Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Call of Duty: Modern Warfare, arttırılmış gerçeklikle özünü kaybedebilir mi?

Yeni bir oyun motoruna geçen Call of Duty serisinin, arttırılmış gerçeklik unsurları sonrasında yapısının değişip değişmeyeceğini tartıştık.

Yıllardır farklı temalar kullanan Call of Duty serisi, bir geçmişe bir geleceğe gidip duruyordu. Bu yıl çıkışını gerçekleştirecek olan Call of Duty: Modern Warfare ile yaşadığımız dönem yansıtılacak. Geçmiş teması ya da bilim-kurgu yapısına sahip olmayan bu yeni oyunun bir önemli özelliği de arttırılmış gerçeklik unsuruyla karşımıza çıkacak olması.

Bu yazıda, aksiyon temeline dayanan bu serinin gerçekçilik anlamında adımlar atmasının etkilerine göz atmak istiyorum. Call of Duty serisinin sunduğu eğlenceyi törpüleyecek mi sorusunun yanıtını, oyunun betasından elde ettiğim deneyimlerle yanıtlamaya çalışacağım. Bakalım bu serinin en yeni oyunu, en azından benim gözümde, özünü kaybedebilecek bir potansiyele sahip mi?

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare ile daha gerçekçi bir FPS deneyimi geliyor

Geçtiğimiz hafta sonu, Call of Duty: Modern Warfare için, PlayStation 4 platformlarına özel olan bir beta gerçekleştirildi. Bu betaya, oyunu ön siparişle satın alanlar ve giriş kodu gönderilen kişiler katılabildiler. Yeri gelmişken, betaya giriş kodunu gönderen Aralgame ve Activision tarafına, Mavi Kol olarak teşekkürlerimizi gönderelim. İşte bu beta sürecinde oyunun çoklu oyunculu modlarının bazılarını deneme fırsatına eriştim. Geçtiğimiz seneye göre değişen oyun motoru ve arttırılmış gerçeklik çalışmalarını yakından görmek adına bu deneyim gerçekten faydalı oldu.

Konuya uzak oyuncularımız için birkaç küçük hatırlatma yapayım izninizle. Öncelikle Call of Duty: Modern Warfare oyunuyla birlikte bahsettiğim serinin yeni oyun motoruna geçtiğini belirtmek istiyorum. Bu değişim, grafiklerle birlikte oynanış mekaniklerini de etkileyecek değişiklikleri beraberinde getirdi. Oyundaki yapılar ve eşyalar, gerçeklerinden modellenerek oyuna aktarıldılar. Böylelikle, geliştirici ekip tarafından hayali birimler kullanılmadı. Bir diğer deyişle, oyunda görülen her şey gerçeklerinden kopyalanarak oyuna aktarıldı.

Böylelikle, oyundaki aksiyon havasından ziyade gerçek mekanlarda, göz alıcı renkler yerine gerçeğine yakın görsellerle karşılaşmış olduk. Deneyimlediğim standart PlayStation 4 sürümündeki grafiklerin, üst düzey grafikler sunmamasına karşın gerçekçi bir yapıda olduklarına da şahsen şahit oldum. Durum böyleyken, arcade havadaki bu FPS türündeki video oyunu serisinin temelinde bazı değişikliklerin olabileceği ihtimali ortaya çıkıyordu. Bu ihtimal de oyunun verdiği eğlence unsurlarını törpüleyebilirdi.

Gerçekçi olmak, eğlenceyi azaltır mı?

Üst kısımda anlatmak istediğim durumlardan ötürü, eğlence kavramıyla ilgili pek çok soru işaretleri ortaya çıkıyordu. Spor oyunlarıyla birlikte her sene aralıksız olarak çıkışını gerçekleştiren video oyunu serilerinden bir tanesinin Call of Duty serisi olduğunu pek çoğunu biliyorsunuzdur. Bu FPS türündeki video oyunu serisinin bu kadar popüler olabilmesinin en büyük etkileri arasında akıcı ve eğlenceli oynanışının yattığı da malumunuzdur. Bu serinin hayranları arasında endişeli olanların olduğunu tahmin ediyorum.

Merak etmeyin, korktuğumun başına geldiğini söylemeyeceğim. Call of Duty serisi, kendi alanında bazı köklü değişikliklere gitmesine karşın oynanış tarafındaki eğlenceli kısımları geri plana atmamış. En azından oyunculara seçenekler sunuluyor ve arayüz anlamında benzer yapılar Call of Duty: Modern Warfare oyunuyla devam ediyor. Yine oldukça akıcı bir oynanış, hareketli müsabakalar, eğlenceli mücadeleler görülüyor. Bir diğer deyişle, serinin özünü kaybetmeden istediği yenilikleri oyuna aktardığını söyleyebiliyorum.

Oyunun dinamikliğine sekte vurulmadan bazı dokunuşlarla, arttırılmış gerçekçilik unsurlarının oyun içerisinde irdelendiğini de söylemek isterim. Betada deneyimlediğim gerçekçilik seçeneği sayesinde, arcede tarafın geri plana atılabildiğini de gördüm. Bu seçenekte oyundaki arayüz tamamen kaldırılırken, rakibi vurulduğunda öldüğü yere düştüğünde anlaşılıyordu. Gerçekçilik ve savaşın kaos hissini bu seçenekte gayet başarılı bir biçimde deneyimlediğimi söyleyebilirim. Bununla birlikte, arttırılmış gerçeklikle, arcade unsurların harmanlanmasının gayet profesyonel bir biçimde işlendiğini belirtip, devam edeyim.

Silah animasyonları çok daha iyi hissettiriyor

Arttırılmış gerçekçilik unsurlarından bahsetmişken, birkaç cümle de Call of Duty: Modern Warfare oyununun yenilenen silah animasyonlarıyla ilgili söylemek istiyorum. Silahın atış anındaki tepkisi, şarjör değiştirme animasyonları, atış sonrası çıkan dumanlar ve silahın tutuşu gibi pek çok yeniliği oyunda görüyoruz. Daha gerçekçi bir oynanış açısından bu özellikler göze çarparken, oyunun akıcılığını törpülemiyorlar.

Tarafların birbirine yaklaşması, taktiksel açıdan haritaların ayarlanması, belirttiğim gibi serinin eski oyunlarıyla benzerlik gösteriyor. Çok daha tatminkâr vuruş hissiyle birlikte, gerçek nesnelerden taranan haritalarda eğlenceli bir deneyim yaşanabiliyor. Bu arada, tamamen serinin diğer oyunları gibi değil, gerçek bir bölgede bu savaşlar yapılıyormuş hissini yaşıyoruz. Çıkış tarihi hayli yaklaşan yeni Call of Duty oyununda bazı gelişmelerle birlikte özünü kaybetmeyen yapısıyla beğeniye sunulmak için hazırlanıyor.

Özetle, Call of Duty: Modern Warfare ile artırılmış gerçeklik unsurlarını seriye dahil edilirken, alışılageldik akıcılıktan vazgeçilmiyor. Şahsen, oyunun betasında deneyimlediğim gibi aksiyon dozajı yüksek olan müsabakalar görülüyor. Şimdiye dek gösterilen oyun modlarının, serinin düzenini bozacak yapıları barındırmıyor. Hızlı olanın, rakibini önce görenin ve iyi nişan alanın kazandığı maçları görmeyi muhtemelen sürdüreceğiz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x