Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Apex Legends nedir?

PC, PlayStation 4 ve Xbox One için gelen ücretsiz Battle Royale deneyiminin önemi ne sorusunu arıyoruz.

Duyurusuyla çıkışı aynı anda gerçekleşen Apex Legends, bir anda pek çok kişinin dikkatini çekti. Son yılların en popüler oyun türlerinden Battle Royale temalı bu video oyunu, bahsettiğimiz türü sevmeyen oyuncuların bile beğenisini kazandı. PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında ücretsiz olarak oynanabilen bu FPS oyunu hakkında sizlerle merak edebileceğiniz bazı bilgileri paylaşmak istedik. Gelin hep beraber bu Battle Royale deneyimini yaşayabilmek için gerekenlere, oyunun aynı türdeki rakiplerinden farklarına ve karakter seçiminin ne gibi faydalar sağladığı gibi konulara bir göz atalım. Ayrıca çok daha detaylı bilgilerin bulunduğu inceleme yazısını da sitemizde bulabilirsiniz.

Apex Legends nedir?

Apex Legends için ekstra para harcanır mı, nereden dijital olarak indirilir?

Giriş kısmında belirttiğimiz üzere Apex Legends ücretsiz bir video oyunu. Neredeyse tüm ücretsiz çoklu oyunculu yapımlar gibi onun da bünyesinde mikro ödemeler bulunuyor. Yalnız hemen belirtelim ki bu mikro ödemeler, görsel ögelerle sınırlı. Bir başka deyişle, oyunu oynamak için ödeme yapılmadığı gibi oyun içerisinde avantaj sağlamak için de ekstra bir ücret talep edilmiyor. Arzu eden oyuncular, Legend olarak adlandırılan kahramanların, silahların ve çeşitli kullanılabilir eşyaların kaplamalarını kazanmak için ödeme yapabilirler.

Yine giriş kısmında söylediğimiz üzere; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında bu video oyununu dijital olarak indirip oynayabiliyorsunuz. Henüz bu oyunu oynamadıysanız ve indirmek için neler yapmak gerekiyor diye merak ediyorsanız en kolay biçimde sizlerle paylaşacağız. Sırasıyla PC, PlayStation 4 ve Xbox One için nasıl bir yol izlenir diye soran okurlarımız varsa anlatalım. Sonrasında bu oyunun nasıl oynandığından, oynanırken neler yapılması gerektiğinden, diğer Battle Royale oyunlarıyla olan farkından bahsedeceğiz.

Öncelikle, Apex Legends oyununu PC platformunda deneyimlemek için küçük bir işlem yapmak gerekiyor. Bu video oyununun yayıncısı EA olunca, oyunu indirmek için Origin isimli programa ihtiyaç duyuyoruz. Merak etmeyin kısa sürede yüklenen bir programdır bu. Bilmeyen okurlarımız için söyleyelim, Steam ile benzer yapıda çalışıyor Origin. Bu programı indirdiğinizde muhtemelen giriş sayfasında Apex Legends ibarelerini göreceksiniz. Göremezseniz de ücretsiz oyunlar kısmından veya programın arama motorundan kolaylıkla oyunu indirip, aynı platform üzerinden oynayabilirsiniz.

PlayStation 4 ve Xbox One sahiplerinin ekstra bir işlem yapması gerekmiyor. Eğer PlayStation 4 veya PlayStation 4 Pro kullanıcısıysanız PlayStation Store üzerinden giriş yaparak Apex Legends oyununu görebilirsiniz. Eğer ana ekranda karşınıza çarpmıyorsa; ücretsiz oyunlar kısmından veya arama motorundan faydalanarak oyunu indirip rahatlıkla oynayabilirsiniz. Keza Xbox One ve Xbox One X kullanıcıları için de aynı durum geçerli. Oyunu, Microsoft Mağazası üzerinden bularak indirip doğrudan oynayabilirsiniz.

Bu oyunun diğer Battle Royale oyunlarından farkları neler?

Öncelikle oynanış anlamında Apex Legends oyununun diğer Battle Royale oyunlarından çok daha hareketli ve esnek bir yapı sunduğunu söyleyebiliriz. Titanfall oyunlarında gördüğümüz çift zıplama ve duvardan yürüme gibi özellikler olmamasına rağmen oyunun hızlı yapısını ve kayma mekaniklerini kullanılarak süratli bir oynayışla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca oldukça kaliteli ve doyurucu atış mekaniklerinin de oyunda bulunduğunu belirtelim.

Apex Legends tarafından gelen en önemli yenilik ise oyuna adını veren kahramanlar oluyor. Overwatch ve Paladins gibi yapımlara benzer biçimde, müsabakalara başlamadan önce bir kahraman seçiyoruz. Bu kahramanlar, yine bu saydığımız yapımlarda olduğu gibi destek, tank, izci gibi özelliklere sahipler. Haliyle her bir kahramanın özel yetenekleri bulunuyor ve bu yetenekleri takım oyununa uygun biçimde kullanmaya çalışıyoruz. Özellikle takım oyunu açısından bu yeteneklerin doğru kullanıldığını söyleyebiliriz.

Takım oyunu demişken, diğer Battle Royale oyunlarına nazaran Apex Legends ile oyuncular bir arada tutulma yoluna gidiliyor. Yani oyunun benzerleriyle bir farkı da yeryüzüne takım halinde inmeniz. Yere kısa bir mesafe kalana kadar takım liderinin belirlediği noktaya doğru uçuş gerçekleştiriliyor. Yer kısa bir mesafe kalan oyuncular ekipten ayrılsalar bile yakın noktalara düşüyor ve birlikte hareket etmenin daha mantıklı olduğu sonucuna varıyorlar.

Apex Legends oyununun bir diğer farkının takım arkadaşlarını canlandırmak olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki diğer Battle Royale oyunlarında bu özellikle karşılaşıyoruz ama Apex Legends ile farklı bir yolun izlendiğini söyleyelim. Diğer oyunlarda bir oyuncu öldürüldüğünde belirli bir süre içerisinde takım arkadaşları tarafından kurtarılabiliyor. Bu oyunda da aynı yöntem var ama tamamen ölmüş bir takım arkadaşınızın çantasındaki kodları alırsanız o oyuncuyu yeniden oyuna döndürmenin yolunu açabilirsiniz. Yeniden doğuş istasyonuna giderek işlemi tamamlanan oyuncu, eşyasız olarak yeniden oyuna dahil olabiliyor.

Oyunu oynamaya başlayınca özel yetenekleri nasıl kullanacağız?

Bu oyunu diğer Battle Royale oyunlarından ayıran en önemli özelliklerden bir tanesinin kahraman seçimiyle oyuna başlanılması olduğunu belirttik. Her bir kahramanın 3 tane farklı yeteneği oluyor bu yeteneklerin bir tanesi pasif olarak karakterinizin oynayışına ekleniyor. Diğer iki tanesini biz istediğimizde kullanıyoruz. Bunlardan bir tanesi nihai yetenek olarak geçiyor ve dolum süresi diğerlerinden biraz daha uzun sürüyor.

Bu yetenekleri kullanmak istiyorsanız oyunun PC sürümünde Q tuşu ve Z tuşuna ihtiyaç duyuyorsunuz. Q tuşu taktiksel yeteneğimiz oluyor. Aynı yeteneğin PlayStation 4 üzerinden L1 tuşu ile açığa çıkartıyoruz. Seçtiğimiz karaktere göre sağlık paketi, etrafımızı saran zırh, duvara uçmamızı sağlayan ip ya da izci karakteri için düşman izleri gibi faydalar sağlıyoruz bu yeteneklerle.

PC sürümünde Q tuşu, PlayStation 4 sürümündeyse R1 + L1 kombinasyonuyla nihai yeteneği ortaya çıkartıyoruz. Bu yetenekler de her bir karaktere özel olarak hazırlanmış durumdalar. Karakter tercihinize göre takım arkadaşlarınızın faydalanacağı bu yetenekleri doğru zamanda kullanabilirsiniz. Ayrıca oyuncular arasındaki dengenin her bir aşamada göz önünde bulundurulduğunun altını çizelim. Nihai yetenekler kullanıldığında takımınız avantaj kazanırken, harita üzerinde bu durumların görünmesi gibi etkileri de oluyor.

Nihayetinde karakterleri seçmek, benimsemek ve takımın faydasına doğru anlarda kullanmak büyük önem arz ediyor Apex Legends oyununun temelinde. Tabii yine iş iyi hedef almaya, rakibi önceden görmeye ve atik olmaya kalıyor lakin doğru zamanda doğru hamlelerle kazanılacak bir oyunlar karşı karşıya kalındığını ifade edelim. Karakterlerin özelliklerini oynadıkça öğrenecek ve ustalaşacaksınız diyerek sözlerimizi sonlandıralım izninizle.

Apex Legends için açıklanan sistem gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7
 • İşlemci (AMD): AMD FX 4350 veya daha iyisi
 • İşlemci (Intel): Intel Core i3 6300 veya daha iyisi
 • Hafıza: 6GB – DDR3 @1333 RAM
 • Ekran Kartı (AMD): AMD Radeon HD 7730 veya daha iyisi
 • Ekran Kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce GT 640 veya daha iyisi
 • DirectX: DirectX 11 destekli bir ekran kartı
 • İnternet Bağlantısı: 512 KBPS veya daha hızlı bir internet bağlantısı
 • HDD/SSD: 22 GB

Önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7
 • İşlemci (AMD): Ryzen 5  veya daha iyisi
 • İşlemci (Intel): Intel Core i5 3570K veya daha iyisi
 • Hafıza: 8GB – DDR3 @1333 RAM
 • Ekran Kartı (AMD): AMD Radeon R9 290 veya daha iyisi
 • Ekran Kartı (NVIDIA): NVIDIA GeForce GTX 970 veya daha iyisi
 • DirectX: DirectX 11 destekli bir ekran kartı
 • İnternet Bağlantısı: Genişbant internet bağlantısı
 • HDD/SSD: 22 GB

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir