Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

5 sene sonra Elite Dangerous

Zorlu, yorucu ve zaman zaman da stres dolu bir deneyim sunuyor Elite Dangerous ama bundan şikayetçi olmak çok güç.

Eğer uzaya karşı ilginiz varsa, aslında video oyunu dünyasında bulabileceğiniz çok başarılı oyunlar var. Bu oyunlardan bir tanesi de Elite Dangerous. Ben, kendimi uzay ile çok ekstrem ilgilenen bir kişi olarak tanıtamam; hayatımın çok büyük bir kısmını video oyunları kaplıyor ama yine de uzay ve bilim ile alakalı şeyleri de olabildiğince takip etmeye çalışıyorum. Bu ilgi ile Elite Dangerous da birleşince çok güzel oluyor.

Bir kara deliğin ilk defa fotoğraflanması, yeni keşifler, yeni gelişmeler derken birkaç sene önce bırakmış olduğum bu oyunda buldum kendimi. Ben bu oyunu ilk defa, ilk sezonunda oynamıştım. Birkaç aylık deneyim sonra oyunu bırakıp, ikinci sezon ile geri dönmüştüm. İkinci sezonda oyunu daha az ama daha etkili bir şekilde oynamıştım. Şimdi ise oyunun üçüncü sezonu aktif ve geleneği bozmayıp, oyuna tekrardan başladım ve çok da sıcak karşılanmadım ne yazık ki.

Elite Dangerous

Elite Dangerous, tek başına bırakılmaya gelmiyor

Bu oyun, öyle bir oyun ki kendisini hiçbir zaman bırakmamanızı istiyor; oyunu birkaç ay bırakacak olursanız bile bir anda oyunun evreninde kayboluyorsunuz. Ben de bu oyunu ikinci sezondan beri oynamadım, ne kadar kaybolduğumu söylememe gerek yok herhalde. Biraz önce söylemiştim; ikinci sezonda oyunu az ama etkili bir şekilde oynamıştım. Üçüncü sezonda bu daha da farklı bir hal aldı.

Şu an günlük olarak Elite Dangerous oyununu oynamaya çalışıyorum ama evrene bir türlü kendimi atamıyorum; her şeyden inanılmaz geride kaldığımı hissediyorum. Boş zamanlarda oyunda yaşanan gelişmeleri okumaya çalışıyorum, haberlere filan bakıyorum ama yok. Her gün bu oyuna giriyorum, yeni gemimde birkaç yolcu taşıyorum ve oyundan çıkıyorum. İkinci sezonun tam aksine, bu sezonda oyunu ciddi anlamda boş bir şekilde deneyimliyorum.

Oyunun ilk sezonunu hatırlıyorum da Mission System, Powerplay ve Community Goals gibi çok güzel özelliklerle karşılaşmıştım. İkinci sezon, ilkinden daha da iyiydi; gezegenlere iniş yapabilme, uzaylılar, yolcu taşıma, nötron yıldızları ve çok daha fazlası oyuna eklenmişti. Bu sezonda keşif yapmak benim en çok sevdiğim şeydi. Üçüncü sezon da kesinlikle yenilik konusunda geride kalmıyor ama bu sefer her şey daha yorucu görünüyor.

Elite Dangerous oyununun üçüncü sezonunda ben birkaç yenilik fark ettim ama sizi bilgilendirebilmek için oyunun kendi sitesine bakmam gerekti. Mesela; klan sistemi, detaylandırılmış keşif sistemi, yeni gemiler ve COVAS, benim fark ettiğim yeniliklerdi. Özellikle detaylandırılmış keşif sistemi benim çok hoşuma gitmişti. Ben, şu an oyunda sadece yolcu taşıyor olsam da aslında keşif yapmayı çok seviyordum fakat keşif bana pek para kazandıran ve ilginç sistemlere sahip olan bir mekanik gibi gelmiyordu. Tabii bunlar değişmiş.

Bu oyunu artık unutmak mı gerekiyor?

Benim asıl amacım, sizlere bu oyun ile yaşadığım deneyimleri anlattıktan sonra, oyunu konsolumdan silmekti ve önüme bakmadı. Fakat ben bu içeriğe her eklediğim kelimede, canım daha fazla oyunu oynamak istedi. Elite Dangerous, benim bugüne kadar oynadığım kendisini en başarılı şekilde geliştiren oyunlardan bir tanesi ama bu oyuna ne yazık ki çok fazla zaman harcamak gerekiyor gibi hissediyorum. Bu da beni oyundan aslında uzak tutuyor; ben günde 5-6 saat oyun oynamak istemiyorum.

Çıkışından 5 sene sonra ve benim, kendisini en son oynamamdan 2 sene sonra Elite Dangerous, gerçekten çok başarılı bir noktada. Eğer uzay ile ilgiliyseniz ve video oyunlarından hoşlanıyorsanız, kesinlikle bu oyuna bir göz atmalısınız ama kendinizi de çok zorlu, uzun ve yorucu bir maceraya hazırlamalısınız. En azından ben kendimi bu oyunu oynarken öyle hissediyorum: Zorluktan yorulmuş ve mesafelerden sıkılmış.

Yazımın başında düşündüğümü muhtemelen yapmayacağım. Yani, konsolumu açıp, bu oyunu silmeyeceğim. Onun yerine, gerçekten canım istediği zaman bu oyuna gireceğim ve yolcu taşımacılığı yerine keşif kısmına yönelmeye çalışacağım. Muhtemelen keşif yanında ticaret ile ilgilenebilirim ama öğrendim ki ticaret ve yolcu taşımacılığı beni gerçekten yoruyor. Aslında keşif ile de çok yorulacağımın farkındayım ama belki sonuç daha iyi olur.

Bugün öğrenmiş oldum ki Elite Dangerous, tek başına bırakılmaya gelmiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi oyunun evreni siz olmasanız da ilerliyor ve kimse sizi beklemiyor. Bu sebepten ötürü aslında oyundan ben kolayca vazgeçebilirim ama yine de bu oyun, içinde beni kendisine çeken birçok farklı şey bulunduruyor. Bu yüzden de sanıyorum ki bu oyunu tamamen bırakmak oldukça zor olacak. Muhtemelen bundan birkaç ay sonra, belki de birkaç yıl sonra, dördüncü sezon ile yine benzer bir içerik üreteceğim. Bunu zaman gösterecek.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir