Özellikle PC platformunda, oyunların korsana karşı yenik düşmemesi adına DRM uygulamaları kullanılıyor. Bu uygulamalardan en popüler olanı ise birçok video oyunu geliştiricisi ve dağıtımcısı tarafından kullanılan Denuvo. Tabii her oyun DRM ile çıkmıyor, bazı oyunlar tamamen korumasız olarak da piyasaya çıkıyor. Oyuncular, DRM olan oyunlar ile olmayan oyunları karşılaştırdığı zaman da oldukça ilginç sonuçlarla karşılaşıyordu. Çünkü DRM olmayan oyunlar daha iyi performans gösteriyordu. Sony ise bu konuda ilginç bir adım atmaya hazırlanıyor olabilir.

Sony

Sony tarafından geçtiğimiz günlerde doldurulan bir patent bilgisine göre ekip, artık DRM uygulamalarını üçüncü parti ekiplerin elinden tamamen alacak ve kendisi yönetecek. Patente göre artık üçüncü parti geliştiriciler, mesela Ubisoft, EA ve Activision, DRM kullanmayacak, Sony bu korumaları Blockchain üzerine kaydedecek. Bahsetmiş olduğumuz bu patent, şirketin tüm sistemlerini de kapsıyor. Yani, sadece video oyunlarından bahsetmiyoruz. İşin içinde müzikler, filmler ve çok daha fazlası da bulunuyor. Yani, belli ki ekip çok büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.

Özellikle kripto paralar ile gün yüzüne çıkan Blockchain teknolojisi, dijital ürünlerin size olduğunu kanıtlamak için bir nevi şifreleme kullanıyor. DRM uygulamaları ise çok daha farklı bir yol izliyor. Bu izlenen yol, sizin bilgisayarınızdan ve şirketlerin sunucularından geçtiği için de birçok video oyununda performans sıkıntılarına yol açıyor. Blockchain ise o şekilde işlemiyor.

Sony, DRM yerine Blockchain kullanınca, ne olacak?

Tabii Sony ekibinin artık DRM yerine Blockchain kullanacak olması, PlayStation 4 kullanıcılarını pek etkilemiyor. Çünkü eğer böyle bir değişiklik yapılacak olursa, PlayStation 4 kullanıcıları herhangi bir şey hissetmeyecektir. Fakat diğer sistemlerde daha farklı tepkimeler de oluşabilir. Tüm bunların haricinde, bahsettiğimiz ekip aynı patent içerisinde bazı izinlerden de bahsediyor. Bu izinler direkt olarak PlayStation 4 konsolu ile alakalı. Öyle ki patente göre farklı cihazlarda, farklı bölgelerde, Blockchain teknolojisi devreye girebilir.

Yapılacak olan tüm bu değişiklikler eğer sadece basit bir teknoloji değişimi ise ve ardında kullanıcılar ile alakalı herhangi bir sebep bulunmuyorsa, bu oldukça normal bir haber diyebiliriz. Fakat Sony, böyle bir değişikliği yaparken, Blockchain teknolojisini kullanarak, özellikle PlayStation Network sistemine farklı özellikler katabilir. Mesela, yapılan bu değişiklikler ile sisteme otomatik bir iade özelliği eklenebilir. Daha kolay bir hediye sistemi eklenebilir. Son olarak, bizler pek sanmıyoruz ama bu teknoloji değişimi sırasında PlayStation Network sistemine takas veya satın alınmış oyunu tekrar satış yapma sistemi de gelebilir. Tabii böyle bir sistem gelirse, eminiz ki kutulu oyunların ölüm fermanı olacaktır bu durum.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster