Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge incelemesi

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge, kısa yapısına rağmen kişiliği ile etkileyici bir deneyim sunmayı başarıyor.


Tribute Games ve Dotemu, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge ile oyuncuların karşısına çıktı. Bu oyun; PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için 16 Haziran 2022 tarihinde piyasaya sürüldü. Beat ’em up türündeki bu yapıt, 1987 senesinde yayımlanmış bir animasyon serisi olan Teenage Mutant Ninja Turtles yapıtından ilham alıyor ve aynı zamanda da aynı dönemlerde piyasaya sürülmüş olan arcade oyunlarının yapısını oyunculara sunmaya çalışıyor. İşin en nostaljik yönü ise bahsi geçen animasyon serisindeki ses sanatçılarının, bu oyundaki rollerini tekrar canlandırıyor olması.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge oyununda çok fazla hikaye ögesi yok; oyundaki gelişmeler oldukça basit ve kısa bir şekilde her bölümün sonunda anlatılıyor ama maceramız, kaplumbağalarımız tatildeyken yayımlanan bir haber ile başlıyor. Bebop ve Rocksteady, Krang ve Shredder karakterlerine yardım etmek için bir çeşit suç işiyor. Klasik kadrosu ile karşımıza çıkan ninja kaplumbağalar, Splinter, Casey Jones ve April de oynanabilir karakterler olarak bu suçlulara karşı savaş açıyor. Oyunda ziyaret edilebilecek birbirinden fazla ve farklı bölüm bulunuyor. Bu bölümlerde de karşımıza bolca farklı tipte suçlu çıkıyor.

Daha önce de söylemiş olduğum gibi Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, arcade tipindeki Beat ’em up türünü ele alıyor. Oyun, bu hali ile kesinlikle sizi 1980 dönemine götürebilecek güce sahip ama yaşatılan deneyimde sadece geçmiş bulunmuyor; aynı zamanda bazı modern elementler de sunuluyor. Yalnız, her şeyden önce karşınıza arcade modu çıkıyor. Bu modda, yerel veya çevrim içi olarak altı oyuncu ile birlikte sınırlı canınız oluyor ve bölümlerde düşmanlara karşı savaşıyorsunuz. Bu modda, dünyadaki diğer tüm oyuncular ile rekabet edebilmeniz için sıralama tablosu özelliği de bulunuyor.

Yeni olarak ise Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, karşımıza hikaye modu ile çıkıyor. Aslında hikaye modu da arcade modu ile aynı bölümleri içeriyor ama bu sefer o bölümlerin içerisinde bitirmeniz gereken bazı özel görevler oluyor. Bu görevlerin haricinde, bazı bölümleri bitirmek için özel şartlar da sunulabiliyor. Hikaye modunda kontrol ettiğiniz karakterler için tecrübe puanı kazanıp, onlara seviye atlatıp, yeni özelliklerin kilidini de açabiliyorsunuz. Tüm bunlar, sizi uzun bir süre boyunca oyalayabilecek derinliğe ve çeşitliliğe bence sahip. İki mod da aslında farklı hissettiren deneyimler yaşatıyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, sizi zamanda yolculuğa çıkartıyor

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge oyununun en iyi yönü, kesinlikle temel oynanışı. Her bölümün farklı hissettirmesi ve oyundaki her oynanabilir karakterin çok büyük farklılıklara sahip olması, temel oynanışın kalitesi ve daha önce bahsetmiş olduğum ilerleme sistemleri ile birleşince, ortaya inanılmaz bir sonuç çıkıyor. Standart dövüş hareketlerini yapmaktan tutun da özel hareketleriniz ile düşmanların işini bitirmek oldukça tatmin ettirici hissettiriyor. Ayrıca, düşmanların da sadece görüntülerinin farklı değil, size yaptıkları saldırı tarzlarının da birbirinden farklı olduğunu belirtmem gerekiyor.

Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael, April O’Neil ve Master Splinter karakterleri temel oyunda hemen oynanabilir olarak sunulurken, Casey Jones karakterinin daha sonradan açılıyor olması bahsi geçen bu video oyununa hoş bir tekrar oynanabilirlik katıyor. Bu karakterlerin tamamının farklı saldırı hızları, menzilleri ve güçleri bulunuyor. Oyunun tamamını eğer dilerseniz tek başınıza da oynayabiliyorsunuz ama altı oyuncu birleştiği zaman farklı kombinasyon hareketleri yapılabiliyor ve can paylaşma sistemi de yer alıyor. Tüm bunlar, oyunu aynı zamanda arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz eğlenceli bir yapıt yapıyor.

Yine de Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, tam olarak kusursuz bir yapıt sayılmaz. Bu oyunun en büyük problemlerinden biri, ne yazık ki tek oyunculu olarak oynanabiliyor olsa bile bu modda, çok oyunculu modda olduğu kadar bir eğlencenin sunulmuyor olması. Eğer bu oyunu tek başınıza oynayacaksanız, eğlenebilmeniz mümkün ama oyunun gerçek potansiyelini hiçbir zaman göremeyeceksiniz. Ayrıca, poyundaki bölümlerin neredeyse tamamı başarılı ama yine de kalitenin düştüğü, temel oynanışın biraz da olsa seviyesini aşağıya çektiği birkaç an bulunuyor ne yazık ki.

Tüm bunların haricinde, oyunun ne yazık ki kısa yapısı ve içerisindeki yan görevlerin kendisini bu kısalıkta bile çok tekrar ediyor olması, biraz sıkıntı oluşturabilir. Oyun aslında kaliteli bir temele sahip olduğu için kısa yapısı kabul edilebilir bence ama bu kısalığın üzerinde bile yaşatılan bazı deneyimler kendisini çok agresif bir şekilde tekrar edince, bence daha büyük sıkıntılar çıkıyor. Ayrıca, altı oyuncu birden oyunu oynadığınız zaman sunulan görsellik de oldukça karışık bir hale geliyor, o kalabalıkla kendi karakterinizi bile rahatlıkla kaybedebiliyorsunuz. Bu noktada da oyun kesinlikle bir çalışmayı hak ediyordu.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

Bazı problemlerine rağmen oldukça akılda kalıcı bir deneyim yaşatılıyor bu oyunda

İnceleme yazımı bitirmeden önce Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge oyununun sunumuna da değinmek istiyorum. Bu noktada da akla hemen görsellik geliyor. İnceleme yazıma eklemiş olduğum görsellerden de anlayabileceğiniz üzere oyun, piksellendirilmiş bir görsel tasarıma sahip ve bunu çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Oyun, öyle bir sanat tasarımına sahip ki adeta kendisine has bir kişiliği var. Karakter tasarımları, bölüm tasarımları, görsel efektler ve çok daha fazlası bence oldukça yüksek bir seviyede; sadece bazı anlarda her şey çok karışıyor ve görüntü adeta çöpe dönüyor. Bu da görsellikteki tek problem bence.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, benzersiz bir kişilik sergilerken, aynı zamanda animasyonları ile de beni etkiledi ama bundan daha da önemlisi, müzikleri muhteşemdi. Yalnız, aynı şeyi ne yazık ki seslendirmeler ve ses efektleri için diyemeyeceğim. Yani, eğer bu oyunun içerisindeki her şey 2022 senesine aitse, seslendirmeler ve ses efektleri kesinlikle 5-10 sene geriden geliyor. Seslendirme performansları idare eder olsa bile bu seslerin kalitesi oldukça düşük. Aynı şey ses efektleri için de geçerli. Açıkçası bu video oyunu, ses kalitesi tarafında beni cidden şaşırttı; konsol veya televizyon bozuk sandım.

Konsol demişken, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge oyunu her ne kadar altı oyuncuya kadar destek veriyor olsa bile yapıtın PlayStation 4 sürümü, yerel oyunda sadece dört kişiye kadar oynatabiliyor. PlayStation 5 konsolundan oyunu oynadığınız zaman ise sanırım böyle bir sıkıntı bulunmuyor; geliştirici ekibin dediğine göre bu, donanım tarafından sunulan bir sınırlandırma. Bunun haricinde, performans tarafında hiçbir sıkıntı bulunmuyor; oyun zaten donanımları çok zorlayacak bir yapıda değil ve çevrim içi deneyimlerde de bağlantı kalitesi tahmin ettiğinizden çok daha güçlü ve keskin bir şekilde sunuluyor.

Eğer türe ve/veya lisansa ilgi duyuyorsanız, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge kesinlikle ilgi çekici bir video oyunu. Hatta kendisi, sizin için bu senenin en iyi ve en renkli oyunları arasında ilk üçe bile girebilir. Ayrıca, oyunun fiyatı Steam üzerinde sadece 36 TL ki böyle bir fiyat etiketine, böyle bir oyun kesinlikle kaçmaz. Benim oyunu deneyimlemiş olduğum PlayStation tarafında ise yapıt, 220 TL üzerinden satılıyor. Oyun biraz kısa olduğu için ve içerikler zaman zaman kendisini tekrar ettiği için belki PlayStation, Nintendo ve Xbox tarafında bir indirim beklemek isteyebilirsiniz efendim.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
Olumlu
Dövüş elementleri oldukça tatmin edici ve yeteri kadar derinliğe sahip.
Bolca farklı oynanabilir karakter ve iki farklı tekrar oynanabilir oyun modu.
Dinletilen müzikler tek kelime ile şahane.
Oyunun görselliği neredeyse kusursuz bir tasarıma sahip.
Olumsuz
Oyunun yapısı hayal kırıklığı yaratacak kadar kısa.
Bu kısalığın üzerine bazı içerikler de kendisini çok tekrar ediyor.
Ses kaliteli resmen yerin dibinde.
Tek oyunculu deneyim, oyunun potansiyelini gösteremiyor.
8