7 ay sonra Marvel’s Avengers

Başarısız olan Marvel's Avengers, hala başarısız.

Benim filmlerle, dizilerle ve çizgi romanlarla pek aram yoktur. Bu yüzden de aslında Marvel ve DC gibi markaların yarattığı evrenlere yabancı sayılırım. Belki yine bu sebepten ötürü Örümcek Adam ve Demir Adam gibi çok popüler olan süper kahramanlar haricindeki diğer isimlere pek ısınamadım. Hatta konu video oyunları filan olduğu zaman süper kahraman temalı yapıtlara da pek heyecan beslemem ama nedense Marvel’s Avengers için durum aynı değildi. Bu oyunun duyurulduğu günden itibaren nedense içimde hep bir merak ve oynama isteği vardı. Şimdi ise bahsettiğim bu oyunun çıkışının üzerinden 7 ay geçti ve her şey olması gerektiğinden daha kötü bir halde.

Marvel's Avengers

Marvel’s Avengers oyununda hiçbir şey değişmedi

Eğer yanlış hatırlamıyorsam Marvel’s Avengers için bir demo veya beta hazırlanmıştı. Aslında bu oyunun başarısız olabileceğini ilk o süreçten itibaren hissetmiştim ve ne yazık ki Square Enix ile Crystal Dynamics, oyunun ana çıkışında beni hiç de şaşırtmadı. Oyunda ilgi çekici hiçbir içerik yoktu, sürekli aynı robotları öldürüp, kopyala-yapıştır bir şekilde hazırlanan bölümlerde dolaşıyorduk. Bunların üstüne bir de oyun, PlayStation 4 Pro konsolumda resmen bulanık görünüyordu. Performans deseniz zaten yerlerdeydi. Oyun hataları filan da işin içine girince, bu oyunu oynamaya çalışmak bile zor bile hale gelmişti.

Bu oyunun ilk operasyonunu %100 olarak bitirmiştim. Nasıl oluyor, bilmiyorum ama ben %100 oranında bitirdikten sonra bile 1-2 görev serisi hala bulunuyordu listemde. Açıkçası onları bitirmeye sabrım yetmedi ve oyunu bıraktım. Buradaki amacım ise Marvel’s Avengers oyununun yeni nesil güncellemesini beklemekti. Sonuçta, PlayStation 5 konsolunu satın alacaktım ve eğer konsol söylendiği gibi güçlüyse, en azından net ve 60 FPS olarak bu oyunu oynayabilecektim. Tamam, içerikler sıkıcı filan ama sunum tarafı temiz olursa, oyuna katlanabileceğimi düşündüm. Mart 2021 döneminin sonlarına doğru ise bu yeni nesil güncellemesi geldi.

Marvel’s Avengers oyununa PlayStation 5 konsolumda geri döndükten sonra açıkçası tatmin olmadım. Yani, ben stabil bir performans ve net bir görsellik ile oyuna katlanabileceğimi düşünüyordum ama ne yazık ki öyle olmadı. Benim bu oyunu oynamamış olduğum aylar içerisinde iki farklı operasyon daha eklenmiş. Bunlar da Kate Bishop ile Hawkeye kahramanlarını oyuna ekliyor. Bu kahramanları seviyorsanız, kusuruma bakmayın ama Marvel evreninden getirilebilecek sayısız inanılmaz popüler kahraman varken, Kate Bishop kim? Açıkçası ben bu iki ismi de biliyorum ama ona rağmen oyunun çıkışından sonraki desteğini yetersiz buldum.

Eski içerikler zaten bir işe yaramıyor. Yeni içeriklerde de heyecan verici bir şey yok. Benim bahsetmiş olduğum heyecan verici kahramanlardan biri Black Panther idi ki kendisi 2021 senesinin sonbahar dönemini hedefliyor. Diğer kahraman da Spider-Man olacaktı ama o da 1 senelik erteleme aldı; şimdi 2022 senesinin ilk çeyreğini hedefliyor. Marvel’s Avengers oyununun ilgi çekici olabilmesi için Kate Bishop ve Hawkeye ile değil, Black Panther ve Spider-Man gibi kahramanlarla desteklenmesi gerekiyordu. Her neyse, tüm bunlara rağmen Kate Bishop ile alakalı olan operasyonu da %100 olarak bitirmeyi başarmıştım.

Operasyonların bu kadar sıkıcı olabileceğini düşünmedim

Kate Bishop ve Hawkeye, beraberinde iki farklı operasyon oyuna getirmişti. Bu operasyonlarda kahramanların hikayelerine tanıklık ediyorduk. Kate Bishop ile sunulan hikaye açıkçası ortalama seviyedeydi. Ayrıca bu karakterin oynanışı da yeteri kadar eğlenceliydi. En azından artık alışmış olduğumuz diğer standart kahramanlardan daha farklı bir deneyim sunuyordu. Hawkeye ise Kate Bishop ile benzer bir durumda ama yine yeterli sayıda oynanış tarafında farklılık sunuyordu kendisi. Yalnız, bu karakterin problemi, oynanışında değil de operasyonunda. Zaten benim en büyük problemim de bu noktada başlıyor.

Şu anda aktif olarak oynadığım Destiny 2 ve diğer birkaç çevrim içi servis, oyuncuları tutabilmek için birbirinden ilgi çekici şeyler hazırlarken, Marvel’s Avengers oyununda hayatımda gördüğüm en sıkıcı hikayelerden bir tanesi Hawkeye ile anlatılıyor. Yine kopyala-yapıştır mantığı ile hazırlanan düşmanlar filan derken açıkçası kendisinin operasyonunu bitirmedim, yarıda bıraktım. Oyunu hala silmedim; amacım o operasyonu da bitirip, ondan sonra bu yazıyı yazmaktı ama içimden gerçekten o oyunu oynamak gelmiyor artık. Belki önümüzdeki haftalarda veya aylarda oynayacak hiçbir şey bulamazsam, o operasyonu da bitirip, oyunu sileceğim.

Marvel’s Avengers için gerçekten güzel düşüncelerim vardı. Sonuçta, Marvel evreni en popüler evrenlerden bir tanesi. Özellikle süper kahramanlardan hoşlanan kişiler için bu oyun, seneler boyunca vazgeçilmez bir deneyim sunabilirdi ama hem Square Enix, hem de Crystal Dynamics, bunu eline yüzüne bulaştırdı. Ben eğer ikinci operasyonu da bitirebilirsem, bundan sonra bu oyuna geri dönme gibi bir planım da açıkçası olmayacak. Black Panther, Spider-Man, Doctor Strange, Captain Marvel veya War Machine gelsin, bu oyun ne yazık ki hiçbir şekilde ilgimi çekmeyecek ama içimde de hep bir üzüntü olacak böylesine müthiş bir potansiyel kullanılamadığı için.