Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Ubisoft, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege içerisinde saldırgan oyuncuları affetmediği için pişman değil

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyunu da diğer PvP oyunlar gibi, bünyesinde saldırgan davranışlar sergileyen oyuncular barındırıyor. Ancak Ubisoft, saldırgan davranış sergileyen oyunculara gün geçtikçe daha az merhamet gösteriyor. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununun marka müdürü de bu konuyla ilgili PC Gamer’a bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları haberimizin devamında görebilirsiniz.

Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyuncuların gözünün yaşına bakmıyor

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, çıkışını gerçekleştirdiği 2015 yılından bu yana oyuncu kitlesini bir hayli arttırdı, halen de arttırmaya devam ediyor. Oyununun oyuncu kitlesinin artmasıyla birlikte, beklendiği gibi saldırgan davranışlar sergileyen oyuncu sayısı da artış gösterdi. Ubisoft, bu konu ile alakalı olarak son günlerde yeni bir sisteme geçti. Bu sistem ile Ubisoft, saldırgan davranış sergileyen oyuncuları gözünün yaşına bakmaksızın oyundan engelliyor. Bu uygulamaya örnek olarak şunu verebiliriz, artık oyunun sohbet bölümünde homofobik veya ırkçı içerikli ifadeler kullanan oyuncular geçici olarak oyundan engelleniyor. Bu sebepten dolayı oyundan 3 kere geçici olarak engellenen oyuncular, oyundan kalıcı olarak engelleniyor.

Bazı oyuncular, Ubisoft’un bu hareketi ile ilgili olarak, oyundaki konuşma özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünüyor. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununun marka müdürü Alexandre Remy, bu konu hakkındaki düşüncelerini, “Uzun zamandır söylenen bir deyiş vardır: ‘Birinin özgürlüğünün başladığı yerde diğerinin özgürlüğü biter.’. Bizim için bu mesele özgürlük veya eşitlik meselesi değil. Bizim için bu mesele, saygı meselesi. Bizler Tom Clancy’s Rainbow Six Siege topluluğunu, birbirine saygı duyan oyunculardan oluşturmak istiyoruz. İnsanların birbirine saygı duyması gerekiyor.” sözleri ile dile getiriyor.

Alexandre Remy, getirdikleri yeni sistem ile ilgili düşüncelerini ise, “Yeni engelleme sistemimiz çok güçlü bir şekilde devam ediyor. Bu sistemimiz gün geçtikçe gelişecektir. Gelecekte bu sisteme bir de filtreleme eklemeyi düşünüyoruz. Bu sayede ırkçı ve homfobik ifadeler kullanan oyuncuların oyundan engellenmesinin yanı sıra, bu tarz ifadeler içeren mesajların sohbet ekranında dahi görünmemesini planlıyoruz. Eğer saldırgan davranış sergileyen oyuncuları cezalandırmazsak, sergiledikleri saldırgan davranışlar çoğalacaktır. Uyguladığımız cezalandırma yönteminden dolayı herhangi bir pişmanlık duymuyoruz.” ifadeleriyle belirtiyor.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir