SteelSeries Aerox 3

SteelSeries Aerox 3 incelemesi

SteelSeries Aerox 3, oldukça ilginç tasarımıyla birlikte maksimum hafifliği sunuyor.

Üretici
SteelSeries
Dağıtımcı
SteelSeries
Platform
PC, Xbox One ve Xbox Series X/S
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
10 Kasım 2020
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 650 TL
Tür
Oyuncu Faresi
Bağlantı
Kablolu

Donanım incelemeleri kategorisinde geçen ay Razer Viper Ultimate ile karşınıza çıkmıştım. Oldukça hafif bir oyuncu faresi olan o ürün, birçok farklı alanda benim ağzımı açık bırakmayı başarmıştı. Ben, ondan daha hafifi olamaz derken, bu ay da SteelSeries Aerox 3 ile tanıştım. Benim net olarak ölçmem mümkün olmadı ama resmi verilere göre bu oyuncu faresinin ağırlığı tam 57 gram. Tabii bu hafiflik, bazı oyuncular için ekstrem seviyede olabilir. Sonuçta, elimizin altındaki ürünü gerçekten hissetmek isteriz. Ayrıca bu hafiflik tasarıma da olumsuz bir etki bırakabilir ama bunlara zaten detaylıca inceleme yazımızda göz atacağız.

Biraz önce de söylemiş olduğum gibi SteelSeries Aerox 3, sadece 57 gram. Bu oyuncu faresi, özellikle hafifliği ve hızlılığı ile ön plana çıktığı için aslında ürünün her noktasında alakalı izler görüyoruz. Mesela, bu ürünün dış tasarımında oldukça hafif bir kasa kullanılıyor ve hafiflik konusunda daha da ileriye gidebilmek için büyük delikler açılıyor. Aynı zamanda cihazın içindeki elektronik parçaların sayısı da oldukça az. Yalnız, bu noktada ürünün kalitesiz olabileceğini de düşünmeyin; hafifliğin yanında kaydırma hareketlerinin hızı ve gecikme değerleri de bu oyuncu faresi için oldukça önemli gibi görünüyor.

Yine tasarımın üzerinden gitmiş olacağım ama cihazın bu kadar delikli olması, aynı zamanda kendisinin tozlara veya üzerine dökülebilecek sıvı şeylere karşı çok daha korumasız olduğunu gösteriyor olabilir. SteelSeries, bu olayın önüne geçebilmek adına bir de AquaBarrier sistemi hazırladı. Bu sistem sayesinde SteelSeries Aerox 3, IP54 derecesine sahip. Bu da demek oluyor ki cihazda öncelikle toza karşı bir koruma bulunuyor. Bu koruma sayesinde ürün, normal işleyişine zarar verebilecek seviyede toz geçirmiyor. Ayrıca, sıçrayan suya karşı da bir koruma bulunuyor; eğer gövdeye herhangi bir şekilde su sıçrarsa, ürüne zarar gelmiyor.

SteelSeries Aerox 3, IP54 derecesi ile aslında oldukça önemli bir yere sahip; daha önce hiçbir oyuncu faresi bu dereceyi alamamıştı. Yine de bu derece, sadece bahsettiğim açıklamaları karşılıyor. Yani, ürün tamamen su ve toz geçirmez değil. Eğer bu oyuncu faresini bir kova suyun içine sokarsanız, kendisini %100 ihtimalle bozacaksınız. Eğer bu ürünü denizde veya havuzda kullanmayı planlamıyorsanız, bir sonraki önemli nokta olan sensöre geçebiliriz. Sensör olarak bu oyuncu faresi, SteelSeries TrueMove Core isimli çok hafif bir sensör kullanıyor. Bu sensör sayesinde de cihaz, 200 ila 8500 CPI/DPI değerleri arasında çalışabiliyor.

SteelSeries Aerox 3

SteelSeries Aerox 3, sadece hafifliği ile ön plana çıkmıyor

Ben normalde çok abartılı tasarımları sevmem. Kullanacağım oyuncu faresi de herhangi bir ürün gibi görünsün isterim. Bu çok pahalı oyuncu farelerinde gördüğümüz uzay üssü temalı tasarımlar filan beni hep rahatsız etmiştir. SteelSeries Aerox 3, o tip bir tasarıma sahip değil ama deliklerinden ötürü kendisine alışamayacağımı düşünmüştüm ama hiç de öyle olmadı. Kendi tarzıma hiç uygun olmasa da ben bu oyuncu faresinin tasarımından memnun kaldım. Özellikle karanlık ortamda RGB tipi ışıklandırmayı da açtığınız zaman oldukça güzel bir ortam elde edebiliyorsunuz. Cihaz her yerinden ışık çıkarttığı için gece lambası olarak bile kullanabilirsiniz.

Bu arada, ürünün tamamının deliklerle kaplanmış olması sağlamlık konusunda sizi şüpheye de düşürmesin. Siyah mat renkle kaplanmış bu ürün, ABS plastik yapısına sahip ve elinizin altında da oldukça sağlam bir şekilde duruyor. Ayrıca, tutuş şekli olarak da sadece pençe ve parmak ucu öneriliyor. Ben genelde hafif bir pençe pozisyonu ile fare kullandığım için ergonomik anlamda herhangi bir problem çekmedim. Tam tersine, ürün çok hafif olduğu için eski oyuncu faremi kullanırken yaşadığım bilek ağrım da azaldı. Ben zaten hiçbir ağırlık hissettirmeden, elimle birlikte kayacak bir ürün kullanmayı tercih ederdim. SteelSeries Aerox 3 de öyle bir oyuncu faresi.

SteelSeries Aerox 3, üzerinde toplamda 6 adet düğme bulunduruyor ve bunlar da mekanik anahtarlar ile geliyor. Bu anahtarların tabii ki tıklama ömrü de var ve onlar da 80 milyon olarak ölçülmüş durumda. Ben henüz tıklama ömründen ötürü herhangi bir oyuncu faresi kaybetmedim ama 80 milyon gibi bir rakamın da standartların çok üstünde olduğunu ayrıca söylemek isterim. Ayrıca bu oyuncu faresi, kablolu bir yapıya da sahip. USB-C tipi bir kablo ile gelen bu ürün, süper tel örgülü bir yapıya sahip. Bu yapı sayesinde kablo, standart kablolardan çok daha esnek olabiliyor. Yalnız ben bu esnekliği kendi deneyimim sırasında pek fark etmedim.

Daha önce de söylediğim gibi SteelSeries TrueMove Core isimli bir sensör kullanan SteelSeries Aerox 3, en fazla 8.500 CPI değeri sunuyor ve sizler de bu değeri 100 CPI olarak kademe kademe arttırabiliyorsunuz. Tabii ki donanım hızlandırması bulundurmayan bu oyuncu faresi, aynı zamanda 1000 Hz/1 ms değerlerinde tarama oranına sahip ki bu sayede refleksinizi konuşturabiliyorsunuz. Genel anlamda bu sensör ve doğal olarak ürünün oyun performansı, sektörün en iyisi değil. Daha fazla para ödeyerek, çok daha iyi performans veren ürünlere sahip olabiliyorsunuz ama bu ürün, kendi kategorisi altında en iyilerinden biri gibi duruyor.

SteelSeries Aerox 3

Bu oyuncu faresi kimlere hitap ediyor?

SteelSeries Engine, SteelSeries Aerox 3 ile alakalı ayarlar yapmanız için gereken bir yazılım. Bu yazılım sayesinde hem oyuncu faresinin üstündeki ışıklandırmayı özelleştirebiliyorsunuz, hem de programlanabilir tuşları değiştirebiliyorsunuz. Bunlar zaten artık bir standart haline geldi; CPI değerini değiştirmekten filan bahsetmiyorum bile. Bu noktada dikkatimi çeken en güzel şey, aslında RGB tipi ışıklandırmanın Discord ve bazı video oyunları ile uyumuydu. Mesela, Discord üzerinden bildirim gelince veya Counter-Strike: Global Offensive gibi oyunlarda can değerinizi gösterebilecek ışıklandırmalar seçebiliyorsunuz.

Genel anlamda, böylesine hafif bir oyuncu faresinin en rahat şekilde nişancı tipi oyun oynayan kişilere hitap edeceğini düşünüyorum. MMORPG tipi çok fazla programlanabilir tuş isteyen oyunlara özel zaten oyuncu fareleri bulunuyor. Nişancı oyunlarına özel olan ürünler de var ama SteelSeries Aerox 3, kendisini bu türlerin hiçbiriyle bağdaştırmıyor. Yani, ürün aslında herkese ve her oyun tipine hitap edebilecek şekilde ama en iyi deneyimi çok hafif fare kullanmayı seven oyuncular, eli hafif olan oyuncular ve nişancı tipi refleks gerektiren oyunları oynamayı seven oyuncular elde edecektir diye düşünüyorum.

Yalnız, maksimum performans istiyorsanız, SteelSeries Aerox 3 sizin aradığınız oyuncu faresi olmayacaktır. Bu ürün oldukça başarılı ve birçok oyuncu tarafından da tercih edilebilecek seviyede ama kesinlikle en iyisi değil. Özellikle sensör tarafında katlarca kez başarılı olan oyuncu fareleri bulunuyor. Ayrıca, bu ürünün tamamen kablolu olduğunu da belirtmek isterim. Ürün, kablosuz olarak kullanılmıyor ama aynı farenin kablosuz sürümü de bulunuyor; SteelSeries Aerox 3 Wireless adına sahip. Kendisinden bu inceleme yazımda bahsetmedim; işin içine kablosuz yapı girince daha fazla şeyden bahsetmek gerekiyor.

SteelSeries Aerox 3, ülkemizde 650 TL civarında satılıyor. Bu ürünün yurt dışındaki resmi satış fiyatı ise 60 Dolar. Aynı ürünün kablosuz hali ise 1000 TL. Yurt dışında da bu fiyat 90 Dolar. Henüz kablosuz olan ürünü denemedim ama açıkçası böyle bir oyuncu faresi için kablosuz olsa bile 1000 TL verilmesi gerektiğini düşünmüyorum. 650 TL, hatta indirim yakalayabilirseniz daha düşük fiyatlar bu ürün için oldukça uygun. Bu arada, SteelSeries markasının daha uygun fiyatlara da oyuncu fareleri bulunuyor ama onların hafiflik, kaydırma hızı ve tasarım gibi konularda SteelSeries Aerox 3 kadar öne çıktığını sanmıyorum.

SteelSeries Aerox 3
SteelSeries Aerox 3
Olumlu
57 gramlık oldukça hafif ve hoş tasarımlı bir oyuncu faresi.
Ele gayet güzel bir şekilde oturuyor ve hızlıca kontrol edilebiliyor.
IP54 ile derecelendirilmiş olması; toza ve suya karşı koruma.
RGB tipi ışıklandırması ve yazılım desteği gayet başarılı.
Olumsuz
Sensörde pek de etkileyici özellikler bulunmuyor.
Yan tuşlara basmak biraz sünger gibi hissettirebilir.
Çok hafif olması eli ağır olan oyuncular için sıkıntı çıkartabilir.
Sadece pençe ve parmak ucu tipi tutuşlar için konforlu olması.
7