Apex Legends: Nasıl daha hızlı ve uzağa atlanır?

Jumpmaster olarak hız kazanmak ve daha uzağa en çabuk şekilde girmek isteyenlere.

Battle Royale oyunlarının klasik dinamiklerinden olan yukarıdan atlama işlemi bilindiği üzere Apex Legends oyununda da bulunuyor. Doğru noktaya inmek gibi hızlı ve seri bir atlayış yapabilmek, müsabakalar içerisinde önemli bir yer tutuyor. İşte bu oyunda da hem oyuna girişte Jumpmaster olarak atlayışımızda, hem de oyundaki balonlara tırmanarak tekli yüksek uçuş yaptığımızda bazı yöntemlerle daha hızlı hareket edebiliyoruz. Yalnızca hızlı hareket etmekle kalmayıp, süzülüşler yaparak konumumuzu vakit kazanarak değiştirmemiz mümkün.


Apex Legends hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

  1. Battle Charge detayları
  2. Wattson rehberi
  3. Octane rehberi
  4. Battle Pass nasıl daha hızlı seviye atlatılır?
  5. Haritadaki en iyi başlangıç noktaları
  6. Tüm silah parçalarının detayları
  7. Seçebileceğiniz en iyi silah kombinasyonları
  8. En iyi kahramanlar
  9. En iyi silahlar
  10. Tüm silahların detayları

Battle Charge ile birkaç önemli rehberimizi güncelledik ve oyuna destek vermeyi kestik. Şu an için bu oyuna rehber desteği vermeyi de düşünmüyoruz. Gelecekte bu durum değişebilir.


Apex Legends Rehberi: En hızlı atlama, iyi Jump master olma taktikleri

Apex Legends oyunundaki ilk sıçrayışlarda hızlı olmak çok önemli

Oyuna girip karakter seçtikten sonra pek çok oyuncunun bildiği üzere kahramanını en son seçen kişi Jumpmaster, yani takımını yere indirecek olan kişi oluyor. Jumpmaster olan oyuncu sıçrayış zamanını seçerek uygun bulduğu ya da takım arkadaşlarının önerdiği bölgelere inişi gerçekleştirebiliyor. Bu iniş sırasında dileyenler, sıçrayışı gerçekleştiren kişinin kontrolünü beğenmeyip takımdan ayrılabilirler ama toplu halde bulunmak tercih edilmelidir. Özellikle düşmanlarla karşılaşıldığında tek kişi olmaktansa 3 kişi olmayı isteyeceksiniz haliyle.

İşte eğer oyundaki ilk sıçrayışı gerçekleştirecek olan kişi, yani Jumpmaster iseniz ve takımınızı en doğru yere hızlı bir biçimde indirmek sizin göreviniz olacaktır. Tabii burada eğer yavaş hareket ederseniz, aynı bölgeye sizden önce inen takım, gerekli ekipmanları toplayıp, eliniz boş olacağından sizi kolayca alt edebilir. Hızlı inişler yapabilmek ve havada daha uzun mesafelere gidebilmek içinse Apex Legends içerisinde öğretilmeyen bazı yöntemler bulunuyor.

Bilindiği üzere oyuna girerken karşılaşılan eğitim bölümünde, atlayışlarla ilgili bilgiler edinemiyoruz. Oyundaki ilk sıçrayış sırasında pek çok oyuncunun kendi kendisine bulabileceği basit bir yöntem bulunuyor. Oyunda, hızlı koşmak için kullandığımız tuşa dokunduğumuzda, sıçrayış sırasında takımımızı daha hızlı hareket ettirebiliriz. Yalnız bu yöntem, diğer takımlarla bariz farklar oluşturmayacağı gibi uzun süre uçuşa izin vermiyor. Bizler de sizler için bazı özel sıçrayış taktiklerini kaleme aldık.

Jumpmaster olduğunuzda verimli sıçrayış yapmak için yöntemler

Öncelikle bu özel yetenekleri kullanmak için sıçrayış göstergelerini iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz bu göstergeler, oyundaki atlayışı yaptığınız sırada takımınızın sağında ve solunda eğimli olarak beliriyorlar. Soldaki gösterge eğiminizi, sağdaki göstergeyse yer olan mesafenizi ifade ediyor. Jumpmaster olarak atlayış sırasında soldaki eğim açınızı veren göstergeyi takip etmeniz gerektiğini söyleyerek rehber yazımıza devam edelim.

Atlayış yaptıktan sonra ileriye değil de yere dik olarak iner pozisyona gelmeniz gerekli. Tabii ki bu esnada oyundaki hızlı koşma tuşuna basmayı unutmayın. Soldaki göstergede 145 birimi görene kadar yere doğru hızlıca süzülün. 145 birimi gördükten sonra yere yatay olacak şekilde konumunuzu düzeltin ve kamera açısını ileriye bakacak şekilde ayarlayın. Bu ayarı yapacağınız gösterge derecesiyse 125 birim olacak. Bir başka deyişle, soldaki göstergede 125 birim rakamını görene kadar düze ilerleyin ve sonrasında yeniden yere dik olarak bakacak biçimde kameranızı ayarlayıp, 145 birimlik açı konumuna kadar dik düşüş gerçekleştirin.

145 birimi gördükten sonra üstte anlattığım biçimde 125 birim rakamına doğru açınızı ayarlayıp ilerlemeyi sürdürüm. Kısaca, bir çeşit zikzak çizerek ya da yandan görünen merdiven misali hareket etmeniz gerekiyor. Belirttiğimiz 145 birim dik ve 125 birimlik yatay uçuşu gerçekleştirdiğinizde uzak bir bölgeye bile süratle inebileceksiniz. Yaklaşık olarak iki kere bu açılar arası uçuş şekli değiştirerek hedeflediğiniz mesafeye ulaşabilirsiniz. Bu durumun sıçramaya başladığınız çok yakın mesafeler için geçerli olmadığını belirterek hayat kurtaran bir başka sıçrama mekaniğine geçelim.

Balondan yapılan atlamalar için özel uçuş yöntemleri

Apex Legends oyununda hayat kurtaran önemli bir hamleden daha bahsetmek istiyoruz. Pek çok kişinin bileceği üzere oyunun haritasının bazı bölgelerinde sarı renkte balonlar bulunuyor. Bu balonlara tırmanarak dilediğimiz bir noktaya doğru uçuş gerçekleştirebiliyoruz. Hem düşmanlara göre konumumuzu ayarlamak, hem de daralan çemberden uzaklaşmak adına koşmaktan çok daha hızlı bir yöntemdir bu. Yalnız oyundaki balonlardan doğrudan atlarsanız, çok fazla uzaklara gidememe gibi bir sorun oluşabiliyor.

Sizlere bahsedeceğimiz taktiğin oyunun kendi mekaniği mi yoksa bir hata sonucu mu oluştu, henüz bilmiyoruz. Eğer hata ise Apex Legends oyununa gelecek olan güncellemelerden sonra düzeltilecektir. Diğer türlüyse yani sizlerle paylaşacağımız bu taktik oyunun zaten içerisindeyse işimiz daha kolay. Uzun süre bu taktiği deneyerek yolunuza devam edebilirsiniz. Bu yöntemi denemek için haliyle balona çıkmanız ve kendinizi oradan serbest bırakmanız gerekiyor.

Burada yapılması gerekenler düştükten sonra başlıyor. Eğer hiçbir tuşa basmazsanız karakteriniz yön verdiğiniz noktaya doğru iniş yapacaktır. Yalnız söyleyeceğimiz tuşları uyguladığınızda yere düşerken yatay konuma doğru oturur vaziyette düz devam edebilir. Hatta bu düz gidiş sırasında bir miktar yukarıya da çıkabilir. Bunu yapmanız için yere yaklaştığınızda üç tuşa aynı anda basmalısınız. Bunlardan bir tanesi nişan alma tuşu. PC için farenin sağ düğmesi, PlayStation 4 için L2 tuşu nişan alma tuşudur. Bu tuşla birlikte ileri tuşuna basarken aynı anda da sağ veya sol yön tuşuna basmanız gerekiyor. Böylece balondan atladıktan sonra düz bir şekilde daha uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x