Bethesda ekibinin oyunlarının PlayStation ve Nintendo için gelmeyeceği netleşti

Phil Spencer, yeni nesil hakkında çok ilgi çekici açıklamalar yaptı.

ZeniMax Media, Microsoft tarafından bir süre önce sürpriz bir şekilde satın alınmıştı. Bu sayede de Microsoft şirketinin eline Arkane Studios, Bethesda Softworks, id Software ve ZeniMax Online Studios gibi birçok önemli oyun geliştirme stüdyosu geçmişti. Dishonored, Wolfenstein, Prey, Doom, Fallout ve The Elder Scrolls gibi oyun markaları da Microsoft şirketinin olmuştu. Bu durum, tabii ki PlayStation ve Nintendo gibi şirketlere karşı çok iyi bir şekilde kullanılabilecek bir kozdu. Microsoft da şimdi bu kozu kullanacağını net bir şekilde açıkladı efendim.

Microsoft ve Xbox ekiplerinden Phil Spencer tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Microsoft, ZeniMax Media şirketine harcadığı 7.5 milyar doları tekrar kazanabilmek için The Elder Scrolls VI gibi büyük oyunları PlayStation konsolunda da piyasaya sürmek zorunda değil. Şirket, sadece PC ve Xbox konsollarına bu oyunları çıkartarak da harcadıkları parayı geri kazanabileceklerini belirtiyor. Yani, yeni nesilden itibaren, ZeniMax Media şirketine bağlı olan birçok oyun markasını PlayStation ve Nintendo gibi markaların konsollarında göremeyeceğiz efendim. Bu durum oldukça üzücü.

Bethesda oyunlarının artık PlayStation ve Nintendo için gelmeyeceği netleşti

Microsoft, Bethesda haricindeki konulara da değindi

Phil Spencer, aynı zamanda yeni nesil konsollara da değindi ve kendisi, Xbox Series S konsolunun çok daha fazla satacağını ve başarıya daha hızlı bir şekilde ulaşabileceğini tahmin etti. Kendisinin söylediğine göre Xbox Series X, birçok farklı yönden Xbox Series S konsolundan daha başarılı ama bir konsol 500 dolar, diğeri ise 300 dolar. Phil Spencer, ortada böyle bir fiyat farkı varken, oyuncuların 300 dolar değerindeki Xbox Series S konsolunu daha çok tercih edeceğini düşünüyor ve o konsolun, eninde sonunda Xbox Series X konsolundan daha fazla satacağını tahmin ediyor.

Peki, Xbox markasına ait olan oyunları Nintendo Switch gibi bir konsola getirmek, herhangi bir başarı sağlar mı? PlayStation ile alakalı konuda olduğu gibi Phil Spencer, ne yazık ki Nintendo Switch cephesinde de herhangi bir başarı görmüyor. Bu kişi, her video oyununun ayrı ayrı değerlendirilip, Nintendo Switch gibi bir konsola uygun olup, olmayacağını düşünmenin uzun vadede devam ettirilemeyeceğini belirtiyor. Yani, muhtemelen bir süre sonra daha az Xbox oyununu Nintendo Switch konsolunda göreceğiz. Bu durum, Nintendo tarafından daha güçlü bir konsol gelene kadar da devam edecek.

Halo Infinite de unutulacak mı?

Phil Spencer, Ağustos 2020 içerisinde ertelenmiş olan Halo Infinite oyununa da değindi. Bu kişinin söylediğine göre oyunun hikaye ve çoklu oyuncu modlarını ayrı ayrı piyasaya sürmek, kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir şey ama şimdilik konu hakkında herhangi bir net açıklama yapılamıyor. Bu oyunun çoklu oyuncu modunun ücretsiz olacağı daha önce açıklanmıştı. Durum böyle iken çoklu oyuncu modu bittikten sonra, muhtemelen hikaye modunu beklemeye gerek kalmayacaktır diye düşünüyoruz geliştirici ekip için. Bakalım neler olacak?

Tabii oyuncular sadece Halo Infinite oyununu merak etmiyor; Microsoft tarafından yeni bir Banjo-Kazooie oyunu da istiyor. Phil Spencer ise şimdi Banjo-Kazooie hakkında yeni bir açıklama yaparak, bunun kararının direkt olarak Rare ekibinde olduğunu belirtti. Daha önce Sea of Thieves ile karşımıza çıkan, o oyunu aktif bir şekilde destekleyen ve üzerine bir de Everwild oyununu geliştiren Rare, muhtemelen yeni bir Banjo-Kazooie oyunu ile ilgilenmeye zaman bulamıyordur. Yine de yeni oyunların kaderinin geliştirici ekiplerin elinde olduğunu bilmek de kesinlikle güzel bir şey.

Yeni konsollar düşünülmeye başlandı bile

Phil Spencer, yeni nesil konsollar hakkında konuşuyorken, daha da yeni nesil olan konsollardan da bahsetmeyi ihmal etmedi. Konsol neslinin Xbox Series S ve Xbox Series X ile bitmeyeceği daha önce Microsoft tarafından açıklanmıştı ama şimdi Phil Spencer, ekibin halihazırda çalışmalar yapmaya başladığını belirtti. Bu da birçok kişiye nesil ortasında bir güncelleme geleceğini işaret etti. Yani, tam olarak bilemiyoruz ama Microsoft, Xbox One X gibi bir nesi ortası güncellemesi konsolu planlıyor olabilir Xbox Series S ve Xbox Series X için.

Son olarak Phil Spencer, Xbox Series X üzerindeki video oyunlarının yeni nesil hallerinin Xbox One üzerinde bile oynatılabileceğine dair göndermeler yaptı. Bu işlem tabii ki bulut teknolojileri ile yapılabilir. Şimdilik ortada net bir bilgi yok ama Phil Spencer; xCloud gibi bir sistem aracılığı ile Xbox One konsolunda Xbox Series X konsoluna ait olan oyunların gelecekte oynatılabilir olacağını belirtti. Bu durum da aslında internetine güvenen oyuncuların yeni nesil konsolu satın alma ihtiyacını ortadan kaldırabilecek bir şey gibi görünüyor; hiçbir şey resmi değil tabii ki.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x