıyor

2017 senesinin kullanıcı sayılarına baktığımızda, yükselişin ne kadar büyük olduğunu daha rahat fark ediyoruz. Mayıs 2017 itibarıyla 45 milyon civarında kullanıcıya sahip olan Discord; Mayıs 2018 verilerine bakıldığında, kullanıcı sayısını tam bir yıl içerisinde 90 milyon kişi kadar arttırmış durumda. Üç yıldır faaliyet halinde olan sohbet uygulamasının, toplamda 130 milyon kullanıcıya ulaşmasının da borsa ve hisse senetleri bazında, etkilerinin görüldüğünü söylemeden geçemeyiz. Aralarında PlayerUnknown’s Battlegrounds ve Fortnite gibi popüler video oyunlarının da olduğu 750’den fazla oyunda Discord uygulaması kullanılıyor. Bu rakamların, oyunların sunucuları tarafından doğrulandığını da ekleyelim.

Öte yandan, Discord uygulamasının anlık kullanım rakamları da hiç de azımsanacak gibi olmadığı görüldü. Mayıs 2017 içerisinde anlık kullanıcı sayısının 9 milyon kişiye kadar çıktığı belirtiliyor. Ayrıca, yaklaşık bir ay kadar önce şirketin CEO’su Jason Citron; 50 milyon dolar değerinde ek fon sağlanacağını doğruladı. Şirketi sürekli büyütmenin yollarını aradıklarını belirten CEO; büyümenin, uygulamayı seven insanların bir sonucu olduğunu hissediyoruz, bu yüzden hassaslaştırmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz, şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etiketler: