Sony, PC ve PlayStation 5 için uyumlu olan monitörler ve kulaklıklar duyurdu

Inzone markası altında PC platformunu hedefleyen ama PlayStation 5 konsolu da destekleyen oyuncu donanımları geliyor.


Sony, öncelikle PC platformundaki oyuncuları hedeflediğini söylediği Inzone adlı yeni bir oyun donanımı serisini duyurdu. Salı günü bir medya etkinliği sırasında tanıtılan Inzone serisinde birkaç oyun monitörü ve kulaklık bulunuyor. Sony, Inzone markasını, “PC oyuncuları için bir marka” olarak tanımlasa da duyurulan ilk donanım, PlayStation 5 ve muhtemelen diğer konsollarla da uyumlu olacak. Sony şirketinin söylediğine göre, estetik olarak monitörler ve kulaklıklar da PlayStation 5 ile görsel uyum sağlayacak şekilde tasarlandı.

Bu yaz 900 USD gibi bir fiyatla piyasaya çıkacak olan Sony şirketinin amiral gemisi olan Inzone M9 monitörü, HDR ile 4K çözünürlük, 144 Hz yenileme hızı ve değişken yenileme hızı teknolojisi sunuyor. Daha ucuz olan M3 (530 USD) 240 Hz değerinde 1080p çözünürlük sunuyor. PlayStation 5 kullanıcıları için Inzone M9, konsolların HDR ayarlarını otomatik olarak optimize etmesine olanak tanıyan otomatik HDR ton eşleme sağlar ve film izlerken sinema moduna ve oyun oynarken de oyun moduna otomatik olarak geçer.

Kulaklıklar ise gürültü önleme, 360 uzamsal ses ve 32 saatlik pil ömrü sunan özel Inzone H9 ile 300 USD gibi bir fiyat etiketinden başlıyor. 230 USD üzerinden satılan Inzone H7 içerisinde gürültü engelleme özelliği yok ancak pil ömrünü 40 saate kadar uzatıyor, en ucuz ürün olan Inzone H3 ise kablolu bir yapıya sahip. Inzone H9 ve Inzone H7, PlayStation 5 konsolunda ekran göstergesi içerir, oyun ve sohbet dengesi ile birlikte gelir ve Tempest 3D AudioTech ile birlikte çalışır; yeni nesil teknolojilere destek verir.

The Washington Post tarafına konuşan Kazuo Kii, şirketin PC için oyun pazarına geç kaldığını ve özel ürünleriyle tüketicileri kazanmayı umduğunu kabul etti ve, “PlayStation 5 kullanıcılarına odaklanmadığımızı söylemiyoruz. Ancak oyun alanı için monitörlere ve kulaklıklara geç kaldığımız için yetişme şansımız olduğuna inanıyoruz.” dedi. PC için oyun ekipmanlarının piyasaya sürülmesi, Sony şirketinin PC platformunda oyun alanına girme konusunda ciddi olduğunun bir başka işaretidir. PlayStation tarafının patronu olan Jim Ryan, geçen ay bir toplantı sırasında şirketlerinin 2025 yılına kadar yıllık sürümlerinin yarısının PC ve mobil cihazlarda olmasını beklediğini de söylemişti.