Train Sim World 4, geride bıraktığımız sonbaharın en göz alıcı oyunu olmayabilir ama oyunlar her zaman büyük ve hevesli bir kitle bulmayı başarıyor. Bu yeni devam oyunu, Dovetail Games ekibinin yinelemeli yaklaşımının tipik bir örneğini sunuyor. Başka bir deyişle, herhangi bir radikal yeniden çalışma yok ortada. Bunun yerine; bir dizi teknik iyileştirmenin, bazı klasik yeni rotaların ve lokomotiflerin ve mevcut temel unsurların akıllıca yenilenmiş versiyonlarının cazibesini taşıyor.

Bu durumun mevcut Train Sim World serisi sahiplerini yeni oyuna yükseltmeye ikna etmek için yeterli olup, olmadığı tartışmalı bir konu. Bununla birlikte, belki de Train Sim World 4 oyununun en cazip eklentisi, belki de gelmiş geçmiş en ünlü buharlı lokomotif olan efsanevi Flying Scotsman’ın varlığıdır. Serinin sandbox tipi yaklaşımının bir örneği olarak, eğer Train Sim World 2 veya Train Sim World 3 oyunlarının sahipleri oyuna Bakerloo hattını ekleyen ek paketi satın aldılarsa, dördüncü oyunda Flying Scotsman’ı kullanarak bu hatta gidebilecekler: Gerçekten çılgın bir olasılık.

Dovetail Games ekibinin detaylara olan efsanevi dikkati, yeni demiryolu hatlarını piyasaya sürmeden önce titizlikle modellemeyi sevdiği anlamına geliyor, bu nedenle oyunun her yeni yinelemesi bu konuda nicelikten ziyade nitelik getiriyor – şirket normal ek paket yoluyla hat ekleme konusunda da titiz olsa da… Train Sim World 4; İngiltere’de bir, Amerika’da bir ve Almanya’da bir hat ekleyerek oldukça tanıdık bir yaklaşım izliyor – yani East Coast Main Line’ın Peterborough’dan Doncaster’a uzanan ayağı; Los Angeles’taki Union Station’dan Lancaster, California’ya uzanan 75 millik Antelope Valley hattı; ve Almanya’daki Lindau’dan Avusturya’daki Bludenz’e uzanan S-Bahn Voralberg hattı oyunculara sunuluyor bu oyunda.

Standart olarak, Train Sim World serisinin sürekli genişleyen lokomotif listesi artık LNER’in yüksek hızlı Azuma trenini, Alman 4024 Talent EMU’sunu ve Amerikan Metrolink F125’i içeriyor. Ne yazık ki, Flying Scotsman sadece bir eklenti olarak dahil edildi Train Sim World 4 içerisine. Bu nedenle Railpool renklerindeki BR 193 Vectron ile birlikte onu almak için oyunun lüks sürümünü satın almanız gerekecek. Özellikle yeni hatlar, seride daha önce yer almış olanlar bağlamında anlam kazanıyor ve bu oyunlardan herhangi birine sahipseniz, Train Sim World 4 içerisine aktarılabiliyor.

Train Sim World 4

Train Sim World 4, iki eski özelliğe odaklanıyor

Hemen yukarıda bahsetmiş olduğum durumun nedeni, Dovetail Games ekibinin her yeni yinelemede İngiltere, Almanya ve ABD’de var olan gerçek hayattaki demiryolu ağlarının yeni uzantılarını eklemesidir – özellikle ilk ikisi, Train Sim World serisinin kitlesinin önemli bir bölümünü temsil etmektedir. Train Sim World 4 içerisinde Dovetail Games, çeşitli unsurlara yükseltmeler yaptı. Yine, hayran kitlenizi heyecanlandırmanın en belirgin yolu bu değil ama bu en azından hem geliştiricinin, hem de oyuncuların oyunun genel yapısından oldukça memnun olduğunu gösteriyor. Titiz bir demiryolu simülatörünün sahip olması gerektiği gibi, hoş bir mantığa ve genel bir sadeliğe sahip.

Bu iyileştirmelerin belki de en belirgin örneği Train Sim World serisinin kalbinde yer alan iki unsura uygulanmış: Senaryo planlayıcı ve Livery Designer. Bunlardan ilki, hayran kitlesinin belirli güzergahları ve lokomotifleri alıp, koşullar ve hedefler ekleyerek herkesin oynayabilmesi için doğaya bırakmasına olanak tanıyor. Bunlardan daha ayrıntılı olanları neredeyse her zaman bir hikaye unsuruna sahiptir ve indirmeniz için geniş ve sürekli genişleyen bir içerik deposu oluştururlar. Senaryo planlayıcısına yapılan en önemli ekleme, yolları birbirine zincirleme yeteneğidir – gerçek dünyada bağlantılı olup olmadıklarına bakılmaksızın. Ayrıca senaryolar sırasında hava durumunu yönetebilecek ve tanıtım metni ekleyebileceksiniz.

Daha önce biraz eksik olan Livery Designer sistemine çok daha mantıklı bir kullanıcı arayüzü veriliyor ve artık attığınız adımları takip edebiliyor ve bunları tek tek geri alabiliyorsunuz. Trenleri ve vagonları tasarlamanın arkasında katmanlar, logolar ve benzerlerini içeren şaşırtıcı derecede karmaşık ve zahmetli bir süreç olduğu düşünüldüğünde bir nimettir bu. Train Sim World 4, öncekiler gibi, hızlı aksiyondan ziyade dinlendirici bir oyun oynamaktan hoşlananlar için kesinlikle bir oyun ama zaman zaman – örneğin, sizi yoğun bir İngiliz veya Alman hattında sürücü olarak gösteren bir senaryo oynadığınızda veya karlı bir günde büyük bir yük treniyle yokuş yukarı güreşirken – olumlu bir şekilde gerilim hissi verebilir oyun.

Daha önce hiç tren kullanmayı denememiş olanlar için, güzel ve korunaklı bir demiryolunda yer alan, her birinin kendine özgü tuhaflıkları olan tüm farklı tren türleriyle başa çıkmanıza yardımcı olan kapsamlı ve garip bir şekilde zorlayıcı bir eğitim bölümü var. Dovetail Games, eğitim aşamasının ötesine geçtiğinizde, yanlış bir şey yaptığınızda ve treninizin neden hareket etmediğini anlayamadığınızda uyarılar sunan oyuncu asistanları şeklinde yeni bir el tutma seviyesi de ekledi. Elbette bunlar kapatılabilir. Geliştirici ekibin kullanıcı tabanı tarafından yaratılan ve bazıları oldukça tuhaf olan senaryolara girmeden önce bile senaryolar çok sayıda ve bol miktarda. Her şeyi otomatikleştirmek ve bir yolcu olarak arkanıza yaslanmak da dahil olmak üzere yapabileceğiniz şaşırtıcı derecede büyük bir miktar var. Bu noktada oyunun grafikleri şaşırtıcı derecede etkileyici.

Train Sim World 4

Pek de bir yenilik bulundurmayan bir devam oyunu

Oyunu bir bilgisayarda veya yeni nesil bir konsolda oynadığınız sürece yeni bir işleme biçimi ve hacimsel sis eklenmesi gibi teknolojik geliştirmeler, Train Sim World 4 oyununun harika göründüğü anlamına geliyor ve Dovetail Games, etrafta dolaşan sanal yolcularla dolu istasyonlar gibi ayrıntıları inandırıcı bir şekilde yakalamış. Tecrübeli oyuncuları heyecanlandıracak bir diğer yeni unsur da serbest dolaşım modu. Bu mod sayesinde can sıkıcı zaman çizelgeleri ve benzerleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan trenleri rayların herhangi bir bölümüne yerleştirerek istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.

Eğer zaman çizelgeleriyle uğraşma fikri sizin için daha önemli ise Dovetail Games, oyunun puanlama sistemini de yeniledi. Böylece sürüş tarzınız ne olursa olsun (hız limitleri dahilinde mümkün olduğunca hızlı gitmeye takıntılı olabilirsiniz veya daha yavaş ve hassas bir yaklaşım benimsemek isteyebilirsiniz) artık iyi sürüşü düzgün bir şekilde ödüllendiriyor.

Train Sim World 4, radikal yeni özellikler sunmuyor; öncekilerden herhangi birini oynayanlar her şeyi güven verici bir şekilde tanıdık bulacaktır. Ancak bu sefer Dovetail Games, en çok dikkat edilmesi gereken unsurları gerçekten çözmüş – örneğin, Livery Designer daha önce şimdikinden çok daha korkutucuydu ve şimdiye kadarki en iyi görünümlü yineleme sunuluyor.

Ayrıca, artık basit bir simülasyondan çok sanal bir tren setine benziyor, bu da işleri istediğiniz kadar ciddiye ve gerçekçi bir şekilde ele alabileceğiniz veya daha fantastik veya düpedüz aptalca senaryolara dalabileceğiniz anlamına geliyor. Küçük ama önemli arayüz iyileştirmelerinin yanı sıra yeni asistanları da eklediğinizde ortaya değerli ve keyifli bir devam oyunu çıkıyor. Trenleri havalı yapmayabilir ama yorucu bir günün ardından dinlenmek ve rahatlamak için mükemmel bir oyun.

Train Sim World 4
Olumlu
Livery Designer ve Scenario Planner içerikleri artık çok daha kullanışlı.
Yeni oyunculara yardımcı olmak için tasarlanan yeni özellikler hoş.
İyileştirilmiş görsellik PlayStation 5 üzerinde fena görünmüyor.
Detaylara gösterilen özen gerçekten ayrıca tebrik edilmesi gereken bir seviyede.
Olumsuz
Train Sim World 3 ile arasında çok önemli bir fark yok.
Performans ve optimizasyon temelli sıkıntılar mevcut.
Oyunun tamamı geçmişte de olduğu gibi ek paketten oluşuyor.
Simülasyon özellikleri çok güçlü değil ve rahatsız edici hatalar var.
6