Dışarıdan bakıldığında, başkasının yaptığı iş genelde kolay görünür ama o işi yapan kişi de hep kendi işinin zorluğundan yakınır. Video oyunu dünyasında, bir oyunun; özellikle de AAA kalitesindeki bir oyunun geliştirilme aşamasının ne kadar zor olacağı bilinse de; bu oyunlar, en ağır eleştirilere maruz kalmaktan kurtulamazlar. İşte bu AAA oyunları bünyesinde bulundurduğundan ötürü, belki de en fazla takdir gören ve maddi kazanç elde eden firmanın patronu da işlerindeki sıkıntılardan ve bunları yapmak zorunda olduklarından bahsetti bir röportajda. Buyurunuz bakalım; acaba neymiş Sony Interactive Entertainment başkanı Shuhei Yoshida’nın, konuyla ilgili görüşleri ve sıkıntıları?

Sony Interactive Entertainment başkanı, AAA kalitesindeki oyunların zorluklarından bahsetti

Sony Interactive Entertainment başkanı; oyunlar ya tekli, ya da çoklu oyunculu olmalı, diyor

Develop Award 2018 ödüllerinden Devolop Legend Award 2018’e layık görülen Shuhei Yoshida; ödül töreni öncesinde MCVUK’a bir röportaj verdi. Aldığı ödüllerle alakalı olarak da röportajın konusu, video oyunu gelişimiyle alakalıydı. Bilindiği üzere özellikle PlayStation 4 platformu için geliştirdikleri AAA kaliteli oyunlarla, video oyunları dünyasının gündemini sıklıkla meşgul eden Sony Interactive Entertainment ekibinin liderine, haliyle bu oyunlarla ilgili sorular yöneltildi. Alınan yanıtlar gayet içten ve öğüt içerir nitelikteydi.

Her bir projeye başladıklarında, çok büyük bir de riskin içine girdiklerini ifade eden Shuhei Yoshida; AAA kalitedeki oyunların kalitesinin büyüklüğünden ve hızlı gelişiminden bahsetti. Geliştirilen oyundan başarılı sonuç elde edildiğinde, yapılanların sanat ve teknoloji adına şaşırtıcı olduğunu belirten Sony Interactive Entertainment başkanı; büyük ve genellikle açık bir dünyada, gerçekçi karakterleri ve farklı yaratıkları keşfederek, saatler boyunca vakit geçirmenin sağladığı eğlenceye dem vurdu. AAA oyunları yapımındaki riskleri de değerlendiren Shuhei Yoshida; yatırımların büyüklüğü nedeniyle, her AAA kalitedeki video oyunu geliştirilme esnasındaki baskının büyüdüğünü söyledi.

Öte yandan, deneyimli ismin sözleri arasında, tekli ve çoklu oyunculu oyunların nasıl yapılması gerektiğine dair görüşleri de yer ediyordu. Bir oyunun içerisine, yarım yamalak bir biçimde tekli ve çoklu oyunculu modların karıştırılmasını yanlış bulduğunu ifade eden Shuhei Yoshida; AAA kalitedeki oyunların hakkını verecek şekilde geliştirilerek ya tekli ya da çoklu oyunculu olması gerektiğini savundu.