Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… Öncelikle tüm milletimizle birlikte çocuklarımızın bu özel günü kutlu olsun. Bugünün küçüğü, yarının büyüğü olarak dile getirdiğimiz, gelecekte tüm yurdumuza yön verecek çocuklarımız için Mustafa Kemal Atatürk’ten muhteşem bir hediyedir bugün. Büyüklerin de, çocukların önemini ve değerini anlayabilmesi için oldukça yerinde bir fırsattır. Yeni kurduğumuz ve ilkeli bir biçimde ilerlemeyi amaçladığımız Mavi Kol isimli video oyunları haber sitemiz aracılığıyla da çocuklarımız, geleceğimiz ve video oyunlarının çocukların geleceklerine olumlu veya olumsuz etkilerine dair kısaca bir yazı kaleme almak istedim. Çocuklarımızı; video oyunlarıyla baş başa bırakıp, onlarla anne babalar olarak gösterdiğimiz ilginin azalması konusuna dikkat çekerken, doğru adımlarla, bu eğlenceli etkinliğin ileride yeşertebileceği olasılıklara da değinmek istiyorum.

23 Nisan, Çocuklarımız ve Video oyunlarını verimli şekilde kullanabilmek

Her şeyden önce; bir çocuk, sevdiği video oyununu oynarken onun gözlerine bakın. Çok mutlu görülebilirler ama bir de çocuklarla, anne ve babalar olarak birlikte vakit geçirmek istediğinizi söylediğinizde ve birlikte zaman geçirdiğiniz esnada gözlerinde oluşacak parıltıyı gözlemleyin. İnanın, o parıltıyı fark ettikten sonra burada anlatmak istediklerimin çok daha fazlasını göreceksiniz. Bu sözleri bizzat deneyimlemiş, iki çocuk babası bir kişi olarak kaleme alıyorum. Video oyunları, çocuklarımız gibi, biz anne ve babaların sevdiği hobiler arasında olması çok doğal. Şiddet ve bağımlılık gibi unsurların, ebeveynler tarafından gözetim altında tutulması şartıyla rahatsız edici özellikleri de en aza indirilebilir. Hatta doğru yönlendirmelerle, ilerisi için olumlu adımların atılması bile sağlanabilir. Ayrıca eğitim ve öğrenim döneminde, pek çok eğitici video oyunu sayesinde, çocukların daha kolay öğrenebilmesine yardımcı olunabilir.

23 Nisan, çocuklarımızın önemini hatırlamak için harika bir fırsat

Her şeyden önce temelde aile sevgisi verilerek bir insanın yeşerebileceğini söyleyelim. Zamanının çoğunu video oyunlarıyla geçirmek, ilerisi için çocuğa olumsuz etkiler katacaktır. Ailelerin çocuklarla birlikte vakit geçirmelerininse, tahmin edilenin çok ötesinde katkı sağlayacağını ifade etmek gerekir. Çocuklarla birlikte vakit geçirmek, gezintilere çıkmak, mümkünse video oyunlarını bile birlikte oynamak, kısaca paylaşmak çok ama çok büyük önem arz ediyor. Çocuklarımızın, video oyunları sevgisini, doğru adımlar atılarak üretkenliğe çevrilmesinin anahtarı da ailelerde bulunuyor. Oğluma henüz çok küçükken, anlayacağı bir dille söylediğim gibi; eğer okulunu çok güzel okursan, başarılı olursan, sen de başka çocukların eğlenmesini sağlayacak oyunlar yapabilirsin.

Tüm bunları başarabilirler, başaracak olanlar da onlar zaten. Diğer bir açıdan bakarsak, video oyunlarının başarılı oldukları takdirde, bir ülkeye getirileri, maddi açının çok ötesine geçebiliyor. Eğitim ve öğretimin, kurumlarca gerçekleştirilmesinden önce de evlatlarımız için sağlam temellerin atılması, aileden gelecek sevgi ve özveriye bağlı oluyor. Lafı fazla uzatmadan, çocuklarımızla hiç olmazsa bugünden başlayıp, her alanda daha verimli vakit geçirebilmenin yollarını arayalım. Onları kendi istediğimiz mesleklere yönlendirmekten ziyade, hangi alanda yetenekli olduklarını keşfetmeye çalışalım. Bu arada büyüme aşamasında, video oyunları da dahil olmak üzere, her türlü oyun oynama fırsatını değerlendirmeleri adına yardımcı olalım. Mavi Kol ailesi adına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı yeniden kutluyor, çocuklarımızla ilgili söylediklerimi dikkate alacağınızı umut ediyorum. Daha üretken ve daha mutlu bir gelecek ümidiyle…