Anthem oyununun VIP Demo sürümü tam bir rezalet

Temelinde güzel bir oyuna benzeyen Anthem, EA ve BioWare gibi markaları acemi gösteriyor.

Mavi Kol ile sizlere birçok Destiny hakkında içerik sundum. Tahmin edebileceğiniz gibi Anthem oyununa da oldukça meraklandım; temelde iki oyun da birbirine benziyor. Ayrıca, benzerlik olmasa bile bu video oyununun yapısı ciddi anlamda ilgimi çekmişti. Geride bıraktığımız Cuma günü, BioWare ve EA, bu oyunun özel bir demo sürümünü oyunculara sundu. Bu sürümün adı VIP Demo idi ve adından da anlayabileceğiniz gibi herkes katılamıyordu. Ben bu demoya katılmaya başardım ve kesinlikle pişman oldum.

Anthem

Buna bir demo diyebilmek için binlerce şahit lazım

Öncelikle, demo nedir? Demo, bir video oyununun içerik anlamında kesilmiş halidir. Mesela, Resident Evil 2 oyununun demosuna göz atınız. O demo, en fazla 30 dakika oynanabiliyor ve Capcom, o bir demo olduğu için oyunun son versiyonunu oyunculara sunuyor. Arada sadece bir zaman sınırı var. Geçmişte oyuncuların karşısına sunulmuş olan diğer demolar da benzer yapılara sahipti. Eğer bir video oyununun içerisinde 100 içerik varsa, demoya 10 içerik konulur, oyunculara o oyunun nasıl bir şey olduğu gösterilir.

Peki, Anthem ne yaptı? VIP Demo ile oyuncular, şu an bitmiş bir video oyununun 6 hafta önceki bir sürümünü deneyimledi. Daha doğrusu deneyimlemeye çalıştı. Mesela ben, şu satırları yazdığım dönemde bile oyunu doğru düzgün oynayamıyorum; oyunda bolca sunucu hatası bulunuyor. Eğer sunucu hatalarından kurtulmayı başarırsanız da karşınıza oyunun temelindeki berbat hatalar çıkıyor. Yani, sanırsınız ki BioWare veya EA, ilk defa bir oyunun demosunu yaptı ve piyasaya sürdü. Ayrıca hayır efendim, bu bir demo değil. Bu bir beta.

Eğer ben bir demoyu oynarsam, gayet anlaşılabilir olarak deneyimlediğim şeyin final olduğunu anlarım; demoların amacı budur be kardeşim. Eğer bir beta oynarsam da içimden, “Ha, bu beta ama eminim geliştirici ekip birkaç şeyi düzeltir final oyuna kadar.” derim. Anthem oyununun en baştan VIP Demo mantığı bir kere yanlış. Hadi, isimlere pek takılmayalım diyelim. Bu sefer de oyunun kendisinden bahsetmemiz gerekiyor; ben gerçekten bu oyunu oynamaya çalışırken kanser oldum.

Eğer oynayabilsek, aslında Anthem güzel bir video oyunu gibi görünüyor

Biraz önce dedim ya, eğer Anthem oyununa şu an girmeye çalışırsanız, sanki BioWare ve EA ekiplerinin ilk defa oyun geliştirip, ilk defa oyun dağıttığını düşünürsünüz. EA, video oyunu dünyasının en deneyimli ve tanıdık şirketlerinden bir tanesi, böyle bir video oyunu için sunucu ayarlamayı başaramıyor. Oyuna ön sipariş vermiş olan herkese 3 arkadaş daveti veriliyor ama EA, sunucularını çok oyuncu için hazırlayamıyor. Şu an bu video oyununu tek seferde açıp, oynayabilmek için dünyanın en şanslı insanı olmanız gerekiyor.

Anthem oyununu oynayabilmek için öncelikle ilk ekranda sunucuya bağlanmanız gerekiyor. Bu noktada her şey EA şirketinin sunucularına bağlı. Eğer sunucular sizi alabilirse, oyuna girmek için ilk adımı atıyorsunuz. Yalnız daha geçmeniz gereken 1 adet yükleme ekranı var. Fort Tarsis bölgesine girebilmek için sunucuya bağlanma ardından bir yükleme ekranı görüyorsunuz ama o yükleme ekranında oyunun takılma şansı bulunuyor. O ekranı da geçtiyseniz, şimdi asıl sınavı vereceksiniz.

Diyelim ki oyuna başarılı bir şekilde giriş yaptınız, şu an Fort Tarsis içerisindesiniz. Yalnız bu bölgeden çıkıp, açık dünyaya geçmeniz gerekiyor. Bu noktada ben %99 oranla tek seferde oyuna bağlanamadım ve birçok insan da bu sorunu 2 gündür yaşıyor. Şöyle ki, aktivite seçme ekranından bir  aktivite seçiyorsunuz ve oyuna bağlanıyorsunuz. Bu noktada bir yükleme ekranı görüyorsunuz ama bu ekran her defasında, %95 kısmında takılıyor. Bunu çözebilmek için oyundan çıkıp, oyuna tekrar girip, bağlanma noktasında, “Eski oyununuza bağlanmak ister misiniz?” sorusuna olumlu cevap vermeniz gerekiyor. Yani, bir aktiviteye girebilmek için 2 kere oyunu açmanız gerekiyor.

Sunucu problemleri, yaşayabileceğiniz tek dert değil

Yükleme ekranlarını geçtiniz, oyuna bağlandınız, ateş etmeye başladınız… Ne yazık ki sorunlar bu noktada bitmiyor. VIP Demo içerisinde neredeyse her şey hatalı. Tamam, oyunun eski bir sürümünü oynuyoruz ama bırakın demoyu, beta olsa bile böyle bir sürüm sunulmaz oyunculara ya. Ateş ediyorsunuz, sesler hatalı geliyor; karakterlere bakıyorsunuz, modeller hatalı görünüyor; performans zaten berbat bir halde, daha ne olsun?

Yani, ben şu an oyunda 14. seviyedeyim ve yapılabilecek aktivitelerin hepsini yaptım. Oyun şu an benden 1 kere daha Stronghold aktivitesi bitirmemi istiyor ama ben bu aktiviteye bayıldığım halde girmeye üşendim; biliyorum ki oyunu tekrar kapatıp, açmam gerekecek. Ayrıca oyuna girdiğimde de onlarca hata ile karşılaşacağım, kötü performans da cabası olacak. Yani, ben gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum… BioWare, ilk oyununu yapan bir şirket değil; EA, dünya üzerinde sadece 1 tane sunucuya sahip değil; Anthem de 5 liraya yapılmış bir oyun değil. Neden VIP Demo isimli bu sürüm bu kadar berbat?

Anthem hakkında tabii ki olumlu düşüncelerim de var ama onları, bu oyun için hazırladığım ön inceleme yazıma saklıyorum. Bu yazımda sadece demonun ne kadar berbat olduğunu sizlere söylemek istedim; en sonda ciddi anlamda sinirlendim. Ben şu an bu video oyununa ön sipariş vermedim, farklı bir şekilde VIP Demo sürümüne katıldım ama oyuna ön sipariş veren insanların halini gerçekten düşünemiyorum… 60 Dolar verip, böylesine bir deneyim yaşamak gerçekten kötü bir his olmalı.

Kurucu

1
Yorumlar

avatar
0 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Popüler Yorum
En Sıcak Yorum
  Abone Ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Araç çubuğuna atla