Öncelikle AKK/AKN belasından tamamen kurtulan, ardından da abonelerinin yükleme hızlarını birkaç Mbps arttıran TurkNet, yine yükleme hızları ile oynadı. Bu oynama sonucunda ise, sistemin aktif altyapısında kalan tüm abonelere 50 Mbps yükleme hızı sunulmaya başlandı. Tabii ki bu hızlara sahip olabilmek için ADSL değil, VDSL sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü ADSL sisteminde yükleme hızı zaten birkaç Mbps üzerine çıkamıyor.

TurkNet

Peki, diyelim ki bir TurkNet abonesi oldunuz. 50 Mbps civarında yükleme hızı alıp, almamaya uygun olduğunuzu nasıl kontrol edeceksiniz? Aslında bu sorunun cevabını direkt olarak şirketin internet sitesi veriyor. Eğer dilerseniz hemen aşağıdaki yolu izleyerek, kendi profilinizi kontrol edebilirsiniz.

Yeni hızlara uygun olup, olmadığınızı nasıl anlarsınız?

TurkNet bu konuda, “Müşterimizseniz, yapmanız gereken önce YAPA mısınız, VAE misiniz kontrol etmek. Bunun için Online İşlemler’e giriş yaptıktan sonra, soldaki menüden ‘Teknik Bilgiler’ seçeneğine girerek, ‘YAPA mı?’ sorusunun cevabına bakabilirsiniz. Eğer YAPA bölgesindeyseniz hız profiliniz ADSL mi yoksa VDSL midiye kontrol edin. Bunu da Online İşlemler’den tarifenize bakarak görebilirsiniz.

Bazı müşterilerimiz VDSL modem sahibi olmadığı için YAPA bölgesinde olmalarına rağmen ADSL modem kullanıyor ya da VDSL modem sahibi olmalarına rağmen kurulum ayarlarında bağlantılarını ADSL olarak seçebiliyor. Bu durumda aldıkları hız belirli bir limiti geçmeyecektir. YAPA bölgesinde olup da VDSL modem sahibi olan müşterilerimizin kurulumlarını ADSL yerine VDSL olarak yapmalarını ve hız testi yapmalarını tavsiye ederiz. Bu müşterilerimiz upload limitleri kalktığı için aktif altyapımızda olduklarından altyapılarının desteklediği en yüksek hızda upload görebilirler. Yani 16 Mbps’e kadar download hızı kullanan bir müşterimizin artık 3-5 Mbps’e kadar upload hızı alması mümkün.

Eğer YAPA’daysanız ve hız profiliniz 100 Mbps’e kadar tanımlıysa ve 1 Mbps’ten yüksek upload hızıgörmüyorsanız VDSL modem ile daha yüksek hızlar alıp almayacağınızı test etmeniz gerekiyor. Bunun için çevrenizden geçici olarak bir VDSL modem bulup bağlantı yaparak hız testi yapmalısınız. Eğer VDSL modem kullandıktan sonra eski hızından oldukça yüksek hızlarda download ve upload değerleri görüyorsanız VDSL modem yatırımı yapabilirsiniz. Çevrenizden modem bulamıyorsanız internetten güvenilir bir siteden VDSL modem alıp deneyebilirsiniz. Kutusuna zarar vermeden denedikten sonra eğer hızınız tatminkâr bir şekilde artmıyorsa, modemi iade gününü geçirmeden geri gönderebilirsiniz.” şeklinde bir tarif sunuyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster