Bizzat Valve patronu Gabe Newell tarafından, video oyunlarını geliştirme faaliyetlerinin artacağına dair açıklamalar gelmişti. Uzun süredir Steam platformuna odaklanan ve oyun geliştirmekten ziyade video oyunları satışına yönelen şirketten de böyle bir beklenti vardı. Oyun dünyasına yön veren oyunlara imza atan şirketin bu söyleminden sonraki ilk adımı, zaten geliştirilmekte olan Dota 2 temasını kullanacak olan kart oyunu Artifact idi. Şirkte bünyesinde 3 oyunun daha geliştirilmekte olduğu da söyleniyorken farklı bir atılım gerçekleştirildi. Valve; Firewatch oyunuyla tanınan ve In the Valley of Gods isimli oyunu geliştirmeye devam eden, Campo Santo ekibini bünyesine kattı.

Valve, Firewatch geliştirici ekibini bünyesine kattı

Valve tarafından gerçekleştirilen hamle, video oyunları gelişimi aşamasında güçlenerek ilerleyeceklerinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Campo Santo ekibinin ise, Firewatch ile adından söz ettirmeyi başarmış, çalışkan yapıdaki bir geliştirici topluluk olduğu biliniyor. Toplamda 12 kişiden oluşan bu ekibin, büyük bir markanın bünyesine katılmasıyla birlikte, atacağı adımlar da merak konusu olduğu söylenebilir. Bilindiği üzere son olarak Firewatch oyununun Nintendo Switch platformu için geliştirilme çalışmaları devam ediyordu. Ayrıca geliştirici ekip tarafından, In the Valley of Gods isimli bir video oyununun geliştirilmeye devam ettiği duyurusu yapılmıştı.

Valve, video oyunları geliştiriciliğine dair duraklama dönemini terk ediyor

Akıllara öncelikle Campo Santo ekibinin, mevcut çalışmaları terk ederek, Valve için özel oyunlar geliştirmeye başlayacağı yönünde söylentiler oluştu. Tüm söylentiler karşısında, Campo Santo ekibinden de bir açıklama gereği duyuldu ve gelecekte atacakları adımlara dair açıklamalar geldi. Gelen açıklamalar doğrultusunda; bu birleşmenin, ekibin çalışmalarını etkilemeyeceğini, yalnızca teknik anlamda bir güç birliğini kapsadığını anlıyoruz. Bir başka deyişle Campo Santo ekibi; bir yandan Firewatch oyununa yönelik atılımlara devam ederken, diğer yandan da In the Valley of Gods isimli oyununu geliştirmeyi sürdürecek. Zaten Campo Santo ekibi tarafından yapılan açıklamada da; Valve bünyesine katılmayı, ellerindeki işlere devam etmek şartıyla kabul ettiklerine dair cümleler bulunuyor.

Belki bir Half Life 3, Left 4 Dead 3 ya da Portal 3 gibi 3 rakamını kullanan efsanevi serilere ait yapımları hiçbir zaman göremeyeceğiz. Bununla birlikte bu birleşme kararıyla; video oyun dünyasının örnek alacağı oyunlara imza atan Valve, oyun geliştirme konusunda çalışmalar yaptığına dair söylemlerine farklı bir boyut gelmiş oluyor. Bu ikili birleşmenin firmalara ne şekilde yarar sağlayacaklar konusunda henüz yorum yapabilmek için çok erken. Tüm bu gelişmeleri, Gabe Newell liderliğindeki şirketten, ileriki zamanlarda özel oyunlar göreceğimizin bir işareti olarak algılayabiliriz.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster