2017 içerisinde bir ara bolca ganimet kutuları ve mikro ödemeler konuşuluyordu. Şu sıralar sular duruldu ama Juniper Research tarafından yayımlanan bir rapor, ortalığı tekrar hareketlendirecek gibi görünüyor. Çünkü Juniper Research ekibinin raporuna göre şu an ganimet kutuları ve dolaylı olarak mikro ödemeler, video oyunu dağıtımcılarına 30 milyar dolar kazandırıyor. Bu rakamın, 2022 senesinde 50 milyar doları bulması da bekleniyor.

Ganimet kutuları, video oyunu dağıtımcılarına 30 milyar dolar kazandırıyor

Bu araştırmalarda en çok kumar tipi olarak çalışan silah deseni tipi konulara değinildi. Bu konunun baş örneği ise tabii ki Steam ile Valve oldu. Juniper Research raporlarına göre Steam sayfası, kumar tipi desen alışverişi için en büyük platformlardan bir tanesi. Çünkü bu markanın hem kendisine ait bir mağazası bulunuyor, hem de bu mağaza üçüncü parti sitelere bir API yolu ile benzeri bir imkan sunuyor. Tabii burada Counter-Strike: Global Offensive kaplamaları üzerinden kumar oynana internet sitelerinden bahsediliyor.

Bahsettiğimiz raporlara göre Birleşik Krallık sınırları içerisindeki 11-16 yaş grubundaki 500 bin çocuk, daha önce Counter-Strike: Global Offensive kaplamaları üzerinden kumar oynadı veya benzer bir harekette bulundu. Bu da birçok yer için oldukça sevimsiz bir haber olabilir. Sonuçta bahsettiğimiz platformlarda, video oyunu ögeleri ticareti adı altında basbayağı kumar oynatılıyor ve bu kumara 11-16 yaş grubundaki çocukların da erişebiliyor olması gerçekten üzücü.

Ganimet kutuları, hayatımızda olmaya devam edecek

Valve daha önce bu konuda bir adım atacağını belirtmişti ve hatta bu adım atılmıştı fakat görülen o ki, atılan adım hiçbir işe yaramadı. Üzerine bir de yapılan araştırmalara göre bu marketten kazanılan paranın daha da artacağı, 50 milyar doları bulacağı söyleniyor. Bu da demek ki, mikro ödemeler ve ganimet kutuları hayatımızda bir süre daha olmaya devam edecek. Gerçekten üzücü.

Etiketler: