17 ay sonra Anthem

Anthem oyununa geri döndüm ama pişman oldum.

Anthem oyununun başarısızlıkla piyasaya sürüleceği daha gerçekleştirilen beta süreçlerinden belliydi. Ben bu oyunu PlayStation 4 Pro konsolumda denemiştim ve daha beta zamanlarında bile performans, sunucu ve grafik problemleri ile karşılaşmıştım. Bu oyunun sonunun ne olacağı belliydi yani. Yine de BioWare ekibine olan güvenimden ötürü çıkışı merakla bekledim, büyük bir sabırsızlık ile oyunu elde ettim, oynadım, inceledim ve sildim. Evet, her şey bu cümlem kadar kısa bir şekilde gerçekleşmişti. Yalnız, tüm bunların üzerinden 17 ay geçti. Boş zamanım da varken, tekrardan bu oyuna bir kere daha göz atmayalım mı yani?

Anthem

Can sıkıntısından Anthem oyununa geri dönmek

Şu anda aktif olarak oynadığım tek oyun Destiny 2 ve kendisinin güncel durumu gayet stabil. Birçok oyuncu, oyunda yapabilecek şeylerinin kalmadığını söyleyip, şikayetler yağdırıyor ama ben bu tip dönemleri seviyorum. Destiny 2 oyununda yapacak bir şeyim olmadığı için başka oyunlara zaman ayırabiliyorum. Bu noktada da açıkçası Anthem yapıtına bir şans vermek istedim. Sonuçta, ben bu oyunu oynamayalı kısmen 17 ay oldu ve belki o kadar zamanda gelen güncellemeler, en azından sunucu problemlerini düzeltmiştir. Açıkçası bu cümleme çok inanarak oyuna giriş yaptım ama bıraktığım oyunun aynısını görünce depresyona girdim.

Anthem, 17 ay sonra bile sunucu problemlerini aynen içerisinde bulunduruyor. Daha en baştan, oyuna giriş yapmaya çalıştığınız kısımda bile EA tarafının sunucularına bağlanamıyorsunuz, pilot verilerine erişilemiyor, benim bu fikir yazımdan daha uzun hata kodlarını okuyorsunuz filan… Çekilecek dert değil gerçekten. Eğer oyuna giriş yapmayı başarırsanız, aslında görevleri filan herhangi bir sunucu problemi olmadan oynayabiliyorsunuz ama bu sefer de oyun deneyiminiz bittiği zaman, daha ganimet ekranını görmeden oyundan atılıyorsunuz. Sebep? Tabii ki yine sunuculara bağlanamıyor olmanız.

Bu oyunu indireli daha 48 saat olmadı ama tekrardan silmeyi düşünmeye başladım bile. Bunu düşünmemin tek sebebi ise sunucu problemleri; oyunun temeline baktığım zaman evet, içerik problemini görüyorum ama ganimet kazanmak, bana hala gayet eğlenceli geliyor. Mesela, Destiny 2 oyununda Legendary veya Exotic seviyede bir silah düşürdüğüm zaman hiç heyecanlanmıyorum ama Anthem oyununda Masterwork ve Legendary seviyesi beni hala heyecanlandırıyor. Bu yüzden de aynı içerikleri tekrar ve tekrar ve tekrar ve tekrar oynamak bana şimdilik sıkıcı gelmiyor. Yalnız, bu noktada da başka bir problem karşıma çıkıyor.

Kimse yok mu?

Sunucu problemlerini atlatmanız mümkün değil ama diyelim ki atlattınız, sıkıcı içeriği dert etmiyorsunuz, kazanacak da ganimetleriniz hala duruyor. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, görevlere filan girmek olacak. Sosyal alanlarda özellikle yeni oyuncuları görüyorum. Bu çok güzel bir his ama yoğun saatlerde de, yoğun olmayan saatlerde de hiçbir Grandmaster seviyesinde oyuncu bulamıyorum. En kaliteli ganimetler için Stronghold tipi içeriklere girmek gerekiyor ve onları da açıkçası tek başıma bitirebilecek kadar usta değilim. Zaten oyuna daha yeni döndüm, tuşları bile tam oturtamadım kendi kafamda. Bu yüzden oyunu oynayamıyorum.

Yalnız, bazı yeni içeriklerin oyuna eklenmiş olması benim ilgimi çekti. O içeriklere de oyuncu bulmak zor oluyor ama en azından yapılabilecek yeni şeylerin olduğunu görmek, insanı biraz da olsa iyi hissettiriyor. Sezonluk mağaza ve alakalı içerikler filan da birkaç günlüğüne muhtemelen beni meşgul edebilirdi. Anlaşılan o ki Anthem oyununu şimdi terk edip, BioWare ekibinin büyük ve 2.0 güncellemesi ile geri dönmemiz gerekiyor. Yeniliklere rağmen bu oyun, hala ilk günkü gibi bir his veriyor ve ne yazık ki kendisini oynatmamak için elinden geleni yapıyor. Umuyorum ki 2.0 güncellemesi ile bu oyun çok daha iyi yerlere gelecek efendim.

17 ay sonra Anthem, ne yazık ki iyi bir noktada değil. Okuduğum kadarıyla özellikle de PC tarafında sunucu problemleri minimum seviyede ama ben bu oyunu konsolumda oynamayı tercih ederim. Sunucu problemlerinden ve oyuncu bulamama dertlerinden ötürü de ne yazık ki bu pek mümkün olmayacak. Açıkçası, PlayStation Store üzerinde başlayan yaz indirimlerinde bir Final Fantasy VII Remake veya Minecraft görmek istiyordum ama bu mümkün olmadı. Anthem oyununa da daha fazla katlanabileceğimi sanmıyorum. En azından bugün Destiny 2 oyununda haftalık içerikler yenilenecek. Birkaç gün onunla idare edebilirim.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
2
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x