Train Sim World serisi aslında Microsoft Flight Simulator veya diğer başarılı simülasyon oyunları gibi noktalara ulaşabilecek potansiyele sahipken, arkasındaki geliştirici ekip yüzünden sürekli geri tutuluyor. Eğer bilmiyorsanız, bu seriyi şu şekilde özetleyebilirim: Her sene sadece birkaç hata düzeltmesi için ana oyun parası ödüyorsunuz. Oyunun içeriğini de senelerdir geriye dönük uyumluluk ile taşınan eski ek paketler ve yeni geliştirilen ek paketler oluşturuyor.

Train Sim World 4 içerisinde de durum aynıydı ve inceleme yazımda oyunun pek de başarılı olmadığından bahsetmiştim. Oyunun çıkışının üzerinden 9 ay geçti ve ben, bu yapıta geri döndüm. Bunun sebebi ise oynayacak simülasyon oyunumun kalmamış olması. Ben açıkçası TIR, uçak, tren ve gemi gibi büyük ve ağır araçları simülasyon oyunlarında kullanmayı seviyorum ve senelerdir de bu yöndeki vazgeçilmez oyunum Microsoft Flight Simulator idi.

2020 yılının o başarılı simülasyon oyununda 2024 yılı itibariyle tamamen uzaklaştım. Bunun en büyük sebebi 2032 yılının sonlarına doğru oyunda yaşadığım teknik sorunlar ve mağazadaki fiyatlara zam gelmesiydi. Ayrıca, Microsoft Flight Simulator 2024 de beni oldukça heyecanlı kılıyordu. O oyunu beklerken, eskisini oynamak zor geliyordu. Her neyse, içimde açılan o simülasyon boşluğunu Train Sim World 4 ile doldurmak istedim işte.

Train Sim World 4 oyununun PlayStation 5 sürümünü indirimde yakaladım ve satın aldım. Standart sürümünü aldığım için içerisinde sadece 3 farklı rota ve 3-4 farklı tren bulunuyordu. Her yeni oyunda olan bir şey zaten bu. Dediğim gibi oyunun içeriğini ek paketler oluşturuyor. Oyun için sayısız tren ve rota paketi mevcut ve geçmiş oyunlar için aldığınız paketler ve o oyunların temel içeriği, sıradaki yeni oyuna kolaylıkla taşınabiliyor.

Train Sim World 4

Train Sim World 4, bu yönü ile berbat bir oyun açıkçası. Temel oyunda 880 TL gibi bir fiyat etiketi var, ben de indirimde 400 TL civarı ödemiştim ama aldığınız içerik ve o içeriğin kalitesi, ona bile değmez. Oyunda hala seneler öncesindeki ikinci, hatta birinci oyundan kalma hatalar aynen varlığını korumaya devam ediyor. Ek paketlere verilen destek daha da kötü, neredeyse hiç güncellenmiyorlar. Paranızın karşılığını ne ana oyunda, ne de ek paketlerde alamıyorsunuz.

Train Sim World serisinin ek paket mantığı da çok yanıltıcı. Mesela, şu anda en son çıkan ek paket DB BR 218 Diesel Loco ama bu trenden tam bir deneyim elde edebilmek için iki farklı rota ek paketi de almanız gerekiyor. Bunu almak zorunlu değil ama aldığınız treni kullanabilmeyi istersiniz diye tahmin ediyorum. Ek paketler tabii ki tek başlarına oynanabilir halde ama öyle bir tasarlanmışlar ki tüm katalog olmadan yarım yamalak hissettiriyorlar.

Train Sim World 4 oyununun en paketleri de ne yazık ki oldukça pahalı. Yani, size şöyle söyleyeyim, PlayStation Store üzerindeki fiyatları baz alarak, bir ek paketin ortalama fiyatı, ana oyun ile aynı. Bu da size zaten ana oyun içeriklerinin sadece birer ek paket olduğunu en iyi şekilde gösterecektir. Evet, 200 liraya da ek paket var ama 1000 lira ve üstüne de ek paketler var. Ayrıca ek paketlerin büyük bir kısmı 700 ile 900 lira civarında. Bu yüzden ortalama olarak ana oyun ile aynı.

Aslında ben bu ek paket düzenini ve fiyatlandırmayı çok dert etmezdim, eğer oyun problemli olmasaydı. Train Sim World 4 oyununun PlayStation 5 sürümü, kalite modunda berbat bir performansa sahip, çoğu zaman 60 FPS olamıyor bile. Performans modunda da berbat görünüyor. Yani, bu oyunu zevkle oynayabilmek için hem zengin, hem de gerçek bir tren sever olmanız gerekiyor. Aksi halde oyunun pek de bir albenisi yok.

Train Sim World 4

Ben ise Train Sim World 4 içerisindeki deneyimden kısmen zevk alıyorum. Son zamanlarda podcast filan dinlerken rotaları oynuyorum ve gayet iyi geliyor. Yani, aklımın oyunda olmasını çok isterdim, sürekli telefonuma filan bakmak istemezdim ama oyunda bakacak güzel bir şey yok gerçekten. Hem grafikler başarısız, hem de performans sıkıntılı. Durum böyle olunca sadece tren kontrollerine odaklanıyorum ve bundan da zevk aldığımı belirtebilirim. Simülasyon cephesinde sıkıntı yok.

Şunu söylemeliyim ki neredeyse 1000 saat Microsoft Flight Simulator oynadıktan sonra gerçek hayatta da uçak kullanabileceğimi düşünürken, Train Sim World 4 bana aynı hissi vermedi. Yani, uçak indirip, kaldırabilirim ama bir treni başlatıp, kapatabileceğimi hiç sanmıyorum. Evet, henüz trenlerin dünyasında 1000 saat gibi yüksek bir zaman geçirmedim ama hissediyorum yani. Bu oyundan gerçek bilgi olarak pek de bir şey almıyorum ne yazık ki.

Train Sim World 4, gerçekçi hissettirse bile her zaman simülasyon hissinde net olamayabiliyor. Bazı trenlerde özellikle çoğu butonlar çalışmıyor ve çalışanlar da sadece kozmetik olabiliyor ama açıkçası bunu çok da dert etmiyorum ben. Microsoft Flight Simulator olsa dert ederdim ama nedense bu oyunda çok etkilenmiyorum. Bu yüzden de sunulan trenler ve rotalardan zevk alıyorum belki de. En azından rahatlatıcı ama bunu Microsoft Flight Simulator ile karşılaştırmıyorum tabii.

Train Sim World serisinin gelecek oyunu sanıyorum ki bu sene çıkacak ama geçmişe bakınca heyecanlanmak pek de mümkün değil. Konsollardaki deneyimin kalitesiz olması, oyunun sadece ama sadece ek paketlerin üzerine kurulması, deneyimlerin hata dolu olması ve bu hataların düzeltilmemesi ve çok daha fazlası, bu seriyi geri tutuyor ve bu durum gerçekten üzücü. Umuyorum ki gelecekte daha iyi bir Train Sim World oyunu veya iddialı bir rakip görebiliriz.