Valve tarafından; Steam kullanıcılarını, video oyunu geliştiricilerini ve yayıncılarını sevindirecek bir dönem başlatıyor. Bundan böyle video oyunu geliştiricileri ve yayıncılarına daha rahat erişimin sağlanabileceği, organizasyon ana sayfası, beta sürümü olarak Steam platformunda yer alacak. Oyuncular, bu sayfalar vasıtasıyla; hem ilgi duydukları oyunları daha kolay fark edebilecek, hem de geliştirici ve yayıncılara ait listelere zorlanmadan ulaşabilecekler. Steam yetkilileri tarafından, bazı ufak tefek hataların henüz düzeltilemediği gerekçesiyle, bir süreliğine beta olarak hayata geçirilen bu yeni proje ile ilgili detayları, haberimizin devamında aktaralım dilerseniz.

Steam platformunda, geliştirici ve yayıncı anasayfaları özelliği beta olarak başladı

Steam, oyuncularla geliştiricileri kucaklaştırıyor

Giriş kısmında bahsettiğimiz organizasyon ana sayfası sayesinde; oyuncular, beğendikleri oyunların geliştirici ekiplerinin ve yayıncılarının listesini görebilecekler. Bu listeleri takip ederek, bahsi geçen firmaların yeni yapımları ve bu yapımların son durumları hakkında da kolayca bilgi edinmiş olacaklar. Ayrıca tüm geliştirici ve yayıncılara, Steam platformu üzerinden; kendilerine has olarak profil oluşturma hakkı verilecek ve bu firmalar, oyun kataloglarını kendi profil sayfalarından, düzenli bir biçimde sergileyebilecekler. Kullanıcılar da sevdikleri oyunları, sosyal medya platformlarında olduğu gibi beğenerek bir çeşit takip etme şansı elde edecek.

Tabii sistemin bazı sorunlarının da olabileceği konuşuluyor. Özellikle; her yeni satın alınan oyunla birlikte, kullanıcı ana sayfasında oluşabilecek karmaşayı önlemek adına bazı adımlar da atıldığı Valve ekibi tarafından belirtiliyor. Bu kapsamda; kütüphanedeki tüm yapımlar yerine, ana sayfanın üst kısmında, en son oynanan oyunların geliştirici ve yayıncıları ön plana çıkacak. Anlattığımız bu yeni gelen uygulamanın, özellikle bağımsız geliştiriciler için bir fırsat olduğunun da altını çizelim. Büyük bir karmaşa içerisinde, kendilerine yer bulmakta zorlanan bağımsız geliştiriciler için imkanlar sunulacak. Kendi profil sayfalarında, yalnızca tek bir oyun üreten geliştiriciler de yeni projeleri hakkında bilgi paylaşımlarını, yine profillerinin ana sayfalarından yapabilme imkanı bulacaklar.

Toparlayacak ve bazı detayları ekleyecek olursak; oyuncular sevdikleri oyunları işaretleyecekler ve bunlara dair haberler ve gelişmeler, Steam ana sayfasının en üst kısmında onları karşılayacak. Ayrıca merak ettikleri ve takip ettikleri video oyunu, geliştirici ekip veya oyun yayıncılarına ait gelişmeler, elektronik posta yoluyla kendilerine iletilecek. Bahsettiğimiz uygulamanın şu anda açık beta haliyle kullanıma açıldığını, dileyen kullanıcıların göz atabileceğini hatırlatalım.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster