Destiny 2, Festival of the Lost 2020 ile en tatsız şekeri yediriyor

Şaka mı, şeker mi?

Destiny evreninde en sevdiğim etkinliklerden bir tanesi Festival of the Lost ve kendisi şu anda Destiny 2 içerisinde aktif. Ben açıkçası bir süredir bu oyunu aktif olarak oynamıyordum ama sadece Festival of the Lost 2020 için geri döndüm ve iki haftadır da düzenli olarak bu oyunu oynamaya çalışıyorum. Yalnız, geçtiğimiz senelerde çok sevdiğim bu etkinlik, ne yazık ki bu sene albenisini biraz kaybetmiş bir şekilde çıktı karşıma. Peki, neden böyle oldu? Bungie yine ne yaptı da bu oyunun bir etkinliği daha mahvetti? Şaka mı, şeker mi diye sorduk da, Bungie neden bizlere bir eşek şakası yaptı?

Destiny 2

Destiny 2, yine bir etkinliği nasıl mahvetti?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki müzikleri olsun, efektleri olsun, kozmetik ögeleri olsun ve tabii ki The Tower bölgesinin temalı süslenmesi olsun, Festival of the Lost 2020 gerçekten çok güzel bir sunum bulunduruyor. Özellikle ilk defa bu etkinliğe adım atınca, o yeni müzikleri duyunca, yeni süslemeleri ve tabii ki maskeleri görünce, insan gerçekten cadılar bayramı havasına giriyor. Bungie zaten neredeyse her etkinlikte sunum konusunda çok iyi bir iş çıkartıyor. Yalnız, konu oynanış olduğu zaman ne oluyorsa oluyor, Bungie her defasında illa tatsız bir şey barındırıyor etkinliklerinde.

Festival of the Lost 2020 etkinliğinin tatsız şekeri ise Cipher Decoder olarak geçiyor. Destiny 2 oyununun temelindeki içerikleri bitirdiğiniz zaman, rastgele bir şans ile Cipher Decoder elde edebiliyorsunuz. Ardından da etkinlik ile eklenen Haunted Forest bölümüne giriyorsunuz ve Cipher Decoder ögelerini kullanarak, en sondaki ganimet kutularını açıyorsunuz. Bu kutuların içerisinden de 2018, 2019 ve 2020 senelerine ait maskeler, 2018 ve 2019 senelerine ait olan tematik silahlar ve rastgele efsanevi ögeler düşüyor. Problem ise direkt olarak Cipher Decoder ögelerine sahip olabilmek.

Season of Arrivals, halihazırda 1-2 ay kadar uzatıldı ve bu sırada karşımıza tamamen yeni bir içerik çıkmadı; sadece Festival of the Lost 2020 etkinliğini gördük. Durum tam olarak böyle iken ben sürekli Strike veya Crucible içeriklerine girip, aylardır, hatta senelerdir oynadığım içerikleri tekrar ve tekrar bitirmekten sıkıldım. Bu durumda da Cipher Decoder ögelerini kazanmam imkansız oluyor ve etkinliğin genelinde hiçbir şey kazanamıyorum. Tabii ki şu sıralar özellikle de Reckoning: Tier 1 ile Cipher Decoder kasmaya çalışıyorum ama bunu elde etmeniz bile şans.

Yani, öncelikle şansa Cipher Decoder ögesini elde edeceksiniz. Bunu yaparken temel içerikleri oynadığınız için sıkılacaksınız. Sonra da Haunted Forest içerisine girip, olabildiğince seviye temizleyip, en sonda kutuları açacağız ki eğer 2018 ve 2019 senelerindeki etkinliklerdeki tüm maskeleri kazanamadıysanız, etkinlik silahı kazanma şansınız neredeyse yok. Oyun, önceliği maskelere veriyor ve maskelerin tamamını elde etmeden de çok nadir silah kazanıyorsunuz. Yani, ben tüm bu sıkıcı işleri, etkinlik bittikten sonra kullanmayacağım bir maske için mi yapıyorum?

Festival of the Lost 2020, kesinlikle böyle olmamalıydı

Şu satırları yazdığım sırada Festival of the Lost 2020 aracılığı ile kazanmam gereken tek bir maske kaldı. Cadılar bayramı temelli diğer iki silahı da etkinlik içerisinde 1’er kez aldım ve özelliklerini beğenmedim, sildim. Yalnız, bu iki silahın da koleksiyon sekmesindeki özellikleri çok daha güzel ve direkt olarak Masterwork seviyesinde geliyor. Yani, ben o özelliklerle memnun olduğum için aslında tek bir maska haricinde, etkinliği oynamak için hiçbir sebebim kalmadı… Gerçekten kalmadı mı acaba? Sanki bir şeyler hakkında konuşmayı unuttum.

Bungie, Destiny 2 oyununun her etkinliğine egzotik seviyede kozmetik öge koymaya başladı. Yani, Eververse aracılığı ile satılan şeyler zaten çok güzel ve bazılarını satın aldım bile ama oyunu oynayarak kazanılabilecek şeyler benim için daha önemli; ortada emek var. Yalnız, Bungie cephesi bu emeğe pek önem verdiğini çok belli ediyor. Haunted Forest içerisinde 15, 30 ve 45 adet ganimet kutusu açarak, üç farkı kozmetik ögenin sahibi oluyorsunuz. Bunlar tabii ki Ghost, Ship ve Sparrow olarak geçiyor. Problem ise kutu açma sayısı filan değil, direkt olarak ögelerin kendisi.

Ben hayatımda bu kadar basit, sıradan, sıkıcı, kopyala-yapıştır bir tasarım görmedim. Üç ögenin de teması, mumyalama ama tasarımlar gerçekten çok sıkıcı ve çok basit. Bu yüzden de kendilerini sadece koleksiyon için almak istiyorum. Zaten onlardan birini aldım, diğerine çok yakınım ama zaten hepsini aldığım zaman direkt olarak çöpe göndereceğim. Destiny 2 oyununun Festival of the Lost 2020 etkinliği benim için kısmen hayal kırıklığı oldu. Yine de biraz sevindim; eğer önümüzdeki hafta etkinliği bitirebilirsem, kendime 1 hafta tatil yazacağım bu oyundan. Beyond Light ile de geri döneceğim tabii ki.