The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle; küçük ev aletlerinin yanı sıra waffle, focaccia ve pizzalar için birçok yeni tarif ekliyor. Makineler birlikte çalışarak karakterlerinizin sıfırdan çeşitli yemekler pişirmesine, pizza veya waffle haline getirmeden önce hamur hazırlamasına olanak tanıyor. Pizza fırını ile oluşturabileceğiniz tüm yeni tariflere ve sıfırdan mükemmel pizza yapmak için mikseri nasıl kullanabileceğinize bu içeriğimizde bir göz atıyoruz. Buna ek olarak yemeklerin kökenlerine ve gerçek hayatta nasıl yapılabileceklerine de değiniyoruz tabii ki.

Pizzalar

Pizza fırını bağımsız bir makinedir ve satın alma modundan 685$ karşılığında satın alınabilir. Karakteriniz için açık ucu erişilebilir olacak şekilde bir tezgah üzerine yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra pizza yapmak için kullanabilecekler. Pizza fırını envanterinizde de taşınabilir ve “off the grid” olarak da kullanılabilir. Pizza fırını, stand mikseri ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Hamur, hazırlanmış sebzeler, et veya balık gibi malzemeleri oluşturmak için önce mikseri kullanırsınız. Laktoz ve et içermeyen alternatifleri de vardır. Bu hazır malzemeleri kullanmak pişirme maliyetini azaltır ve pizzalarınızın kalitesini artırır.

Stand mikserde hazırlayabileceğiniz çeşitli malzemeler vardır. Pizzalar ve focaccia için kullanabileceğiniz her şeyi ve bunları hazırlamak için nelere ihtiyacınız olduğunu burada bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan menüden yapmanın maliyeti ile ham malzemelerin maliyetini de ekledik. Eğer taze malzemeleriniz varsa, taze malzemeler kullan kutucuğunu işaretleyebilirsiniz ve bunların maliyeti normal fiyattan indirimli olacaktır.

İsimMalzemeYetenekÜcretiHam Ücreti
DoughFlour x 31$40$10 (Flour)
Prepped VeggiesVeg x 32$20$5 (Mushroom)
Prepped SeafoodFish x 33$55$6 (Perch)
Prepped MeatWrap Red Meat x 1 – Wrap White Meat x 14$55$40
Prepped Meat SubMeat Substitute x 34$20$6 (Mushroom)

Prepped Meat yapmak için bir Mushroom, Aubergine, Soy Bean veya Faux Meat Cube ve Canning yeteneğine ihtiyacınız olacak. Malzemeler envanterinizdeyken fırına tıklayın, Canning opsiyonunu seçin ve Prepped Meat en üstte yer alır ve sadece birinci seviyede yetenek gerektirir. Hazır malzemeler yapmak için sadece stand mikserine tıklayın ve açılır menüden istediğiniz seçeneği seçin. Sıfırdan hamur yapmak maliyetlidir, ancak bunun için ham malzemeleri satın alırsanız para tasarrufu yapabilirsiniz ve ayrıca yemeğinizin kalitesini de artırır.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pizza Marinara

Pizza alla marinara olarak da bilinen pizza marinara, Napoliten mutfağında sadece domates sosu, sızma zeytinyağı, kekik ve sarımsakla tatlandırılan bir pizza türüdür. Domatesli pizzaların en eskisi olduğu varsayılmaktadır. Bu pizzanın 1735 yılı civarında (ortaya çıktığı ve o dönemde zeytinyağı, çeri domates, fesleğen, kekik ve sarımsak kullanılarak hazırlandığı ve tarihsel olarak yoksul denizciler tarafından sıkça sipariş edildiği ve kolay muhafaza edilebilen malzemelerden yapıldığı için gemilerinde yapıldığı iddia edilmiştir.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Garlic x1 ve Tomato x11$22$30 (Dough), $50 (Garlic Seed) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra marinara sosu hazırlayın. Bunun için domates, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatları bir tencerede pişirin. Sosun kıvamı koyu olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra taze mozzarella peyniri dilimlerini sosun üzerine serpiştirin. Peynirin fazla olmamasına dikkat edin; marinara pizzada peynir ön planda değildir. Son olarak, pizza üzerine fesleğen yaprakları, ançüez, zeytin ve sarımsak dilimleri ekleyin. Biraz zeytinyağı ve kuru kekik de serpebilirsiniz. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin.

Cheese Pizza

Cheese Pizza, yapabileceğiniz en klasik pizzalardan biridir ve tarihi aslında pizzanın kendisidir. Pizzanın tarihi, çeşitli antik kültürlerin çeşitli malzemelerle temel yassı ekmekler üretmesiyle antik çağda başlar. Pizzanın öncüsü muhtemelen Romalılar tarafından panis focacius olarak bilinen ve üzerine malzemelerin eklendiği bir yassı ekmek olan focaccia idi. Modern pizza, 18. yüzyılda veya 19. yüzyılın başlarında İtalya’nın Napoli kentindeki benzer yassı ekmek yemeklerinden gelişmiştir.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Tomato x1 ve Cheese x11$20$30 (Dough), $24 (Tomato) ve $10 (Cheese)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra pizza sosu hazırlayın. Bunun için domates sosu, zeytinyağı, sarımsak, kekik, fesleğen ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra dört çeşit peynir kullanın. Bunlar mozzarella, kaşar, parmesan ve gorgonzola olabilir. Peynirleri rendeleyin veya küçük parçalara bölün. Peynirleri sosun üzerine bolca serpin. Peynirlerin her yere eşit dağılmasına özen gösterin. Son olarak, pizza üzerine biraz zeytinyağı gezdirin ve isterseniz kuru kekik serpin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pizza Margherita

Pizza Margherita; San Marzano domatesleri, mozzarella peyniri, taze fesleğen, tuz ve sızma zeytinyağı ile yapılan tipik bir Napoliten pizzadır. Popüler bir çağdaş efsaneye göre Margherita pizzası, Haziran 1889’da Capodimonte Kraliyet Sarayı’nın Napoliten pizzacı Raffaele Esposito’yu ziyarete gelen Kraliçe Margherita’nın onuruna bir pizza yapması için görevlendirmesiyle ortaya çıkmıştır. Esposito’nun hazırladığı üç farklı pizza arasından Kraliçe, İtalyan bayrağının renklerine bürünmüş bir pizzayı tercih etti: Kırmızı (domates), yeşil (fesleğen) ve beyaz (mozzarella).

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Tomato x1 ve Cheese x12$25$30 (Dough), $24 (Tomato) ve $10 (Cheese)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra ince dilimlenmiş mozzarella peyniri ve taze fesleğen yaprakları ekleyin. Üzerine biraz zeytinyağı gezdirin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 8-10 dakika kadar pişirin.

Pepperoni Pizza

Pepperoni olarak bilinen kurutulmuş baharatlı salam ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nın ardından İtalyan-Amerikan pazarlarında ortaya çıktı ama çok daha sonrasına kadar pizza malzemesi olarak kullanılmadı. Bazı tarihsel fotoğraflar, ilk olarak 1950 dönemlerini işaret ediyor. Bazı kişiler, pepperoninin restoran menülerinde ilk olarak kurutulmuş et mezesinin bir parçası olarak yer aldığından şüpheleniyor. Yine de bu konuda net bir bilgi bulunmuyor. Pepperoni Pizza ise ilk olarak kendisini Amerika içerisinde, İtalyanlar tarafından gösterdi.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Tomato x12$25$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpin. Daha sonra ince dilimlenmiş pepperoni salamı ekleyin. İsterseniz zeytin, mantar, biber gibi sebzeler de ilave edebilirsiniz. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-12 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra dilimleyin ve sıcak servis yapın.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Herb Focaccia

Focaccia aslında yassı mayalı fırında pişmiş bir İtalyan ekmeğidir. Roma gibi bazı çağdaş yerlerde, pizza bianca, yani beyaz pizza olarak da adlandırılan bir pizza tarzıdır. Focaccia, garnitür veya sandviç ekmeği olarak servis edilebilir ve yuvarlak, dikdörtgen veya kare şeklinde olabilir. Kuzeybatı İtalya’da, popüler bir varyant focaccia dolce olarak geçer ki bu da tatlı focaccia olabilir. Üzerine hafifçe şeker serpilir ve kuru üzüm veya bal içerebilir. Kuzeydoğu İtalya’da, focaccia veneta ise Paskalya dönemi için tipik bir yemektir; yumurta, şeker ve tereyağı bazlıdır ve panettone veya pandoro’ya benzetilir birçok kişi tarafından.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1 ve Any Herb x13$28$30 (Dough) ve $11 (Basil)

Gerçek hayatta yapmak için: Ekmek makinesinin haznesine sırasıyla 1 su bardağı artı 3 yemek kaşığı su, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, ekmek unu, toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve aktif kuru maya koyun. Makineyi hamur yoğurma ayarında çalıştırın. Ezilmiş sarımsak ve 1/3 su bardağı zeytinyağını küçük bir kasede karıştırın. Parmesan peyniri, maydanoz, soğan tozu ve kurutulmuş otların bir karışımını başka bir küçük kasede karıştırın. Fırını 220°C’ye önceden ısıtın. Ekmek makinesinden çıkan hamuru hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine yayın. Hamurun üzerine parmaklarınızla çukurlar açın. Sarımsaklı zeytinyağını hamurun üzerine gezdirin. Peynirli otları da serpin. Focaccia’yı fırında yaklaşık 20 dakika veya altın rengi olana kadar pişirin. Piştikten sonra dilimleyin ve servis yapın.

Pineapple Pizza

Hawaii pizzası veya diğer adı ile Pineapple Pizza, aslında Kanada kökenli bir pizzadır ve geleneksel olarak ananas, domates sosu, peynir ve jambon ya da domuz pastırması ile doldurulur. Yunanistan doğumlu bir Kanadalı olan Sam Panopoulos, 1962 yılında Chatham, Ontario, Kanada’daki Satellite Restaurant’ta ilk Hawaii pizzasını yaptı. Genellikle tatlı ve tuzlu tatları karıştıran Çin yemekleri hazırlama deneyiminden kısmen esinlenen Panopoulos; ananas, jambon, domuz pastırması ve diğer malzemeleri eklemeyi denedi. Bu eklemeler başlangıçta çok da popülerlik kazanmadı.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Pineapple x1 ve Tomato x13$28$30 (Dough), $20 (Pineapple) ve $20 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpin. Daha sonra ince dilimlenmiş jambon ve ananas parçaları ekleyin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra dilimleyin ve sıcak servis yapın.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pizza Caliente

Pizza Caliente aslında gerçek hayatta Pizza Diavola ile benzerlik gösteriyor. İlginç bir şekilde bu pizzanın tarihi net olarak bilinmiyor. Bazı taraflar bu pizzanın İtalya’dan çıktığını savunurken, bazıları da Amerika tarafını işaret ediyor. Basitçe anlatmak gerekirse Pizza Diavola ve oyundaki hali olan Pizza Caliente, aslında klasik bir pizzanın acı baharatlı bir versiyonudur.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Tomato x14$35$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Ezilmiş sarımsak ve tereyağını bir kasede karıştırın. Bir fırça yardımıyla hamurun üzerine sürün. Rendelenmiş mozzarella peyniri, ançüez, siyah zeytin ve dilimlenmiş domatesleri hamurun üzerine yayın. Zeytinyağı, kırmızı biber, kekik, fesleğen, maydanoz ve tuz karabiberi bir kasede karıştırın. Bu sosu da pizzanın üzerine gezdirin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 15 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra dilimleyin ve sıcak servis yapın.

Sweet Corn Pizza

Bazı insanlara göre eğer daha önce pizzanıza mısır koymadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Pizza Mimosa her ne kadar var olsa da mısır kesinlikle pizza için en popüler malzeme değildir. Bu tatlı ve mısırlı pizzada; mısır sosu, peynir, taze mısır, taze soğan, fesleğen, öğütülmüş antep fıstığı ve sıcak bal bulunmaktadır. Sweet Corn Pizza, genellikle bir yaz pizzasıdır.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1 ve Tomato x14$30$30 (Dough) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Domates pestosu veya fesleğen pestosu seçin. Pesto sosunu hamurun üzerine eşit şekilde yayın. Mısır tanelerini, kırmızı biberi, zeytinyağını, tuz ve karabiberi küçük bir kasede karıştırın. Bu karışımı pizzanın üzerine serpin. Rendelenmiş mozzarella peyniri veya kaşar peyniri ekleyin. İsterseniz jambon, pastırma veya sucuk gibi et ürünleri de ilave edebilirsiniz. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra dilimleyin ve sıcak servis yapın.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Garden Pizza

Garden Pizza aslında adından da tahmin edebileceğiniz üzere bahçenizde yetişen ürünleri kullanarak yapmak isteyeceğiniz bir pizzadır. Bahçeniz yoksa, evinizde halihazırda var olan taze malzemeleri de bu pizza için kullanabilirsiniz. Aynı şey aslında oyun için de geçerli.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1 ve Prepped Veggies x15$35$30 (Dough) ve $18 (Prepped Veggies)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra ince dilimlenmiş mozzarella peyniri ekleyin. Üzerine istediğiniz sebzeleri serpiştirin. Örneğin, mantar, soğan, biber, mısır, ıspanak, brokoli gibi. Sebzelerin pişmesi için biraz zeytinyağı gezdirin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra üzerine taze fesleğen yaprakları veya maydanoz serpin.

Canadian Bacon Pizza

Gerçek hayatta Canadian Bacon Pizza olarak izine pek rastlayamamış olsak bile pizzalara pastırma eklemek özellikle ülkemiz için çok da yabancı bir şey değil. Oyun içerisindeki bu pizza da zaten adıyla belli ettiği şeyi tamamen yapıyor ve klasik bir pizzanın üzerine pastırma ekliyor.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Tomato x15$40$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra ince dilimlenmiş mozzarella peyniri ve kaşar peyniri ekleyin. Üzerine ince dilimlenmiş Kanada pastırması ve ananas dilimleri serpiştirin. Pastırma yerine jambon da kullanabilirsiniz. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Kebab Pizza

Kebap pizza, kebap eti ve diğer malzemelerle hazırlanan İsveç usulü bir pizzadır. İtalyan ve Orta Doğu mutfaklarının bir kombinasyonu olan kebap pizza, 1980’lerde Orta Doğulu göçmenler tarafından yaratılmıştır. Ortaya çıkışından bu yana popülaritesi artan kebap pizza, bugün İsveç’in en popüler pizzalarından ve genel olarak en popüler fast food yemeklerinden biridir. Popülerliği nedeniyle İsveç’in yanı sıra tüm İskandinavya’da kültürel açıdan önemli bir konuma ulaşan yemek, zaman zaman popüler kültür ve siyasete de konu olmaktadır.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Tomato x16$45$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra ince dilimlenmiş mozzarella peyniri ekleyin. Üzerine pişmiş döner kebab, ince doğranmış soğan ve domates dilimleri serpiştirin. Acı sos olarak isot veya harissa kullanabilirsiniz. Sosu damla damla veya çizgi şeklinde pizzanın üzerine gezdirin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin.

Sfincione

Sicilya pizzası; Sicilya, İtalya’da ortaya çıkan bir pizzadır. Sicilya pizzası aynı zamanda sfincione veya soslu focaccia olarak da bilinir. Bu pizza türü 19. yüzyılın ortalarında Batı Sicilya’da popüler bir yemek haline geldi ve 1860’lara kadar Sicilya’da genellikle tüketilen pizza türü oldu. Sonunda Kuzey Amerika’ya biraz değiştirilmiş bir biçimde, daha kalın kabuklu ve dikdörtgen şeklinde ulaştı. Geleneksel Sicilya pizzası genellikle kalın hamurlu ve dikdörtgen şeklindedir, ancak yuvarlak ve Napoliten pizzaya benzer de olabilir. Genellikle soğan, ançüez, domates, otlar ve caciocavallo ve toma gibi sert peynirlerle doldurulur. Diğer versiyonlarda peynir bulunmaz.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Tomato x1 ve Cheese x16$50$30 (Dough), $24 (Tomato) ve $10 (Cheese)

Gerçek hayatta yapmak için: Bir karıştırma kabında unu ve tuzu karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açın. Ilık suyu ve instant kuru mayayı havuzun içine ekleyin. Karıştırmadan önce mayanın aktive olması için 5-10 dakika bekleyin. Zeytinyağını ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Unu yavaş yavaş karışıma ekleyin ve ele yapışmayacak bir hamur elde edene kadar yoğurun. Yoğurduktan sonra hamuru karıştırma kabında üzerini örtüp, yaklaşık 1 saat mayalanması için oda sıcaklığında bekletin. Hamurun hacmi iki katına çıkmalıdır. Sos için, domates sosunu, domates salçasını, kekiği, biberiyeyi, soğan pulunu, ezilmiş sarımsağı, zeytinyağını, tuzu ve karabiberi karıştırın. Sosu bir kenarda bekletin. Mayalanan hamuru yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine aktarın ve üzerine bastırarak yayın. Parmak uçlarınızla çukurlar oluşturun. Sosun tamamını hamurun üzerine yayın, yaydığınız sosun üzerine dilimlenmiş soğanları ve jambon dilimlerini yerleştirin. Rendelenmiş kaşar peynirini hamurun üzerine serpin. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Önceden ısıtılmış 220°C’ye fırında yaklaşık 20-25 dakika veya hamur altın rengi olana kadar pişirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Seafood Pizza

Deniz mahsullü pizza, ana malzeme olarak deniz mahsulleri kullanılarak hazırlanan pizzadır. Deniz mahsullü pizzada taze, dondurulmuş veya konserve formda birçok deniz mahsulü malzemesi kullanılabilir. Bazı perakende pizza zincirlerinin yanı sıra daha küçük restoranlar da tüketicilere deniz mahsullü pizzalar sunmaktadır. Yemeği hazırlamak için balık, kabuklu deniz ürünleri, istiridye, deniz tarağı, midye, karides, kalamar, ıstakoz ve scungilli gibi çeşitli deniz ürünleri kullanılabilir. İmitasyon deniz ürünleri de kullanılabilir. Taze veya dondurulmuş deniz ürünleri kullanılabileceği gibi bazı versiyonlarda konserve ton balığı gibi konserve deniz ürünleri de kullanılabilir.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Seafood x1 ve Prepped Veggies x17$65$30 (Dough), $18 (Prepped Seafood) ve $18 (Prepped Veggies)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates sosu hazırlayın. Bunun için domates, zeytinyağı, sarımsak, kekik ve tuz karabiberi bir tencerede kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra ince dilimlenmiş mozzarella peyniri ekleyin. Üzerine istediğiniz deniz ürünlerini serpiştirin. Örneğin, karides, midye, kalamar, ton balığı, somon gibi. Deniz ürünlerinin pişmesi için biraz zeytinyağı gezdirin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve 15 dakika kadar pişirin.

Tikka Masala Pizza

Bir kere daha adı ile her şeyi açıklayan Tikka Masala Pizza aslında klasik bir pizzanın Tikka Masala sosu eklenmiş hali. Gerçek hayatta genellikle tavukla da yapılan ve yer yer Hindistan pizzası olarak da kendisini gösteren Tikka Masala Pizza, şimdi oyunda sizi bekliyor.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Tomato x17$60$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $24 (Tomato)

Gerçek hayatta yapmak için:

Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra tikka masala sosu hazırlayın. Bunun için tavuk göğsü, yoğurt, limon suyu, sarımsak, zencefil, tuz, karabiber, kimyon, zerdeçal, kırmızı biber ve kişniş karıştırın. Tavukları bu karışıma bulayın ve buzdolabında en az 2 saat marine edin. Daha sonra tavukları bir tavada kızartın ve küçük parçalara ayırın. Aynı tavada soğan, domates salçası, krema ve su ekleyin ve sosu kaynatın. Sosun kıvamı akışkan olmalı. Sosu pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra kızarmış tavuk parçalarını ve rendelenmiş kaşar peynirini ekleyin. Fırını 250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-12 dakika kadar pişirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pizza Quattro Stagioni

Pizza quattro stagioni veya diğer adı ile dört mevsim pizzası, İtalyan mutfağında farklı malzemelerle dört bölüm halinde hazırlanan ve her bölümü yılın bir mevsimini temsil eden bir pizza çeşididir. Enginar, ilkbaharı; domates veya fesleğen yazı; mantar, sonbaharı ve jambon, prosciutto veya zeytin de kışı temsil eder. İtalya’da çok popüler bir pizzadır. Tipik olarak domates sosu ve peynir kullanılarak hazırlanır. Pizza quattro stagioni çoğunlukla pizzanın dört ayrı bölümüne enginar, domates veya fesleğen, mantar ve jambon, prosciutto veya zeytin eklenerek yapılır. Başka malzemeler de kullanılabilir. Taze pişmiş veya konserve enginar da kullanılabilir.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Meat x1 ve Prepped Veggies x18$65$30 (Dough), $40 (Prepped Meat) ve $18 (Prepped Veggies)

Gerçek hayatta yapmak için: Öncelikle pizza hamuru hazırlayın veya hazır alın. Hamuru elinizle veya merdaneyle 20 cm çapında açın ve hafifçe yağlanmış bir pizza taşına veya fırın tepsisine yerleştirin. Sonra domates, taze fesleğen ve kekik ile hazırlanan sostan hamurun üzerine eşit şekilde yayın. Üzerine rendelenmiş mozzarella peyniri serpin. İlk bölümü dana jambon dilimleriyle kaplayın. İkinci bölümü siyah zeytin, yeşil biber ve soğan dilimleriyle kaplayın. Üçüncü bölümü mantar dilimleriyle kaplayın. Dördüncü bölümü enginar dilimleriyle kaplayın. Her bölümü tuz ve karabiberle tatlandırın. İsteğe bağlı olarak zeytinyağı gezdirin. Fırını 230-250°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı kenarları altın rengi olana ve peynir iyice eriyene kadar yaklaşık 10-15 dakika pişirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Artful Focaccia

Artful Focaccia, aslında Herb Focaccia ile aynı bir pizza. Sadece, bu tarifte yemeğin üzerinde bir sanat yapılıyor; malzemeler kullanılarak farklı şekiller oluşturuluyor. Artful Focaccia, belki bu oyuna özel olarak görünebilir ama gerçek hayatta da Herb Focaccia, sanat ile sunulabiliyor.

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1, Prepped Veggies x1 ve Any Herb x19$39$30 (Dough), $18 (Prepped Veggies) ve $11 (Basil)

Gerçek hayatta yapmak için: Artful Focaccia için Herb Focaccia tarifini izlemeniz yeterlidir. Sadece, bu yemeğin üstüne kendi kreatifliğinizi kullanarak malzemelerle bir şeyler yapmaya çalışmalısınız. Yeşilliklerden ağaçlar veya benzeri şeyler yaparak, yemeği süslemelisiniz.

Curious Pizza

Oyuna özel olan pizzamız ise Curious Pizza. Bu pizza herhangi bir uzaylı meyvesi kullanılarak hazırlanıyor ve focaccia’da olduğu gibi, bu yemek için de envanterinizde tüm malzemelere ihtiyacınız olacak. Eğer bunu servis ederseniz, laktoz içermediği ve vejetaryenlere uygun olduğu için herkesi heyecanlandıracağı kesin. Ayrıca karakterinize odaklanmış bir güçlendirme sağlar ve beklenmedik başka sonuçları da olabilir. Malum, işin içinde uzaylılar var…

Oyunda yapmak için:

MalzemelerYetenekMaliyetHam Maliyet
Dough x1 ve Any Alien Fruit x110$220$30 (Dough)

Gerçek hayatta yapmak için: Eğer gerçek hayatta uzaydan meyve getirebilirseniz, tabii ki bu pizzayı yapabilirsiniz ama o zamana kadar meyvelerden tatlı pizzalar yapmayı deneyebilirsiniz. Mesela, pizzanız için bir çilek reçeli hazırlayın. Bunun için 2 su bardağı çilek, 1 su bardağı toz şeker ve 1/4 su bardağı suyu bir tencerede kaynatın. Reçel kıvamına gelince ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Reçeli pizza hamurunun üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra rendelenmiş beyaz çikolata serpin. Fırını 200°C’ye önceden ısıtın ve pizzayı 10-15 dakika kadar pişirin. Pişen pizzayı fırından çıkarın ve dilimleyin. Üzerine taze çilek dilimleri yerleştirin. Daha sonra da isteğe bağlı olarak pudra şekeri veya krema ile servis yapın.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Wafflelar

Waffle makinesi, ruh haliniz üzerinde benzersiz etkileri olan bir çift de dahil olmak üzere 11 waffle yapabiliyor. Burada her bir tarife ve ne gerektirdiğine bir göz atıyoruz. Waffle makinesi build-buy kataloğundan 280 dolara satın alınabiliyor ve sekiz renk seçeneği bulunuyor. Beş gıda kalitesi, üç güç tüketimi ve sadece iki güvenilirlik derecesine sahiptir. Bununla birlikte, kendi kendini temizleyen, kırılmaz ve daha hızlı hale getirmek için yükseltebilirsiniz.

Özellikle kırılmaz özelliğe yükseltmeniz önerilir. Waffle makinesi taşınabilir, ancak yükseltilmiş bir versiyon yolda size çok daha iyi hizmet edecektir. Waffle’larınızı yapmadan önce, hamurunuzu hazırlamanızı sağlayan stand mikserine de bir göz atmak isteyebilirsiniz. Stand mikseri un, bir yumurta veya süt ve şekerden hamur oluşturmanızı sağlar. Ayrıca laktozsuz hamur oluşturmak için güçlü bitki sütü kullanmanıza da izin verir.

Hamur yapmanın maliyeti 45 dolardır ya da malzemeleri Henford-On-Bagley’deki marketten ayrı ayrı satın alırsanız un, şeker ve yumurta için 10’ar dolar ve normal ya da güçlü bitki sütü için 15 dolar ödeyerek 30 – 35 dolar arasında bir maliyet elde edersiniz. Malzemeleri hazırlamak için stand mikserine tıklamanız ve açılan menüden istediğiniz seçeneği seçmeniz yeterlidir. Hamuru sıfırdan yapmak waffle’larınızın kalitesini artıracaktır. Ancak, hamuru ayrı olarak yapmak daha pahalıdır, bu nedenle kaliteyi maliyetle takas etmiş olursunuz. Ayrıca, üretilebilmesine rağmen laktozsuz hamur şu anda waffle makinesinde kullanılamıyor.

Plain Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 11$15

Gerçek hayatta yapmak için: Yumurta ve şekeri bir kapta iyice çırpın. Süt, yağ, vanilya, kabartma tozu, tuz ve unu ekleyip karıştırın. Waffle makinenizi yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Sade waffle’ınız hazır. Afiyet olsun!

Berry Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1, Berry veya Berry Jam x 21$20

Gerçek hayatta yapmak için: Yumurta ve şekeri bir kapta iyice çırpın. Süt, yağ, vanilya, kabartma tozu, tuz ve unu ekleyip karıştırın. Hamura yaban mersini veya istediğiniz başka bir meyveyi ilave edin. Waffle makinenizi yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Üstünü yaban mersini veya diğer şeylerle süsleyebilirsiniz

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pumpkin Spice Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 veya Pumpkin x 12$25

Gerçek hayatta yapmak için: Büyük bir kasede, un, şeker, kabartma tozu, karbonat, balkabağı baharatı ve tuzu karıştırın. Başka bir kase veya büyük bir ölçü kabında, ayran, balkabağı püresi, yumurta ve tereyağını çırpın. Unlu karışımın üzerine sıvı karışımı dökün ve spatula ile hafifçe karıştırın. Fazla karıştırmayın. Balkabağı karışımından yaklaşık yarım su bardağı alın ve waffle makinesine dökün. Hafifçe kapatın ve altın rengi ve çıtır olana kadar yaklaşık 4-5 dakika pişirin. Üstünü balkabağı veya diğer şeylerle süsleyebilirsiniz.

Chicken and Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 ve Prepped Meat x 13$40

Gerçek hayatta yapmak için: Tavuk göğsünü küçük küçük doğrayın ve bir kaseye alın. Üzerine soya sosu, bal, zencefil ve sarımsak tozu ekleyip harmanlayın. Buzdolabında en az yarım saat marine edin. Yumurta ve şekeri bir kapta iyice çırpın. Süt, yağ, vanilya, kabartma tozu, tuz ve unu ekleyip karıştırın. Waffle hamurunuz hazır. Waffle makinenizi yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak tutmak için fırında bekletin. Marine ettiğiniz tavukları bir tavada kızartın. Üzerine susam serpin. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine tavukları yerleştirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Banana Split Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1, Plantain x 1, Chocoberry veya Chocolate Syrup x 24$40

Gerçek hayatta yapmak için: Yumurta ve şekeri bir kapta iyice çırpın. Süt, yağ, vanilya, kabartma tozu, tuz ve unu ekleyip karıştırın. Waffle hamurunuz hazır. Waffle makinenizi yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak tutmak için fırında bekletin. Muzları soyun ve uzunlamasına ikiye kesin. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine muz dilimlerini yerleştirin. Her bir waffle’ın ortasına birer top dondurma koyun. Çikolata sosu ile gezdirin.

Apple Bacon Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1, Prepped Meat x 1 veya Apple x 15$55

Gerçek hayatta yapmak için: Pastırmayı küçük küçük doğrayın ve bir tavada kızartın. Yağını süzün ve bir kaseye alın. Elmaları soyun ve küçük küçük doğrayın. Bir tencerede su, şeker, tarçın ve limon suyunu kaynatın. Elmaları ekleyip yumuşayana kadar pişirin. Suyunu süzün ve bir kaseye alın. Yumurta ve şekeri bir kapta iyice çırpın. Süt, yağ, vanilya, kabartma tozu, tuz ve unu ekleyip karıştırın. Waffle hamurunuz hazır. Waffle makinenizi yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak tutmak için fırında bekletin. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine pastırma serpiştirin. Elmaları da pastırmanın üzerine yerleştirin. Her bir waffle’ın ortasına birer top kaymak koyun ve Bal gezdirin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Mushroom Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 veya Mushroom x 26$30

Gerçek hayatta yapmak için: Mantarları temizleyin ve küçük küçük doğrayın. Bir tavada zeytinyağı, tuz, karabiber ve kekik ile soteleyin. Suyunu çekene kadar pişirin ve bir kaseye alın. Waffle hamuru için; yumurta ve şekeri krema kıvamı alıncaya kadar çırpın. Üzerine erittiğiniz tereyağı ve sütü ekleyin. Çırpmaya devam edin. En son kuru malzemeleri un, kabartma tozu, vanilyayı da eleyin ve karıştırın. Boza kıvamını alacaktır. Waffle makinenizi fırça yardımı ile yağlayın ve hamuru makineye dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak tutmak için fırında bekletin. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine mantarları yayın. Rendelenmiş kaşar peyniri serpin ve fırında peynirler eriyene kadar tutun.

Cured Fish Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 ve Prepped Seafood x 17$50

Gerçek hayatta yapmak için: Waffle hamuru için; 2 adet yumurta, 4 yemek kaşığı toz şeker, 1 su bardağı süt, 1/4 (çeyrek) su bardağı sıvı yağ, 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozu, bir çimdik tuz ve 2 su bardağı unu bir kasede çırpın. Hafif akışkan bir hamur elde edin. Waffle makinesini yağlayın ve hamurdan bir kepçe kadar dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Tuzlu balık için; 500 gram somon balığını küçük parçalara bölün. Bir kavanoza 1/4 (çeyrek) su bardağı tuz, 1/4 (çeyrek) su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı doğranmış dereotu koyun. Balık parçalarını da ekleyip kavanozu kapatın. Buzdolabında en az 12 saat bekletin. Peynirli krema için; 200 ml krema, 100 gram beyaz peynir ve 2 yemek kaşığı doğranmış maydanozu bir kasede karıştırın. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine peynirli krema sürün. Tuzlu balık parçalarını da kremanın üzerine yerleştirin. Maydanoz yaprakları ile süsleyin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Saffron Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 ve Saffron x 28$65

Gerçek hayatta yapmak için: Waffle hamuru için; 2 adet yumurta, 1/4 (çeyrek) su bardağı toz şeker, 1/4 (çeyrek) su bardağı erimiş tereyağı, 1 su bardağı süt, 1/4 (çeyrek) çay kaşığı safran, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, bir tutam tuz ve 2 su bardağı unu bir kasede çırpın. Hafif akışkan bir hamur elde edin. Waffle makinesini yağlayın ve hamurdan bir kepçe kadar dökün. Üzeri kızarana kadar pişirin. Hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Bal kreması için; 200 ml krema, 2 yemek kaşığı bal ve 1/4 (çeyrek) çay kaşığı safranı bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Waffle’ları tabaklara alın ve üzerine bal kremasından gezdirin. İsteğe göre meyve veya fındık ile süsleyin.

Heart’s Desire Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1 ve Pomegranate x 19$70

Gerçek hayatta yapmak için: Yumurta ve şekeri rengi açılıp, köpürene kadar çırpın. Üzerine süt, kabartma tozu, vanilin, un, tuz ve sıvı yağ ekleyip çırpmaya devam edin. Hafif akışkan kıvamlı bir harç elde edin. Waffle ya da tost makinesini kızdırın ve yağlayın. Hazırladığınız harçtan bir kepçe kadar dökün. Makinanın kapağını kapattıktan sonra orta ısıda, aralarda kontrol ederek pişirme işlemini gerçekleştirin. Hazırladığınız waffle karışımı bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Renk alıp, dışı çıtır içi daha yumuşak kıvamda kalarak pişen waffle’ları servis tabağına alın. Nar ekşisi ve balı karıştırın ve waffle’ların üzerine gezdirin. Nar taneleri ile süsleyip, afiyetle yiyin.

The Sims 4 oyununa Home Chef Hustle ile eklenen yemekleri hem oyunda, hem de gerçek hayatta yapıyoruz

Pleasantly-Unpleasant Waffles

Oyunda yapmak için:

MalzemeYetenekMaliyet
Batter x 1, Trash Fruit x 1 ve Strawberry x 110$50

Gerçek hayatta yapmak için: Tahmin edebileceğiniz üzere Pleasantly-Unpleasant Waffles, gerçek hayatta mevcut değil ama bu yemeğin verdiği deneyimi şu şekilde tekrarlayabiliriz: Yumurta ve şekeri rengi açılıp, köpürene kadar çırpın. Üzerine süt, kabartma tozu, vanilin, un, tuz ve sıvı yağ ekleyip çırpmaya devam edin. Hafif akışkan kıvamlı bir harç elde edin. Waffle ya da tost makinesini kızdırın ve yağlayın. Hazırladığınız harçtan bir kepçe kadar dökün. Makinanın kapağını kapattıktan sonra orta ısıda, aralarda kontrol ederek pişirme işlemini gerçekleştirin. Hazırladığınız waffle karışımı bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Renk alıp, dışı çıtır içi daha yumuşak kıvamda kalarak pişen waffle’ları servis tabağına alın. Nar ekşisi, bal, hardal ve mayonezi karıştırın ve waffle’ların üzerine gezdirin. Nar taneleri ile süsleyip, afiyetle yiyin.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster