AMD, birçok oyuncunun merakla beklediği bir sorunun cevabını verdi. Ekip, 2019 ve 2020 yıllarında hangi işlemcileri piyasaya süreceğini resmi olarak duyuruldu. Ekip, bu duyuruda, geçen yıl piyasaya sürülen Zen temelli işlemcilerin 2020 senesine kadar devam edeceğini açıkladı. Açıklamalara bakacak olursak; Zen 2, Zen 3 ve Zen 5, oyuncuları bekliyor.

AMD

AMD, Ryzen 3000 ve Ryzen 4000 serisi ile ilgi çekecek gibi 

Şimdilik ortada resmi bir açıklama yok ama AMD ekibinin Zen 2 işlemcilerini önümüzdeki sene, 7nm temelli çekirdek teknolojisi ile piyasaya süreceği düşünülüyor. Zen 3 ise yine Zen 2 işlemcisinin yolundan gidecek ve karşımıza 7nm temelli çekirdek teknolojisi ile çıkacak. Açıklamalara bakacak olursak, Zen 2 işlemcisinin tasarımı şimdiden bitti. Zen 3 için olan çalışmalar ise devam etmekte. Son olarak bir de Zen 5 var ortada.

AMD ekibi, Zen 5 hakkında resmi bir açıklama yapmadı ama söylentilere bakacak olursak, Zen 5 üzerinde de aktif bir çalışma sürüyor. Tabii bu sırada hiç Zen 4 işlemcilerinden bahsetmedik çünkü ortadaki söylentilere göre şirket, bu işlemci serini tamamen pas geçecek gibi görünüyor.

Yazımızda son olarak, ekibin 2019 ve 2020 senelerinde piyasaya süreceği işlemcilerin sızdırılan özelliklerini de sizlere sunmak istiyoruz. Öncelikle 2019 senesindeki Zen 2 hakkında konuşalım. Söylentilere göre bu işlemciler, Ryzen 3000 serisi olacak. 7nm LP ile üretilecek olan bu işlemciler, 12 ile 16 çekirdek arası olacak. 2020 senesinde piyasaya sürülecek olan Zen 5 ise aslında temelde çok farklı olmayacak. Söylentilere göre Zen 3, Ryzen 4000 serisi olacak ve 7nm+ ile üretilecek. Bu işlemcilerin çekirdek sayısı olarak da 12 çekirdek ile 16 çekirdek arası düşünülüyor.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster