SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition incelemesi

Daha önce çok dikkat çekmiş olan SteelSeries Aerox 3, yenilendi ve tekrardan piyasaya sürüldü.

Üretici
SteelSeries
Dağıtımcı
SteelSeries
Platform
PC
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
Kasım 2022
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
70 EUR - 1000 TL
Tür
Oyuncu Faresi
Bağlantı
Kablolu

SteelSeries Aerox 3 isimli oyuncu faresini 2021 senesinde sizler için incelemiştim. Kendi zamanında dünyanın en hafif oyuncu farelerinden biri olan bu ürünü çok da beğenmemiştim. Yani, sunulan deneyim güzeldi ama öyle çok muhteşem bir seviyede de değildi. Şimdi ise aynı ürün elden geçirildi ve SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition olarak tekrardan oyuncuların karşısına çıktı. Yenilenen bu sürüm, aslında 2020 senesinde piyasaya sürülen haline tasarım yönünde çok benziyor. Ürün yine mat siyah rengine boyanmış halde ve üzerinde bal peteği tarzında kesilmiş olan bir gövde tasarımı var. RGB tipi ışıklandırma desteği de mevcut.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, orijinal versiyonu gibi dünyanın en hafif oyuncu faresi olmayı planlıyor ve bunun ışığında da karşımıza 60 gramlık bir donanım çıkıyor. Eğer işin içine kabloyu katarsanız da 90 gram civarı bir oyuncu faresi elde etmiş oluyorsunuz. Kablolu olarak kullanılabilecek olan bu oyuncu faresi, tasarım olarak güzel görünüyor ve kesinlikle de hafif hissettiriyor. Yalnız, tüm bunların üzerine gelen portatif yapının zayıflığı birazcık sıkıntı çıkartabilir. Şöyle ki ürünün üzerinde kabloyu depolayabileceğiniz bir alan yok ve çantanızdaki filan çok küçük bölmeleri kullanmayı planlıyorsanız, ürünün portatif yapıya destek vermemesi sizi üzebilir.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, bir önceki hali ile benzer bir yapı kalitesine sahip. Ürünün tasarımından ötürü ne yazık ki fareye baskı uyguladığınız zaman bazı çatırtılar duyabiliyorsunuz. Aynı zamanda, oyuncu faresinin üzerindeki bazı tuşlar da çok derin noktalara kadar basılabiliyor. Bu da birazcık rahatsız edici olabiliyor. Yine de tasarım kalitesinde ufak da olsa bir iyileştirme var; en azından 2020 senesindeki versiyonu kadar kötü değil durum. Bu arada, bahsi geçen oyuncu faresi IP54 seviyesinde derecelendirildi. Yani, ufak su sıçramalarına ve tozlara karşı dayanıklı. Farenin kendisi gibi Golden Micro da aynı dereceye sahip.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, her büyüklükteki elde rahatça kullanılabiliyor. Ayrıca ürünü kavrayacağınız noktalar mat bir yapıya sahip olduğu için elinizin altında bir kayganlık durumu da oluşmuyor. 2020 senesindeki versiyonuna göre bu oyuncu faresinin ayakları da çok daha iyi bir durumda ama kablo tarafında neredeyse hiçbir değişiklik yok. Neredeyse iki metrelik bu kablo, ne yazık ki hiç kaliteli hissettirmiyor. Kablonun tek iyi yanı, değiştirilebilir olması. Yani, gerçekten rahat bir kablo kullanmak istiyorsanız, en azından bunu yapabiliyorsunuz. Bu arada, farenin üzerinde USB-C tipi giriş bulunuyor kablo için.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, bazı noktalarda hiç gelişmemiş

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition; Optical (LED) sensör teknolojisini bulunduruyor ve sensörün modeli de TrueMove Core. 200 DPI ile 8500 DPI arasındaki değerlerde çalışabilen bu oyuncu faresi, 1000 Hz gibi bir yenileme hızına da sahip. Ayrıca, diğer birçok oyuncu faresinde olduğu gibi bu üründe de DPI değerini 100’lük basamaklar altında değiştirebiliyorsunuz. Yenileme hızı da özelleştirilebiliyor ve 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz ile 1000 Hz arasında seçim yapılabiliyor. Yalnız, tüm bunlar zaten 2020 senesindeki versiyon ile aynı. Farklı olan tek şey, fareyi kaldırdığınız zaman artık çok daha uzun bir mesafede sensörün hareketi takip ediyor olması.

Lift Off Distance olarak da adlandırılabilecek olan bu durum, 3.6 milimetrede sabit gibi görünüyor ama bazen duruma göre daha da yukarıya çıkabiliyor. Bu yüzden, oyun sırasında farenizi yeniden konumlandıracak olursanız, oyun içerisinde de bu hareket algılanacaktır. Bu da ne yazık ki olumlu bir şey değil. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, 2020 senesindeki versiyonda bu mesafe çok daha düşüktü ve problem çıkartmıyordu; SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition ise bu noktada birazcık hayal kırıklığı yaratıyor. Benzer bir hayal kırıklığı, bu ürünün mekanik butonlarında da var. Ürünün üzerinde ne yazık ki sadece 6 adet buton bulunuyor.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition üzerindeki butonların tamamı tekrar programlanabiliyor ve bunlardan iki tanesi de yanlarda yer alıyor. Özellikle de MMORPG tipi oyunlar oynuyorsanız, bu buton sayısı size yetmeyecektir. Bu arada, butonlar arasında profil ve DPI değeri değiştirme işlevi gören noktalar da var. Tekerlek ise 24 seviyeden oluşuyor ve açıkçası buton konusunda en yüksek kaliteyi de tekerlek sunuyor. Kaliteyi hissedebileceğiniz bir diğer nokta ise hem tıklama seslerinin çok sessiz olması, hem de 13ms gibi bir gecikme değerinin sunulması. Eğer çok ama çok rekabetçi oyunlar oynamıyorsanız, 13ms değeri sizin için problem olmayacaktır.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition ürününden tam olarak yararlanabilmek için SteelSeries GG isimli yazılıma ihtiyacınız var. Bu yazılım, Windows ve macOS için tam destek sunuyor. Bu sayede, bu fareyi Apple markasının ürünlerinde de tam destekli bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, SteelSeries GG için herhangi bir hesap gerektirmiyor ve kendi üzerinde hafıza desteği sunuyor. Günümüzde birçok donanım üreticisi kendi yazılımlarını oyunculara sunuyor ve bana soracak olursanız, en kaliteli deneyimi ve en geniş desteği, bu yazılımlar arasından SteelSeries GG sunuyor. SteelSeries markası bu noktada övgüyü hak ediyor.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition

SteelSeries markasının bu serisine bir şans daha verilmeli mi?

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, Black Matte Finish (Onyx) ve White Matte Finish (Snow) olarak sunuluyor. Yani, bu ürünü iki farklı renkte elde edebiliyorsunuz. SteelSeries markasının mekanik anahtarlarına sahip olan bu ürün, 80 milyon tıklama ömrüne sahip ve aynı zamanda da pençe, parmak ucu ve avuç içi tiplerindeki tutuş şekillerini destekliyor. Temel yapısı ABS plastik olan bu oyuncu faresi, üzerinde üç farklı ışıklandırma alanına sahip ve tel örgülü kablosu da neredeyse 2 metre uzunluğunda. Ürünün boyutları da SteelSeries markasının verdiği rakamlara göre 120.55mm x 57.91mm x 21.53mm olarak görünüyor.

Tüm bunlara rağmen SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, orijinal versiyonu ile karşılaştırdığınız zaman pek de farklı hissettirmiyor. Yani, tabii ki yer yer iyileştirmeleri görebiliyorsunuz ve hatta hissedebiliyorsunuz ama büyük resme baktığınız zaman öyle çok etkili bir şey karşınıza çıkmıyor. Bu noktada SteelSeries markasının attığı en olumlu adımlardan bir tanesi, bu yeni oyuncu faresinin, önceki farenin yerine geçiyor olması. Bu geçiş sırasında da herhangi bir fiyat değişikliği yaşanmıyor. Yani, önceki oyuncu faresi de 70 EUR idi, bu da aynı şekilde. Ülkemizdeki fiyatlandırma biraz değişebiliyor ama kağıt üzerinde bu ürün de 1000 TL civarında olacak.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition gibi bir oyuncu faresini aslında birçok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Asıl kullanım şekli, tabii ki video oyunları üzerinde olacak. Yapılan iyileştirmelerin ışığında bu oyuncu faresini sizlere oyunlar için kesinlikle önerebiliriz. Donanımın hafif yapısı, çok düşük olan gecikme değeri, birçok taban üzerinde adeta yağ gibi kayıyor olması, video oyunlarında güzel bir deneyim sunuyor. Bu noktada sadece fareyi kaldırdığınız zaman minimum 3.6 milimetreye kadar sensörün hareketlerinizi takip edebiliyor olması biraz sıkıntı çıkartabiliyor. Yalnız, bu dediklerimiz de her oyun için geçerli sayılmaz.

Mesela, MMORPG tipi oyunlarda SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition, düşük buton sayısı yüzünden sizi memnun etmeyebilir. Aynı şey FPS tipi oyunlar için de geçerli; bu sefer de buton sayısı problem olmasa bile sensörün havada bile hareketleri takip edebiliyor olması, en çok FPS tipi oyunları olumsuz etkiliyor. Günlük ve/veya ofis kullanımında da farenin kablosuz kullanılmıyor olması, tekerleğin sağ ve sol kaydırma desteğini bulundurmaması ve adımlarının çok sert olması, rahatsız bir deneyim oluşturacaktır. Yani, MMORPG ve FPS tipi oyunlar hariç, diğer tüm yapıtlar için bu oyun oldukça uygun. Kendisini belki evde ve ofiste de kullanmak isteyebilirsiniz.

SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition
SteelSeries Aerox 3: 2022 Edition
Olumlu
Deneyimleyebileceğiniz en hafif ve en hızlı oyuncu farelerinden biri.
Neredeyse hissedilmeyecek kadar düşük bir gecikme değeri sunuluyor.
Fare ayaklarının tasarımı ve materyali sayesinde ürün adeta yağ gibi kayıyor.
Her el büyüklüğü ve tutuş pozisyonu başarıyla destekleniyor.
Olumsuz
Dizüstü bilgisayar çantalarına sığmayacak yapısı; pek portatif değil.
MMORPG tipi deneyimler için üzerinde yeterli sayıda buton yok.
3.6 milimetre ve daha üstünde sensörün hareketlerinizi takip edebiliyor olması.
Günlük ve ofis kullanımı için kablolu yapı uygun değil; tekerlek de yetersiz.
8