Konami firmasının popüler futbol oyunu serisi olan Pro Evolution Soccer, 2018 yılının 3. çeyreğinde yeni oyunuyla, yani Pro Evolution Soccer 2019 ile karşımıza çıkacak. Geçtiğimiz haftalarda PES 2019 ile ilgili birçok duyuru ve görsel de yayımlanmıştı. Bu paylaşımlarda  Borussia Dortmund da yer alıyordu ancak Konami’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre bu oyunda ne yazık ki Borussia Dortmund yer almayacak.

PES 2019

Konami, PES 2019 için nasıl bir yol izleyecek?

Küresel anlamda çok fazla taraftarı olan Alman kulüp Borussia Dortmund, Pro Evolution Soccer serisinin geliştiricisi ve yayımcı şirketi olan Konami, 2020 yılının Haziran ayına kadar süren bir sözleşme imzalamışlardı. Anlaşma içeriğinde Konami şirketinin PES serilerinde Borussia Dortmund takımının oyuncularını, logolarını, stadyumlarını ve diğer tüm özelliklerini kullanabileceği belirtiliyordu. Ancak Konami’nin kendi resmi internet sitelerinde yayımladıkları bir yazıya göre Borussia Dortmund takımı bu sözleşmeden geri çekilmiş. Yani PES 2019 oyununda Borussia Dortmund’a ait herhangi bir içerik yer almayacak.

Ne Konami ekibi ne de Borussia Dortmund tarafından bu konuya ilişkin bir gerekçe yayımlanmadı. Açıkçası çok önemli bir sebep olmasaydı Alman ekip Borussia Dortmund bu anlaşmadan geri adım atmazdı diye düşünüyoruz. Çünkü bu takım yıllardır PES serilerinde yer alıyordu ve hiç böyle bir durumla karşılaşılmamıştı. Ayrıca bu üzücü haber takım taraftarları tarafından da önemli ölçüde tepki çekme ihtimali bulunduruyor. Taraflardan birinin bu talihsiz olayla ilgili bir açıklama yapmasını beklemekten başka bir şey elimizden gelmiyor maalesef.

Tabii tüm bu yaşananlara rağmen Konami ekibi yazılarının devamında, “Pro Evolution Soccer serisinin, çeşitli kulüp ve liglerle yeni ortaklıklar aracılığıyla futbolun tadını çıkarmanın yeni yollarını sunmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.” açıklamalarını yapıyor. Bu açıklama da oyuncuları büyük beklenti içerisine sokabilir. Ayrıca Konami ekibi, yeni oyunları olan Pro Evolution Soccer 2019 çıkış tarihlerini de açıklamıştı. PES 2019; Amerika için 29 Ağustos 2018 tarihinde, Avrupa için ise 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Umarız Konami ekibi bunun gibi başka olaylara olanak vermez ve yeni çıkacak oyunları Pro Evolution Soccer 2019 ile ilgili beklentileri karşılayabilir.