Son dört yıl, 1990 civarlarında zirveye ulaşan, can çekişen veya orta halli serileri yeniden gündeme getirme konusunda harikaydı. Bunu öncelikle 2020 senesinde derin dövüş mekanikleri, mükemmel sanat ve gümbür gümbür müziklerle beat-em-up serisini yükselten Streets of Rage 4 ile gördük. Bunu iki yıl sonra, yedi oynanabilir karakter ve altı oyunculu co-op deneyimi sayesinde Teenage Mutant Ninja Turtles markasını temel alan ve onu aşan Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge ile tekrar gördük. Şimdi de karşımızda Contra: Operation Galuga var.

Contra serisinin ilk oyununun yeniden yapımı olan Contra: Operation Galuga, Yeni Zelanda yakınlarındaki kurgusal Galuga takımadalarında geçiyor. Dünya çapında sınırlı operasyonlar düzenleyen Red Falcon adlı gizemli bir terörist örgüt, bu ada zincirini operasyon üssü haline getirmiştir. Buna karşılık Dünya Deniz Piyadeleri, en iyilerin ede n iyilerini gönderir: Bill Rizer ve Lance Bean, gerilla savaşında eğitilmiş elit Contra biriminin komandoları. Bu ikilinin Galuga içerisinde keşfettikleri şey ise göründüğünden çok daha fazlasıdır.

Contra: Operation Galuga oyunundaki anlatı, orijinal oyunun olay örgüsünü, kahramanlarını ve kötü adamlarını yeniden tanıtma konusunda iyi bir iş çıkarıyor ve serinin kurgusal dünyasını inşa etme ve diğer oyunları arasında bağlantı kurma konusunda daha da iyi bir iş çıkarıyor. Ancak bağımsız bir hikaye olarak çok iyi değil. Karakterler tek boyutlu, espriler komik değil ve hızlı bir run-and-gun oyunu olması gereken bir oyun için çok fazla açıklama var. Nihayetinde hikâye, bir yöne ya da diğerine tam olarak yönelme güveni olmadan, rahatsız edici bir orta zeminde işliyor.

Yine de bu, 37 yıldır hikaye anlatımının sonradan düşünüldüğü bir Contra oyunu. Temel unsurları – patlayıcı aksiyon, yaratıcı seviye tasarımları, şahane bölüm sonu düşmanı savaşları ve dik bir zorluk seviyesi – göz önüne alındığında, Contra: Operation Galuga aslında oldukça harika. Gerçekten de tıpkı Streets of Rage 4 ve Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge gibi, bu son Contra oyunu da zaman içinde test edilmiş bir formülle başlayıp, daha sonra onu geliştirerek ve detaylandırarak başarılı oluyor. Bu oyundan zevk almamak oldukça güç.

Contra: Operation Galuga

Kendisinden önceki serilerin çoğu gibi, Contra: Operation Galuga da iki boyutlu ve yandan kaydırmalı bir aksiyon-platform oyunu. Bill, Lance veya birkaç karakterden biri olarak sekiz farklı seviyede ilerleyecek ve çok çeşitli yıkıcı ateşli silahlarla kötü adamları patlatacaksınız. Yol boyunca tuzaklardan kaçınmalı, dipsiz çukurların üzerinden atlamalı, anında silah değiştirmeli ve birden fazla korkunç orta aşama ve bölüm sonu düşmanı ile yüzleşmelisiniz. An be an aksiyon olağanüstü. Geliştiriciler bu oyun ile kesinlikle sıkı kontroller, keskin dövüşler ve hızlı hareket eden, ödüllendirici bir oynanış sunmuşlar. Her seviyede zahmetsizce koşup, zıplayacak ve duvarlara, çıkıntılara ve sarkan çubuklara hemen yapışacaksınız.

Silahla nişan alma ise hiç bu kadar iyi olmamıştı. Hareket halindeyken sol çubukla silahınızın açısını yönlendirebilir veya tetiğe basarak yerinizde kilitlenip, istediğiniz yöne ateş edebilirsiniz. En önemlisi, artık tam 360 derecelik bir daire içinde nişan alabiliyorsunuz ki bu tam bir oyun değiştirici. Sadelikten yana olanlar için eski tarz sekiz yönlü nişan alma özelliğine geçme seçeneği de mevcut. İlginç ve etkili silahlar olmadan nişan almanın pek bir anlamı olmazdı. Neyse ki Contra: Operation Galuga, bu silahlara fazlasıyla sahip. Contra III: The Alien Wars içerisindeki tüm klasikler, çeşitli varyasyonların yanı sıra burada. Bunlar arasında makineli tüfek, yaylım ateşi, alev makinesi, güdümlü füze, ezici bomba ve lazer ışını yer alıyor.

Karakterinize bağlı olarak, bu silahların alternatif formlarını görebilirsiniz. Sadece bu da değil, zaten kuşanmış olduğunuz bir silahı toplarsanız, ikinci seviyeye kadar güçlenecektir. Örneğin, yayılan atış üç mermiden beş mermiye yükselirken, ezme bombaları düşman mermilerini yutan yerçekimi kuyuları ekler. Yalnız, oyunda dahası da var. Sırtınız duvara dayalıysa, aktif silahınızı aşırı yükleyebilirsiniz. Silahı kaybedersiniz ama geçici bir saldırı veya savunma etkisi kazanırsınız. Makineli tüfek bir kalkanı etkinleştirir, güdümlü füze saldırı dronlarını konuşlandırır ve lazer etrafınızdaki zamanı yavaşlatır. Karaktere bağlı olarak bu aşırı yük yeteneklerinin alternatif formları da var. Oyun, çok sayıda deneyime ve stratejik düşünceye olanak tanıyan silah çeşitliliğine sahip.

Ayrıca, takımadaların tüm uzunluğunu kapsayan çeşitli seviyelerden de hoşlanıyor. Kızıl Şahin askerleriyle kaynayan bir orman, Bill ve Lance’in hoverbike bindiği bir fabrika, bir şelaleden yukarı doğru uzun bir tırmanışla sonuçlanan bir köy ve çok daha fazlası var. Ne yazık ki her seviye eşit yaratılmamış. Karlı bir dağda yüksek hızlı bir trenin üzerinde ve etrafında geçen beşinci aşama gibi çoğu mükemmel. Değişen perspektifleri, nefes kesen aksiyonu ve üstün bölüm sonu düşmanı savaşları sayesinde bu bölüm sadece oyundaki en iyi bölüm olmakla kalmıyor; aynı zamanda tüm Contra serisinin evrenindeki de en iyi bölümlerden biri.

Contra: Operation Galuga

Tabii ki Contra: Operation Galuga oyununun tüm bölümleri aynı etkileyici yapıya sahip değil. Mesela, antik harabelerde geçen altıncı aşama en kötüsü. Sıkıcı kahverengi bir estetik, çok fazla tuzak, tehlike ve kristalleri içeren garip bir kibirden mustarip. Belirli aralıklarla, sahnenin dış hatları gizleniyor ama yakındaki yeşil kristallerde yansıtılıyor. Bunu kullanarak ileriye doğru yolunuzu bulabilirsiniz. Daha yavaş tempolu bir bulmaca-platform oyunu için kışkırtıcı bir fikir ama ileriye doğru çığlık atmanız, hareket eden her şeye mermi püskürtmeniz gereken bir oyun için ideal olmaktan uzak. Bu yüzden de bölümün tamamı gereksiz hissettirebiliyor.

Kalitesi ne olursa olsun, Contra: Operation Galuga içerisindeki her aşama nispeten kısa; tüm senaryoyu 80 dakika içinde bitirebilirsiniz. Tabii ki eğer denemelerden sağ çıkabilirseniz. Bu gerçek bir Contra oyunu, bu yüzden belirli bir derecede zorluk bekleyebilirsiniz. Neyse ki geliştirici ekip, ezici ve erişilebilir arasında sağlıklı bir noktaya ulaşmayı başarmış. Ekip bunu, serinin ölümcül oynanışını ve zorlu doğasını korurken, her şeyi daha ulaşılabilir ve yapılabilir hale getirmek için özelleştirme seçenekleri ve yaşam kalitesi ayarlamaları ekleyerek başarmış. Üç zorluk seviyesinin yanı sıra tehlike seviyesini değiştirme seçeneği de mevcut. Klasik, tek vuruşta öldürme kurallarını benimseyebilir veya bunun yerine bir can ölçeri tercih edebilirsiniz.

Son olarak, size daha fazla savaşma şansı veren isteğe bağlı avantajlar da var. Toplam canınızı ve sağlık puanınızı artırabilir, her seviyeye bir silahla başlayabilir, öldüğünüzde güçlendirilmiş silahları koruyabilirsiniz, vb. Tüm bu seçeneklerin bir sonucu olarak, oyunu istediğiniz kadar zor veya kolay hale getirebilirsiniz. Her şeye rağmen Contra: Operation Galuga, yine de kısa bir oyun. Neyse ki ek içeriklerle dolu. Bill ve Lance’in Galuga’daki maceralarının tüm hikayesini anlatan hikaye moduna ek olarak, mücadele modu ve arcade modu da var. Mücadele modu, belirli kriterlere sahip 30’dan fazla küçük boyutlu meydan okuma aşaması içeriyor. Bir seviyede silah kullanmadan hayatta kalmanız ya da hedefe 35 saniye veya daha kısa sürede ulaşmanız gerekebilir.

Yine de grubun en iyisi arcade modu. Hikaye modu ile aynı sekiz aşamayı içermesine rağmen, tüm ara sahneleri kaldırır ve sadece aksiyona odaklanır. Aynı zamanda dört oyunculu yerel işbirlikçi deneyimi de destekliyor, hikaye modu ise sadece iki yerel oyuncunun aynı anda savaşmasına izin veriyor. Dahası, arcade modu herhangi bir karakter olarak oynamanıza izin verir. Karakterlerden bahsetmişken, oyunda 10 savaşçı var, bu böyle bir oyun için inanılmaz derecede cömert. Dahası, her birinin benzersiz yetenekleri ve silah güçlendirmeleri var. Bill; çift zıplayabilir, ileri doğru atılabilir ve bombaları, sıçrama hasarı veren yakın mesafeli patlayıcı kullanabilir. Ariana ise düşman mermilerinin arasından kayabilir ve bombaları bir yay şeklinde dışarı doğru ateşlenerek çarpma anında şarapnel oluşturur. Aynı sekiz seviyeyi birçok farklı şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Contra: Operation Galuga

Contra: Operation Galuga oyununun sunduğu her şeyi deneyimlemek istiyorsanız, aynı sekiz seviyeyi tekrar ve tekrar oynamanız gerekecek. Birkaç karakterin kilidi senaryo boyunca açılırken, diğerleri ekstra can, can artışı ve benzerlerini satın alacağınız Perk Shop içerisinde kilitli. Ne yazık ki her şeyin kilidini açmanın maliyeti çok yüksek. Üç gizli karakteri, tüm bonus içerikleri ve son remikslenmiş müzikleri elde etmeye yetecek kadar kredi kazanmak için senaryoyu defalarca tekrarlamanız gerekiyor. Bu, “grind” mantığını teşvik eden sinir bozucu bir model bence. Ayrıca, oyunu oynadıkça ve tekrar oynadıkça, sanat tarzıyla tekrar tekrar yüz yüze geleceksiniz.

Genel olarak, estetik seçimler yeterince iyi çalışıyor. Hikaye boyunca, kaslı karakter modellerinin iki boyutlu bir düzlem boyunca 3 boyutlu bir alanda manevra yaptığı cazip bir 2.5 boyutlu efekti var. Bill ve Lance’in köşeleri döndüğü veya arka plandaki aksiyondan koptuğu anlarda bazı eğlenceli kamera çalışmaları da var. Yine de zaman zaman işler yolunda gitmiyor. Ön plandaki varlıkların çoğu aşırı parlak ve plastik; bazı arka plan modelleri de dokudan yoksun. Geliştirici ekibin bence serinin sonraki oyunlarındaki gibi olan piksel sanatını benimsemesi daha iyi olurdu. Teknik performans da grafiklerle hemen hemen aynı: yeterince iyi ama geliştirilmeye açık.

Müziklere gelince, her şey bence gayet iyi. Sektörün önde gelen isimlerinden Yuko Komiyama ve Norihiko Hibino tarafından bestelenen orkestral müzikler, biraz jenerik olsalar da görkemli ve etkileyici hissettirmeyi başarıyorlar. Daha eğlenceli, daha ürkütücü chiptune parçaları bence Contra: Operation Galuga oyununa daha iyi hizmet edebilirdi. Eğer yeni sesi tam olarak beğenmediyseniz endişelenmeyin: yeterli kredi ile eski Contra oyunlarına dayanan remikslenmiş müziklerin kilidini de açabilirsiniz. Bunlar da nostaljik hissettirebiliyor.

Contra: Operation Galuga, önceki retro canlandırmalar kadar başarılı değil ama onlara oldukça yakın. Contra serisindeki bir oyunda isteyebileceğiniz her şeye ve bazı durumlarda daha fazlasına sahip. An be an aksiyon müthiş, seviye tasarımları ve bölüm sonu düşmanı savaşları çoğunlukla harika, karakter ve silah çeşitliliği yüksek tekrar değeri sağlıyor ve özelleştirme seçenekleri istediğiniz kadar tehlikeli veya ulaşılabilir bir maceraya izin veriyor. Daha ilginç bir hikâye, daha az sıkıcı bir ilerleme modeli ve daha güzel sanatsal öğelerle bir sonraki harika seviyeye geçebilir. Bunlar olmadan bile, uzun süredir devam eden bu serinin en iyi girişlerinden biri.

Contra: Operation Galuga
Olumlu
Bu serinin bir oyununda ihtiyacınız olabilecek her şey var.
Yaşatılan aksiyon etkileyici ve seviye tasarımları kaliteli.
Bölüm sonu düşmanı savaşları çok büyük olaylar gibi hissettiriyor.
Karakter ve silah çeşitliliği fazla; oyunu tekrar ve tekrar oynamak için bolca sebep var.
Ulaşılabilirlik seçenekleri özellikle zorluk tarafında tatmin edici.
Olumsuz
Hikayesi ve ilerleme hissi sıkıcı.
Ekstra içerikleri açmak biraz fazla "grind" istiyor.
Görsel olarak serinin önceki oyunlarından bile daha kötü.
7

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster