Video oyunu dünyasında bize oldukça anlamsız gelen birkaç savaş var. Bu savaşlardan ilki, konsol oyuncuları ile PC oyuncuları arasında. Bir diğer savaş ise direkt olarak konsol oyuncuları arasında. Fakat bu savaş devam ederken, insanlar mobil marketin en kadar büyüdüğünü, geleceğinin maddi anlamda ne kadar parlak olduğunu unutuyor sanki. Bu durumun bir örneğini de direkt olarak Almanya üzerinde görüyoruz.

Almanya

Almanya, en çok kazancı yazılımlardan sağlıyor

Almanya cephesinden gelen yeni bir rapora göre ülke, 2017 senesinde, bir önceki seneye göre kendisini %15 kadar büyüttü. Tabii bu büyüme oranını, video oyunu sektöründen alıyoruz. Ülkenin toplam kalkınma oranı bu değil. Sadece video oyunu sektörü. Her neyse, işin ilginç noktası burada değil zaten, mobil platform üzerinde.

Dediğimiz gibi ülke, 2017 yılında, bir önceki yıla göre %15 büyüttü video oyunu sektörünü ama bu sektör içerisindeki mobil pazar, tek başına %21 kadar büyüdü. Yani bir mobil market, tek başına tüm video oyunu sektörünün büyümesini neredeyse ikiye katladı. Verilen bilgilere göre mobil marketin büyümesi, en çok uygulama içi alışverişlerden geldi. Öyle ki ülke, 2017 yılında bu alışverişlerden 569 milyon dolar para kazandı. Kendi birimleri ile €481 milyon. Kazancın geri kalanı ise tahmin edebileceğiniz gibi direkt olarak uygulama satın alımlarından geldi. Ülke, bu noktada 19 milyon kazanç sağladı, yine kendi birimleri ile €16 milyon.

Tüm bunların haricinde, aldığımız raporlara göre ülkede konsol ve PlayStation VR gibi diğer teknolojik ürünlerin satışı da %26 yükseliş ile ülkeye 1.1 milyar dolar kazanç sağladı. Yazılım satışları ise %12 artış görerek ülkeye 2.8 milyar dolar gelir sağladı.

Etiketler:

,