Bir düşünün, belki bazı tanıdıklarınız vardır; parasıyla, yaptıklarıyla çaktırmadan hava atarlar. İçeriğimizi okuduğunuzda o tanıdıklarınız aklınıza gelebilir diye söylüyoruz çünkü geliştirdikleri oyunun çok satmasından yakınan birisinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz kişi Bethesda ekibini lideri Todd Howard; neredeyse hesap makinelerinde bile oynanacak hale gelen The Elder Scrolls V: Skyrim oyununun ve şirket bünyesindeki diğer oyunların, sürekli yeni bir platforma çıkmasının sebebini oyunculara, bir başka deyişle, satış başarısına bağlıyor. Ayrıca Steam cephesinden açıklanan rakamlarla, bazı noktalarda da haklı olduğunu gösteriyor. Haberimizin devamında, konuyla ilgili detayları sizler için derledik, buyurunuz.

The Elder Scrolls V: Skyrim, hala aylık milyonlarca kişi tarafından oynanıyor

The Elder Scrolls V: Skyrim, kalplerdeki yerini kimselere bırakmıyor

Barselona’da düzenlenen Gamelab etkinliğinde konuşan Todd Howard, kendisine yöneltilen soruları, tüm içtenliğiyle yanıtladı. Sorulardan bir tanesi; şirketin sürekli olarak eski oyunlarını, farklı platformlar için yeniden piyasaya sürmesiyle alakalıydı. Bu konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Todd Howard’a göre; şirket bünyesindeki eski oyunların, farklı platformlar için yeniden piyasaya sürülmelerinin en büyük nedeni, bu oyunların hala oyuncular tarafından büyük rağbet görmesi. Eğer oyuncular, farklı platformlar için eski oyunları görmekten hoşlanmıyorlarsa, o oyunları oynamayı bırakmaları gerekiyor, diyor Todd Howard.

Gerçekten de bu ünlü oyun geliştiricisinin sözlerine karşın, The Elder Scrolls V: Skyrim oyununun aktif oyuncu sayıları incelendiğinde, Bethesda ekibinin liderinin haklılığı gözler önüne seriyor. Valve tarafından yayımlanan Steam en çok oynanan oyunlar 2018 listesine baktığımızda, The Elder Scrolls V: Skyrim oyununun, anlık olarak ortalama 50.000 kişi tarafından oynandığını, 1 aylık toplam oyuncu sayısının da 1 milyon civarında olduğunu görüyoruz. Bu da Tood Howard’ın sözlerini doğrular nitelikte bir örnek teşkil ediyor.

Verilen rakamların, tek bir platform için olduğunu, oyunun çalıştığı diğer platform verilerinin de var olduğunu hatırlatalım. Özellikle oyunun tek kişi tabanlı bir oyun olduğunu hesaba kattığımızda, yakalanan başarıyı göz ardı etmek bir hayli güçleşiyor. Tabii ki Bethesda yeni projelerle de gündeme gelmeyi sürdürecektir ama altın yumurtlayan bir tavuğa sahip olduklarının da altını çizmek gerekiyor. Muhtemelen; The Elder Scrolls VI gelinceye kadar da bu satış stratejisini devam ettirme yoluna gideceklerdir.