Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununa oldukça sert bir engelleme sistemi geldi

Ubisoft, saldırgan davranış sergileyen oyuncularını kesinlikle affetmiyor. Bu sebepten dolayı Ubisoft, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununa, birkaç ay önce bir güncelleme ile sohbet filtresi eklemişti. Bu filtre sayesinde Ubisoft, oyunda gereksiz yere saldırgan davranış sergileyen oyuncuları oyundan engelliyordu. Bu engellemelere oyunun 3.yıl 3. sezonunda, Y3S3.1 güncellemesi ile yeni bir engelleme daha geldi. Artık takım arkadaşını vuran oyuncular, anlık olarak oyundan atılmak ile kalmayacak. Detayları haberimizin devamında öğrenebilirsiniz.

Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyunundan 1 hafta engellenebilirsiniz

Saldırgan davranış sergilemek, çoğu takım esaslı PvP oyunun ortak problemi. Oyuncular takım arkadaşlarından üstün olduklarını düşündükleri zaman, takım arkadaşlarına sataşabiliyorlar. Bu sataşmalar kimi zaman sözlü ve yazılı olarak gerçekleşirken, kimi zaman da sataşan oyuncunun takım arkadaşını vurması ile sonuçlanıyor. Bu olay Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyunu için de bu büyük bir sorun ve bu soruna çözüm olarak oyunda şöyle bir şey uygulanıyordu. Bir maçta 2 takım arkadaşını vuran oyuncu o maçtan atılıyor. Eğer oyuncu dereceli maça girmiş ise oyundan 30 dakika gibi bir süre boyunca engelleniyor. Ancak oyuncu standart bir maça girmiş ise oyuncu oyundan engellenmiyor. Yani saldırgan bir oyuncu, standart bir oyuna girip, 2 takım arkadaşını vurup, maçtan atılıp, sonrasında yeni bir maça girebiliyor.

Yukarıda anlatılan sorunu çözmek için yapımcılar, yeni güncellemede bir değişikliğe gitti. Artık standart, dereceli veya terörist avı fark etmeksizin, bir maçta 2 takım arkadaşını vuran oyuncular oyundan engelleniyor. Engelleme sistemi ise şu şekilde çalışıyor: 2 takım arkadaşını vuran bir oyuncu ilk olarak 30 dakikalık engelleme cezası alıyor. Bu ceza süresince oyuncu; oyunun dereceli, standart ve terörist avı modlarından hiçbirine erişemiyor. Cezası bittikten sonra aynı eylemi tekrarlayan, yani yeniden 2 takım arkadaşını vuran oyuncuların ceza süreleri, saldırgan davranışlarını tekrarladıkça artıyor. Bu artış ise 30 dakikadan sonra 1 saat, 2 saat, 1 gün ve 1 hafta şeklinde.

Bu güncelleme takım arkadaşını öldüren oyuncu sorununu bir bakıma çözse de, bazı oyuncular bu uygulamayı hoş karşılamıyor. Bunun sebebi ise oyunda yanlışlıkla takım arkadaşını vurma olaylarının bir hayli fazla yaşanması. Örneğin, siz kamera kırmaya çalışırken takım arkadaşınız birden önünüze geçebiliyor ve yanlışlıkla onu vurabiliyorsunuz veya rakip takım ile bir çatışmanın ortasında iken, takım arkadaşınız birden çatışmanın ortasına atlayabiliyor ve yine yanlışlıkla onu vurabiliyorsunuz. Bu sebepten dolayı güncellemeye tepki gösteren oyuncular haklı olsalar da Ubisoft, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununda bu sezon saldırgan davranış sergileyen oyunculara merhamet göstememeye devam ediyor.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir