Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Samsung 50RU7400

Samsung 50RU7400 incelemesi

Samsung markasının 2019 senesine ait giriş seviyesindeki televizyonlarından biri olan Samsung 50RU7400, şimdi elimizde.

Çıkış gününden beri PlayStation 4 Pro konsoluna, 2018 senesinden beri de Xbox One X konsoluna sahibim. Bu iki konsol da 4K/HDR desteği sunabiliyor ama benim bu konsollarla kullandığım televizyon, 1080p idi ve doğal olarak HDR desteği de yoktu. Önümüzdeki sene ise yeni nesil konsollar hayatımıza girecek ve ben bu konsollara hazırlık yapabilmek adına, televizyonumu yeniledim. Yakın geçmişte gerçekleştirilmiş bir kampanya sayesinde Samsung 50RU7400 televizyonunu aldım

Samsung 50RU7400

Samsung 50RU7400, nasıl bir televizyon?

Öncelikle bu televizyon hakkında temel bilgileri vermek istiyorum. Samsung markasının 2019 model televizyonlarının serisi RU olarak geçiyor. Benim televizyonum da 50 inç ve RU7400 modelinde. Yani, elimdeki cihazın net adı Samsung 50RU7400 ve kendisi giriş seviyesinde olan bir cihaz. Bu yüzden de zaten en başta çok büyük bir kalite beklememek gerekiyor. İnceleme yazımın devamında bahsedeceğim ama özellikle HDR gibi sistemler, bu tip giriş seviyesindeki cihazlarda başarısız oluyor.

Temel bilgiler ardından, televizyonun tasarımından bahsetmek istiyorum. Cihaz, gayet hoş bir çerçeveye sahip. Arka taraf da gayet modern duruyor ve cihazın kendi ayağında yer alan kablo toplama parçası da çok çok az da olsa işe yarıyor. Yalnız, cihazın ayakları inanılmaz kullanışsız. Eğer cihazı televizyona bağlamak yerine, masada tutacaksanız masanızın büyük olduğundan emin olun; ayaklar o kadar geniş bir yer kaplıyor ki şu an iki konsolumu da masanın üzerinde tutmakta zorlanıyorum.

Bu hafta içerisinde yetkili servis ile iletişime geçip, cihazın ayağının değiştirilebilir olup, olmadığını soracağım ve umarım değiştirilebilir bir şeydir; ayak gerçekten göründüğünden çok ama çok büyük, inanılmaz kullanışsız. Ayak haricinde tasarım konusunda herhangi bir problem bulunmuyor benim için. Bu arada, televizyonun kendisi de düz bir LCD ekrana sahip. Yani, kavisli bir yapıda değil cihaz ve ekran da OLED filan değil. Dediğimiz gibi, bu giriş seviyesinde olan bir ürün.

Ürünün genel olarak üretim kalitesi de gayet ortalama üstü görünüyor ki zaten Samsung markasının geçen seneki modelleri ile bu seneki modelleri arasında tasarım konusunda neredeyse hiçbir fark bulunmuyor. Eğer yapı kalitesi olarak çok daha iyi bir ürün arıyorsanız, Samsung RU8000 ve üstü gibi özel serilere bakmanızı öneriyorum. Şayet Samsung 50RU7400, giriş seviyesinde olduğunu her şeyi ile belli etmeyi başarıyor. Bu noktada, görüntü kalitesi de dikkat çekiyor.

Samsung 50RU7400

Sırada görüntü kalitesi var

Samsung 50RU7400 ile sunulan görüntü kalitesi, çok öyle aman aman bir şey değil. Özellikle de ekrana sağdan, soldan, aşağıdan veya yukarıdan bakıyorsanız, yandınız; görüntü kalitesi farklı açılarda inanılmaz düşüyor. Eğer bu televizyonu kullanıyorsanız, özellikle de video oyunları için sadece ekrana direkt, dümdüz önünden bakmanız gerekiyor. Yalnız, bu durum benim için bugüne kadar problem olmadı. Ekrana düz baktığınız zaman gördüğünüz görüntüde de giriş seviyesini hissediyorsunuz.

Genel olarak görüntü kalitesi beni memnun edememiş olsa da kontrast kesinlikle inanılmaz başarılı. Hatta, aynı serinin eski modellerine göre Samsung 50RU7400, çok daha zengin bir renk yelpazesine sahip. Bu yüzden renkler de gayet hoş görünüyor ama SDR ve HDR sistemlerinin ulaşabildiği maksimum aydınlık biraz başarısız olduğu için genel kalite büyük ölçüde düşebiliyor. Özellikle de renklerin katman katman görünüyor olması beni video oyunlarına inanılmaz rahatsız ediyor.

Sanıyorum ki renklerin katman katman görünmesine bulutlanma deniyor ama bu kötü görüntüye rağmen siyahın gerçekten siyah olması, görüntü kalitesini olumlu etkiliyor. Yalnız, bu siyahlığı çok hissedemiyorsunuz; cihazı sabah da kullansanız, akşam da kullansanız, çevre aydınlık da olsa, karanlıkta olsa televizyonda sürekli olarak kendi yansımanızı görüyorsunuz. Yani, ben bu yansımaya inanamadım; özellikle Death Stranding gibi karanlık olan video oyunlarında resmen kendimi izledim.

Görüntü kalitesinin üzerine bir de çözünürlükten bahsetmek istiyorum. Dediğim gibi Samsung 50RU7400, 4K çözünürlük verebilen bir televizyon ve eğer izlediğiniz görüntü, doğal olarak 4K çözünürlük veriyorsa, bu yönde hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz ama 1080p, 720p ve 480p gibi çözünürlüklerde görüntü kalitesi gerçekten çok düşüyor. Yani, tabii ki düşmesi gerekiyor ama olması gerektiğinden çok daha kötü bir hal alıyor. Bu yüzden de günlük televizyon izlemek, hoş olmayabiliyor.

Samsung 50RU7400

Samsung 50RU7400, oyunlar ile alakalı pek de özelliğe sahip değil

Eğer bu televizyonu satın alacaksanız ve video oyunları için kullanacaksanız, 4K ve HDR haricinde karşınıza pek bir özellik çıkmıyor. Mesela, televizyonda ne bir VRR özelliği, ne de FreeSync desteği bulunuyor. 1080p çözünürlükte de, 4K çözünürlükte de 50 Hz deneyim alıyorsunuz ve bu gayet normal bir değer; herhangi bir problem çıkartmıyor. Bununla birlikte, yine video oyunları için önemli olan gecikme değerlerinin de normal seviyelerde olduğunu söyleyebilirim.

Samsung 50RU7400, tabii ki 1ms gibi inanılmaz değerlere sahip değil ama oyun modunu aktif ettiğiniz anda 10ms civarında bir gecikme alıyorsunuz. Bu gecikme, bazı oyunlarda çok nadir olsa da hissedilebiliyor ama genel anlamda pek bir problem çıkartmıyor. Ayrıca cihazda Auto Low Latency Mode özelliği de bulunduğu için gecikme konusunda, oyun modunda olduğunuz sürece pek sıkıntı çekmiyorsunuz. Ayrıca cihaz, konsolları otomatik olarak tanıyıp, sizi oyun moduna da çekebiliyor.

Akıllı televizyon olan Samsung 50RU7400, içerisinde Netflix ve Spotify gibi uygulamalar bulunduruyor. Aynı menüden ayarlara ulaşıp, görüntüyü kendi zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz; bu noktada da karşınıza Arka Işık, Parlaklık, Kontrast, Netlik, Renk ve Ton ayarları çıkıyor. Bunun haricinde; Dijital Temiz Görünüm, Auto Motion Plus, Kontrast İyileştirici, Film Modu ve Renk Tonu üzerinden de özelleştirmeler yapabilmek mümkün. Cihazı incelerken kullandığım ayarları, aşağıda paylaşacağım.

Yalnız, bu paylaşımı yapmadan önce oyun modunda da oyun modunun dışında da ortalama üstü bir deneyim aldığımı söylemek isterim. Ben, Samsung 50RU7400 cihazını almadan önce 43 inç olan ilk çıkan LCD televizyonlardan birini kullanıyordum ve 2019 model bir cihaz alacağım için görüntünün ciddi anlamda iyileşeceğini hayal etmiştim. Yalnız, hayallerim ciddi anlamda yıkıldı; görüntü hiç de beklediğim şekilde iyileşmedi. Tek iyi şey, 4K değerindeki çözünürlük oldu benim için.

Samsung 50RU7400

Televizyonu test ederken kullanmış olduğum görüntü ayarları

SDR görüntüde oyunlar için

 • Resim Modu: Oyun
 • Arka Işık: 50
 • Parlaklık: 2
 • Kontrast: 45
 • Netlik: 0
 • Renk: 25:
 • Ton: 0
 • Kontrast İyileştirici: Yüksek
 • Renk Tonu: Kırmızı 2
 • Gamma: 2.2
 • Renk Alanı Ayarları: Doğal

HDR görüntüde oyunlar için

 • Resim Modu: Oyun
 • Arka Işık: 50
 • Parlaklık: 2
 • Kontrast: 45
 • Netlik: 0
 • Renk: 25
 • Ton: 0
 • Kontrast İyileştirici: Yüksek
 • Renk Tonu: Kırmızı 2
 • Gamma: ST.2048
 • Renk Alanı Ayarları: Doğal

Oyun harici izleme deneyimleri için

 • Resim Modu: Doğal
 • Arka Işık: 50
 • Parlaklık: 2
 • Kontrast: 45
 • Netlik: 0
 • Renk: 25
 • Ton: 0
 • Dijital Temiz Görünüm: Otomatik
 • Auto Motion Plus Ayarları: Otomatik
 • Kontrast İyileştirici: Düşük
 • Film Modu: Kapalı
 • Renk Tonu: Mavi
 • Gamma: 2.2
 • Renk Alanı Ayarları: Doğal
Samsung 50RU7400

Sırada Samsung 50RU7400 ürününün ses kalitesi var

Ses, benim için oldukça önemli. Sonuçta, video oyunlarında sesleri en iyi şekilde alabilmek çok önemli ve ben genelde müziğimi de televizyon aracılığı ile dinlediğim için iyi bir performans alabilmek isterim. Yalnız, ne yazık ki Samsung 50RU7400 bu konuda da başarılı değil; hatta ortalama seviyede. Cihazın verdiği bas sesler gayet güzel, bunu özellikle oyun modunda hissediyorsunuz ama o bas, o kadar baskın ki çoğu zaman konuşma sesleri, müziklerin arkasında kalıyor ve ne konuşulduğunu duymuyorsunuz.

Eğer bu televizyonu kullanacaksanız ve bol diyaloglu oyunlar oynayacaksanız, kesinlikle ama kesinlikle kulaklık veya harici bir ses sistemi kullanmanızı öneriyorum. Görüntü tarafındaki bulutlanma ardından beni bu cihazda rahatsız eden bir şey olmaz diye düşünüyordum ama seslerin kalitesinin bu seviyede olması beni ciddi anlamda üzdü. Tamam, bas güzel ama tüm sesler de sadece bastan oluşmuyor. Ayrıca, oyun modunda ses ayarlarını da değiştiremiyorsunuz oyun modunu tamamen kapatmadan.

Televizyonun daha önce akıllı olduğundan bahsetmiştim. Bu noktada, akıllı menü kullanımının gayet basit olduğunu da söylemek isterim. Hatta bu menü, PlayStation 4 konsolunun ana menüsünün minimal hali gibi. Bu yüzden kullanma konusunda hiçbir kişinin problem yaşayacağını sanmıyorum. Cihazla birlikte gelen kumanda da gayet küçük, basit ve kullanışlı. Kumandanın üstünde gereksiz olan hiçbir tuş bulunmuyor ve kolay kolay da kırılmadığını söylemek isterim; bunu deneyimledim.

Tabii kumandaya her zaman sahip olmak zorunda değilsiniz; bir mobil uygulama indirerek, o mobil uygulamayı bir kumanda gibi kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda televizyonun Samsung logosunun altında da tek tuşlu bir kullanım yeri bulunuyor ama onunla uğraşacağınıza kumanda veya mobil uygulama kullanmak gerçekten çok daha kolay ve dertsiz. Şayet, o tek kontrol tuşu ile ses açma ve kapama işlemlerini yapmak gerçekten büyük bir işkence.

Samsung 50RU7400

Peki, alınır mı bu televizyon?

Samsung 50RU7400, 4000 TL ödeyerek satın aldığım bir cihazdı ve kesinlikle bu fiyata, bu cihazı almanızı önermiyorum. Eğer sadece oyun oynamak için bir ekran arıyorsanız, bu televizyona 4000 TL vermek yerine gidin bir monitör alın; aynı fiyata çok daha iyi bir performans alırsınız ama bütçeniz 4000 TL ise ve illa televizyon alacağım derseniz, bu ürünü değerlendirebilirsiniz ama unutmayın ki bu cihaz, giriş seviyesinde ve sizi zirveye ne yazık ki ulaştırmayacak.

Eğer oyun oynamak istiyorsanız, SDR ve HDR için ortalama üstü, hatta kısmen başarılı bir televizyon Samsung 50RU7400 ama SDR ve HDR ile oyun haricinde bu televizyonun performansı, birkaç tık aşağıya düşüyor. Yani, oyun için bu televizyonun performansı 7 ise, diğer tüm alanlarda 5 veya 6 rakamlarına düşüyor. Bu arada SDR oyunlar da HDR oyunlara göre daha iyi performans sağlıyor. Yani, iyi bir HDR performansı arıyorsanız, bu televizyonda SDR çok daha başarılı.

Samsung 50RU7400
Samsung 50RU7400, kesinlikle giriş seviyesi bir televizyon olduğunu hissettiriyor. Özellikle HDR görüntü kalitesini, genel ses kalitesini ve ayak tasarımından nefret ettiğim bu televizyonda, renklerin bulutlanması gibi önemli bir problemler de yer alıyor. Tamam, elimizde giriş seviyesinde bir cihaz var ama en azından oyun modundayken, bundan daha iyi bir performans vermesi gerekiyordu cihazın.
Olumlu
4K/SDR şeklindeki oyun deneyimi tatmin edici.
Kontrastın ve siyahın inanılmaz başarılı olması.
Gecikme değerinin oldukça düşük olması.
Bas sesler gerçekten çok güzel.
Olumsuz
HDR kalitesinin çoğu zaman memnun etmemesi.
Ses kalitesinde ciddi problemler bulunması.
Görüntüdeki renklerin bulutlanabilmesi.
Cihazın ayak tasarımının çok kullanışsız olması.
6.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x