Sony ekibi, 2017 mali senesinin raporlarını açıkladı. Dilerseniz yazımızın giriş kısmını uzatmadan, bu raporlara girelim. Yayımlanan raporlara göre ekip, 2017 mali yılında 19 milyon adet PlayStation 4 sattı ve 246.9 milyon adet de video oyunu sattı. Bu rakamları hemen 2016 mali yılı ile karşılaştırmak istiyorum. Geçtiğimiz mali yılda PlayStation 4 satışları 20 milyon, video oyunu satışları da 218 milyon idi. Bu rakamlara bakarak, konsol satışlarının yavaşladığını, yazılım satışlarının da yükseldiğini görebiliyoruz ki bu olması gereken bir şeydi.

Sony

Sony, önümüzdeki mali yıl için de planlar yaptı

Yapılan açıklamaların devamına göre Sony ekibi, önümüzdeki finansal yılda 18 milyon PlayStation 4 satışı yapmayı, toplamda da bu konsolların satış rakamlarının 78 milyon adete ulaşmasını hedefliyor. Hedefler ardından PlayStation Plus sistemi de konuşuldu. Ekibin açıklamalarına göre, 31 Mart 2018 itibariyle şu an bu sistemin 34.2 milyon abonesi bulunuyor. Bu rakam, geçen sene ise 26.4 milyon idi.

Yapılan açıklamalara bakacak olursak, Sony ekibi donanım konusunda yavaş yavaş geriye giderken, yazılım konusunda tam gaz ileri gidiyor. Yavaş yavaş bu neslin sonuna yaklaştığımız için de donanımların geriye gidiyor olması gayet normal. Hatta bu düşüş ile birlikte ya bu sene, ya da önümüzdeki sene muhtemelen PlayStation 4 üzerinde kalıcı bir fiyat indirimine bile gidilebilir. Bununla birlikte PlayStation 4 Pro ve PlayStation VR sistemlerinde bir değişiklik olur mu, işte bunu bilemiyoruz. Peki, bu konu hakkındaki yorumlarınız nedir? Sizce Sony, önümüzdeki mali yılda veya ondan sonraki mali yılda, kalıcı bir fiyat indirime gidebilir mi?

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster