Eidos Montréal isimli video oyunu geliştirici ekibinin en baş ismi olan David Anfossi, geçtiğimiz gün önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar arasında Shadow of the Tomb Raider isimli video oyununun bütçesi ve geliştirdikleri diğer video oyunları hakkında önemli bilgiler bulunuyordu. Tabii ekip bu açıklamalar sırasında, AAA seviyesinde tekli oyuncu temelli bir video oyununu yapmanın zorluklarından da bahsetti. Tüm bunlar da, Shadow of the Tomb Raider oyununun bütçesine dayandı.

Shadow of the Tomb Raider

Lara Croft, Shadow of the Tomb Raider ile dolarlar içinde yüzüyor

Yapılan açıklamalara göre bahsetmiş olduğumuz video oyununun geliştirilme sürecine ayrılan bütçe 75 milyon Dolar ile 100 milyon Dolar arasında. Ayrıca yine aynı oyunun pazarlama departmanına da 35 milyon Dolar ayrılmış durumda. Şimdi, bu rakamlar sizlere çok geliyor olabilir ama günümüzde 3 farklı platforma AAA seviyesinde bir video oyunu yapmak, 100 milyon Dolar ve üstüne çok büyük rahatlıkla çıkabiliyor.

Shadow of the Tomb Raider oyununa ayrılan bütçe haricinde, ekibin şu sıralar oldukça yoğun olduğunu öğrendik çünkü kendi çatıları altında üç video oyunu geliştiriliyor şu sıralarda. Bu oyunun ilki zaten bu yazımıza konuk olan yeni Tomb Raider oyunu. Diğer oyun da herkes tarafından bilinen The Avangers Project. Yalnız ekibin patronu bu noktada üçüncü bir video oyunundan daha bahsetti ama bu oyunun ne olduğunu söylemedi. Geçmiş söylentilere bakacak olursak, bu oyun muhtemelen bir Guardians of the Galaxy oyunu olacak. En uzak ihtimal ise yeni bir Deus Ex oyunu.

 

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster