Konami ile UEFA arasındaki anlaşma sona eriyor


Pro Evolution Soccer kesinlikle kötü bir futbol oyunu değil. O seriyi oynarken büyüdük sayılır sonuçta. Fakat Konami ekibi bir türlü lisans problemlerini çözemedi, FIFA serisinden fırsat bulamadı. Bu da doğal olarak EA ve FIFA markalarını, Konami ile Pro Evolution Soccer markalarından öne çıkarttı. Yine de Konami ekibinin elinde çok önemli bir lisans bulunuyordu. Bu lisans da UEFA markasına aitti. Bugün ise kötü bir haber geldi. Yayımlanan yeni bir açıklamaya göre 2018 sonunda Konami ile UEFA arasındaki anlaşma bitecek. Böylece Pro Evolution Soccer serisinde artık lisanslı olarak o markayı göremeyeceğiz. Bu anlaşmadan sonra EA, FIFA için adım atar mı dersiniz?

Konami

Acaba Konami yeni bir lisans için uğraşacak mı?

Direkt olarak UEFA markasının resmi sitesinden yapılan açıklama ile öğrenmiş olduğumuz bu bilgi, bizleri üzdü. Bahsettiğimiz açıklamada tam olarak, “Kyiv’da gerçekleşecek büyük final, Konami ile UEFA Champions League arasındaki 10 senelik güvenilir bir anlaşmanın da sonunu getirecek. UEFA Champions League, dünyaca tanınmış olan ekibe çok güzel bir fırsat sundu ve bu marka, Pro Evolution Soccer serisinde de önemli bir rol oynadı.” dendi.

UEFA Events SA ekibinin pazarlama müdürü olan Guy-Laurent Epstein ise, “Konami, UEFA Champions League ve UEFA Europa League için çok güzel bir partner oldu. Bu partnerlik, iki tarafın da kazançlı çıktığı, oldukça iş birliği içerisinde olunan bir partnerlik idi. Bu yüzden kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi konu hakkında.

Açıklamalara bakacak olursak, bahsedilen partnerlik yenilenmeyecek ve Pro Evolution Soccer 2019 içerisinde de UEFA ile alakalı bir lisans bulunmayacak. Bu da FIFA oyuncularının çok uzun zamandır beklediği bir anı gerçekleşebilecek bir durum haline getiriyor. Eğer UEFA ve EA isterse, FIFA 19 içerisinde bu lisansı görebiliriz ve halihazırda marka değeri olarak çok yüksek bir seviyede olan FIFA serisi, UEFA ile çok daha üst seviyelere taşıyabilir kendilerini.