Steam platformunun Çin versiyonu, alfa sürecine girdi

Valve, sessiz sedasız Çin’deki çalışmalarını sürdürüyor.

Son güncelleme:

Steam platformunun, bilgisayar oyunculuğu üzerindeki etkisi su götürmez bir gerçek. Bu durum, ülkemizde olduğu kadar internetin devlet kontrolü altında olduğu Çin’de de geçerli. Yıllar boyunca yasal bir gri alanda Çin’deki operasyonlarını sürdüren Valve, görünüşe göre artık bir resmiyet kazanmak üzere. 2018 yılında duyurulan Steam platformunun Çin versiyonu, alfa sürecine girdi. Bu yerel versiyon, tüm dünyada erişilebilen dijital oyun dağıtım platformumuzdan biraz daha farklı özelliklere sahip olacak.

Steam

Steam platformunun Çin versiyonu, ne gibi değişikliklere uğrayacak?

Bildiğiniz üzere internet, Çin’de tamamen devlet gözetimi altında. Halkın internet üzerinden erişebildikleri siteler, dünyanın kalan kısmına kıyasla bir hayli kısıtlı. Erişilebilen siteler de Çin hükümetinin ağır sansürüne uğruyor. Sızdırılan son bilgilere göre, Steam platformunun bu versiyonu, sansürlerin yanı sıra bazı ek sınırlamalara da maruz kalacak. Yeni sınırlamalardan en dikkat çekeni, platform üzerinden açılan her oyundan önce, beş saniyelik bir devlet mesajının yayımlanacak olması. Bu mesajda da Çin Hükümeti, oyunculardan zararlı oyunları boykot etmesini ve oyun oynarken ölçülü olunması gerektiği gibi tavsiyelerde bulunuyor. Zaten platformda bulunan her oyun devlet onayı aldıktan sonra erişilebiliyor.

Steam platformunun Çin versiyonunda sosyal özellikler de kısıtlanıyor. Bu kısıtlamalara göre ülkenin hiçbir vatandaşı, sisteme kayıt olurken istediği profil fotoğrafını veya kullanıcı adını seçemeyecek. Böyle bir talebi olanların ise Çin Hükümeti yetkili kurumlarına başvuru yaparak onay alması gerekecek. Tabii bu süreç ile uğraşmak istemeyen oyuncular ise platformu varsayılan profil fotoğrafı ile kullanmak zorunda kalacak. Kullanıcı adında da aynı durum geçerli, devlet onayı olmayan oyuncular platformu sistemin atadığı kimlik numarası ile kullanabilecekler.

Tüm bu kısıtlamaların dışında belki de oyuncuları en çok rahatsız edecek olan uygulama ise bazı oyunlar için geçerli olan oynanabilirlik saatleri. Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive, sadece devletin belirlediği saatler içerisinde oyuncularca erişilebiliyor. Eğer olur da Steam platformunun Çin versiyonunu kullanmak isterseniz, sizler için şu hatırlatmayı da yapalım: Bu versiyon tamamen Çin’in yerel saatine göre çalışıyor. Eğer sizde bu versiyon üzerinden Dota 2 veya Counter-Strike: Global Offensive oynamak isterseniz, kendinizi Çin yerel saatine göre ayarlamanız gerekecek.

Deneme Yazar
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x